521 училища вече са сключили договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедурата „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Това става ясно от страницата на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020).
Те са на обща стойност над 101,69 млн. лв.
Междувременно стана ясно, че всички 2245 предложения за изграждане на училищна STEM среда вече са оценени от екипа за изпълнение на инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост (НВПУ) в Изпълнителната агенция „Програма за образование“.
От Министерството на образованието и науката уточняват, че предстои да бъдат финализирани и всички административни процедури за сключване на договорите за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедурата „Училищна STEM среда“.
С финансирането по Плана всяко българско училище ще разполага със STEM кабинет.
В тях учениците ще придобиват конкретни умения, което е ключово за промяната в образователната ни система. Изграждането на първите STEM кабинети вече е в ход. Крайният срок за изграждането на такива във всяко училище е юни 2026 г.
Всеки заинтересован може да получи актуална информация относно напредъка и резултатите от реализираните проекти на национално и регионално ниво благодарение на нова интерактивна карта за инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост, които се управляват от Изпълнителната агенция „Програма за образование“.
Новото уеббазирано картографско приложение обхваща територията на 28-те административни области и ще включва над 2400 обекта. Проектите за изграждането им са финансирани по следните инвестиции: „Центрове за НТИМ и иновации в образованието“ (STEM центрове), „Модернизиране на образователна инфраструктура“, „Младежки центрове“ и „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез научни изследвания и иновации“.
Понастоящем картата е в процес на разработване, уточняват от ИА „Програма за образование“. Очаква се до края на август да приключи работата по включване на всички обекти и инвестиции, които са в процес на изпълнение. След това информацията ще се актуализира текущо.
Картата ще е достъпна през различни приложения (настолни компютри, лаптопи, таблети, мобилни телефони и др.).
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg