Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024 Брой 24, 13-19.06.2024 г.

Царици на буквите

37 деца от 15 неделни училища участват в осмото издание на Международния конкурс за четене на български език зад граница

Диляна Кочева от Диляна Кочева
18-06-2024
в Брой 24, 13-19.06.2024 г.
A A
Победителите в Осмото издание на международния конкурс за четене на български език в чужбина „Аз Буки Веди“. Снимки – БНУ „Буквар“ – Кобленц

Две момичета са тазгодишните носители на голямата награда от международния конкурс по четене на български език за ученици от I и II клас в чужбина „Аз Буки Веди“.

„Царица на буквите“ в категорията за I клас

е Габриела Хинкова от БНУ „Аз Буки Веди“ в Кьолн, Германия, а при второкласниците титлата отива при Сияна Ломе от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Париж, Франция.

Националното издателство за образование и наука „Аз-буки“ е медиен партньор на изявата.

Домакините от Българското неделно училище „Буквар“ в Кобленц, Германия, посрещнаха гости и участници от Германия, Великобритания, Италия и Франция. 37 деца от 15 неделни училища взеха участие в осмото издание на Конкурса, което се проведе на 8 юни.

Отново момичета са носителите и на приза „Властелин на буквите“.

В надпреварата сред първокласниците титлата спечели Михаела Рахнева от БНУ „Васил Левски“ в Лийдс, Великобритания, а във II клас – Ана Добрева от БНУ „Княз Борис I“ в град Ахен, Германия.

„Състезанието беше безкрайно вълнуващо и емоционално заредено за всички ни. Опитахме се да го превърнем в празник на българския език и култура“, разказва за „Аз-буки“ директорът на БНУ „Буквар“ в Кобленц Деяна Желева.

В училището посрещат много гости – както деца, така и родители. За доброто настроение на участниците и техните семейства се погрижиха възпитаниците на Желева. Те представят богата програма, изпълнена с танци, песни и творчески работилници.

„Отговорна бе и задачата на журито, което трябваше да оцени уменията за четене на български език на всички деца, явили се в Конкурса“, посочва моята събеседничка.

Тази година председател е доц. д-р Илиана Чекова – преподавател по български език, литература и култура в Славянския институт на Университета в Кьолн. В състава на журито са и проф. Живка Колева-Златева – гост-лектор по български език като втори език, литература и култура в Университета „Алберт Лудвиг“, Фрайбург, и Лили Спасова – поет и автор на книги за деца и възрастни.

Статуетката за най-млад състезател в категорията за I клас получава Мелиса Иванова от БНУ „Христо Ботев“ в Озуестри и Шрюсбъри, Великобритания, а за II клас – Инес Фламент от Неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“  в Париж.

„Децата бяха много развълнувани, защото всяко се е подготвяло месеци наред за участието в конкурса“, уточнява Желева.

Четирима са тазгодишните носителите на титлата „Буквознайко“

– по двама от всяка категория. Първокласниците са Калоян Иванов от БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Регенсбург и Щраубинг, Германия, и Амира Зенелдин от БНУ „Ян Бибиян“ в Мюнстер, Германия. Титлата „Буквознайко“ от втори клас взимат Калина Андонова от Българското училище в Хамбург и Рая Росен Колев от БНУ „Ян Бибиян“ в Мюнстер, Германия.

„И въпреки доброто настроение в празничния ден се прокрадва и малко притеснение от предстоящата надпревара. Всеки участник искаше да спечели“, обяснява Желева. Затова решават грамота „Пазител на буквите“ да получат всички състезатели.

Медали от основателите на Конкурса

– БНУ „Аз Буки Веди“в Кьолн, и лично от директорката на училището Росица Байрактарски получават Даниел Петров (I клас в БНУ „Княз Борис I“ в Ахен, Германия), Ирена Байчева (I клас в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Дортмунд, Германия), Йолина Божинова (II клас в БНУ „Асен и Илия Пейкови“ в Рим и Флоренция, Италия), Георги Георгиев (II клас в БНУ „Иван Вазов“ в Есен, Германия).

Статуетката за следващото домакинство на Конкурса за четене –  „Перото на знанието“, вече пътува към Лондон. Тя бе връчена лично на директора на БНУ „Чучулига“ Валентин Кожухаров. В Англия ще се проведе деветото издание на конкурса за най-четящи българчета зад граница през 2025 г. С жребий се реши и домакинството на състезанието през 2026 г. След две години той ще се проведе в БНУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Париж.

Надпреварата се провежда под патронажа на генералния консул на Република България във Франкфурт на Майн Диана Попова и с финансовата подкрепа на МОН в партньорство с Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Наградният фонд се осигурява със съдействието на Изпълнителната агенция на българите в чужбина, Генералното ни консулство във Франкфурт на Майн и няколко български издателства – „Просвета“, „Мармот“ и „Рибка“.

Your Image Description

Свързани статии:

Кюстендилска ученичка с първа самостоятелна изложба Отлагат празници, но не и уроци Какъв да стана Музика без край

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: български ученици в чужбинамеждународен конкурс по четене на български езикСюжети

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

С грижа и към децата, и към родителите

Следваща статия

Трябва ли да ни съкратят, ако сме придобили право на пенсия?

Следваща статия
Трябва ли да ни съкратят, ако сме придобили право на пенсия?

Трябва ли да ни съкратят, ако сме придобили право на пенсия?

Подготвя се Център за енергийно развитие и нови науки във Враца

Подготвя се Център за енергийно развитие и нови науки във Враца

68% от българските ученици чувстват подкрепа от учителите да мислят творчески

68% от българските ученици чувстват подкрепа от учителите да мислят творчески

Последни публикации

  • Как празнуват Нова година по света
  • В Министерския съвет: Образователната система се подготвя за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г.
  • Андон Атанасов – студентът на 50 +
  • ГОДИШНО СЪДЪРЖАНИЕ, ГОДИНА XXXIII, 2025
  • За лихвите и хората. Размисли по повод публикувано изследване за това как българите преди освобождението гледат на лихвата
  • Принос към изследването на средновековната българска дипломация
  • Български мигрантски общности в Нидерландия – мобилност и социална динамика
  • Elite Responsibility for The Development of the Ukrainian State: A Historical Perspective in The Context of the Russian-Ukrainian War
  • Посмъртната представа за българското енорийско духовенство в европейска турция според некролозите в екзархийския вестник „Новини“
  • Неизвестни мемоари на Екзарх Стефан I български: между личната памет и историческата мисия
  • 9. Френска езикова гимназия: Втори дом на три поколения семейства
  • Професионална гимназия по икономика и туризъм „Алеко Константинов“ във Велинград: 50 години с пулса на времето
  • Медалистът Борис Донков и неговият треньор Василка Йорданова: Успешният тандем учител-ученик се гради върху взаимно уважение и доверие
  • Споделена обич между деца, родители и учители
  • Учениците от столичното 107. ОУ „Хан Крум“ с коледен базар в подкрепа на болно дете
  • „Елхи на надеждата“ оживяват в Кюстендил
  • Ученици от Кюстендил раздават пакети от първа необходимост на възрастни хора
  • БУ „Дора Габе“ в Мюнхен с благотворителна инициатива „Лична коледна кутия“
  • В Министерския съвет: 84,614 млн. евро за подготовка на образователната система за извънредни ситуации и кризи
  • Над 150 творби участваха в конкурса за детско творчество на ОДК – Кюстендил
  • Месец на светлина и общност в БУ „Св. св. Кирил и Методий във Виена
  • Вкусът на Коледа

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"