Бихме могли да сравним СУ „Методий Драгинов“ от пазарджишкото село Драгиново с екзопланета. Освен че се движи в орбита, различна от тази на определяните като елитни училища, остава в сянка и заради региона – намира се в малко населено място. От друга страна, също като екзопланетите, които не кръжат около Слънцето, а около звезда извън Слънчевата система, но са обект на сериозен научен интерес, училището в Драгиново привлича нашето внимание.
Алегорията не е само опит за оригинално начало. Породена е от факта, че именно на екзопланетите и на любопитни научни опити от различни области на физиката е посветена научнопопулярната лекция, с която доц. д-р Владимир Божилов и инж. Тома Томов от Физическия факултет на Софийския университет впечатляват шестокласниците на Драгиново.
Двамата физици гостуват на СУ „Методий Драгинов“
в началото на юни по покана на екипа на училището и специално на преподавателя по физика инж. Мариана Радева. Поводът е Седмицата на природните науки, иновациите и проектните дейности, посветена на 110 години от създаването на училището. Да, освен че е иновативно, СУ „Методий Драгинов“ присъства на картата на българското образование с над 100-годишната си история.
Срещата на представителите на Софийския университет с учениците от клуб по интереси „Чудният свят на физиката“ се превръща в събитие. Преподавателят в катедра „Астрономия“ на Физическия факултет доц. д-р Владимир Божилов тази година получава от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков специалната награда „Питагор“ за комуникация на науката. На срещата с него учениците могат да се убедят как може да се разказва по завладяващ начин за галактични ядра, планети и научни открития.
„Когато говори за наука, лицето му грее“, казва за доц. Божилов директорът на СУ „Методий Драгинов“ Дуня Бошнакова.
И отбелязва, че за ученици и учители срещата с носителя на престижната награда „Питагор“ е чест и ще остави траен отпечатък в съзнанието им.
„С невероятната си харизма, заедно с децата и младежите той „полетя“ в Космоса в търсене на нови светове и екзопланети и им показа, че „науката е свободата да мислиш, да създаваш, да твориш, за да променяш света!“ – споделя Бошнакова. – От своя страна, инженер-физик Тома Томов направи впечатляващи интерактивни демонстрации от всички области на физиката и убеди учениците, че освен интересна,
физиката е и перспективна наука, както и неразделна част от нашето всекидневие.“
„Искрено им благодарим за поканата – казва пред „Аз-буки“ доц. Божилов, който е и зам.-декан на Физическия факултет. – Връзката между средното и висшето образование е изключително важна и Физическият факултет на Софийския университет има дългогодишна традиция в това да посещава училища в цяла България, за да популяризира обучението по физика и възможностите за кариерно развитие във физическите науки. Току-що приключи обиколката на гимназии във Видин, Лом, Монтана и Враца, която сме озаглавили „Физиката пътува“.
По време на това научно „турне“ инж. Тома Томов показва на учениците завладяващи демонстрации по физика, за да видят колко интересна, занимателна, но и чисто приложна е във всичките си области. Запитванията на по-малките ученици често са едни от най-трудните, но заедно търсим отговори на въпросите за строежа на Вселената.
Физиката е науката, която наистина ни отвежда най-дълбоко в човешкото познание, и именно младите хора са ключът към решаването на големите проблеми, които стоят днес пред човечеството – устойчиво развитие, кръгова икономика, зелен преход и много други. Срещата в село Драгиново посветихме на 135 години от преподаването на физика в Софийския университет и беше истинско удоволствие за нас!“
Лекцията на тема „Екзопланети – за новите светове в Космоса“ запознава учениците от СУ „Методий Драгинов“ с най-новите открития в областта на планетите, които се намират извън Слънчевата система.
Доц. Божилов показва и резултатите на българската група по търсене на екзопланети с ръководител д-р Трифон Трифонов, която работи в България в рамките на проекта EXO-RESTART.
В резултат на дейностите по Проекта, подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ в рамките на Националната научна програма ВИХРЕН 2021,
вече са открити 17 нови екзопланети с решаващия принос на български учени
от катедра „Астрономия“ към Физическия факултет на Софийския университет.
„Беше един от многото невероятни дни на СУ „Методий Драгинов“ – разказва директорката Бошнакова. – Изпълнен с много любов и вдъхновение, в който съвременното образование се среща с личности за пример. Един ден от душата на едно 110-годишно.“
Ако посетите интернет страницата на Средното училище в Драгиново, ще разберете за какво говори Дуня Бошнакова. Не е просто един ден.
Много са публикациите, отразяващи изявите, инициативите и успехите на учениците. Много са и събитията, специално посветени на годишнината. Много са и гостите.
„Седмицата на природните науки завърши с чудния свят на физиката и магията на химията – продължава разказа си директорката. – От катедра „Органична химия“ на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ ни гостуваха д-р Йордан Стремски и д-р Станимир Манолов, които приготвиха лимонада и оранжада, показаха как изглежда химическата дъга. А кулминацията бяха изригването на вулкан и потъналият в мъгла кабинет след „топенето“ на сухия лед.“
Учениците от всички етапи на обучение са ентусиазирани и показват креативност,
иновативни идеи, дигитални умения и предприемчивост.
„Реализира се и дългогодишна мечта на ръководство, учители и спортисти – споделя Дуня Бошнакова. – Открихме многофункционален съвременен физкултурен салон. Старт на спортните игри, посветени на годишнината, даде волейболната ни легенда Владо Николов.“
По програма „Еразъм+“ на кръгла маса с гости от Република Турция се дискутира темата „Интеграция на технологиите в класната стая“. Събитието е последвано от
открит урок по компютърно моделиране, посветен на използването на ИКТ в начален етап.
Ученици от VI и VIII клас говорят за милосърдието и добротата в разказа на Йордан Йовков „Серафим“ в открит интегриран урок по литература и информационни технологии, който се провежда в новия кабинет по хуманитарни дисциплини.
„Бяха представени и образователни платформи, използвани в обучението по природни науки – споделя още от инициативите, посветени на 110-ата годишнина на училището Дуня Бошнакова. – В открит интегриран урок по физическо възпитание и спорт и човекът и природата на тема „Децата на бъдещето – спортът и физиката“ и „ГолемиТЕ до НАС“ бе предложен иновативен образователен подход на междупредметна интеграция на учене чрез игри и преживяване. На спортната площадка учениците изведнъж се превърнаха в малки изследователи, работещи в екип, използващи иновативните технологии и креативните решения.“
В урок по метода CLIL (интегрирано езиково обучение в начален етап на образование)
децата от IV клас представят интеграция на съдържание и език – майсторско владеене на английски език в рамките на предмета човекът и природата. Ключовите събития и иновации, които са оформили света, какъвто е днес, са представени в иновацията „История IT“. А накрая, както подобава на сериозна годишнина, групите от целодневна организация на обучението към местното читалище изнасят грандиозния музикален спектакъл „Легенди“, който пренася публиката в магичен свят.
Директорката казва, че СУ „Методий Драгинов“ е
училище, което успешно съчетава богатите традиции, наследени през 110-годишната си история,
с постижения в науката, изкуствата и спорта. Вярваме ѝ, но също така сме убедени, че вече сме открили нова планета. При това от онези, които ще ни помогнат да разберем по-добре бъдещето.
„Нашето училище е устремено към бъдещето, с ясен поглед към света, който се променя всеки ден, а възпитаниците ни крачат заедно с новостите“, потвърждава и Дуня Бошнакова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg