В този брой на в. „Аз-буки“ отиваме на гости на единственото училище в община Чипровци – ОУ „Петър Парчевич“. Тази година то отбелязва 400 години от своето създаване. По този повод в края на май там бе отворена „Капсула на времето“, вградена в каменен блок на входа на училището, със завет към поколенията, написан и оставен през 1984 г. от тогавашното училищно ръководство и неговите възпитаници.
В посланието си от няколко машинописни листа, учители и ученици, отпреди 40 години, са пожелали на днешните деца да носят с гордост неговото знаме, да учат упорито и всеотдайно и да се гордеят, че са
наследници на най-старото светско училище у нас.
„Интересното е, че освен завет към тези, които ще седят на чиновете ни и ще наследят мечтите ни, имаше и послание до жителите на Чипровци, които посрещат настоящата 400-а годишнина от просветното дело в града“, казва за „Аз-буки“ директорката на ОУ „Петър Парчевич“ в Чипровци Лена Георгиева.
Тя е щастлива, че са успели да спазят завета и да отворят капсулата в уречения ден – 28 май 2024 г. Настоящото ръководство също решава да остави завет към следващото поколение, но с по-кратък срок – 20 години. Призовават бъдещите ученици да бъдат трудолюбиви, упорити, смели, да не се отказват пред трудностите, да бъдат горди чипровчани и винаги да носят България в сърцето си.
Самата Лена Георгиева постъпва на работа три години, след като посланието към поколенията е зазидано преди 40 години в каменен блок и поставено на входа на училището. С носталгия си спомня, че
тогава учениците са били 350, а днес са едва 58.
„Времето се мени и няма как да остане едно и също. Важно е да помним историята и славното минало, което сме имали“, посочва моята събеседничка.
Школото в Чипровци носи името на видния дипломат и политик Петър Парчевич (1612, Чипровци – 1674 г., Рим). Самият той започва образованието си именно в Чипровци. След това е изпратен да учи в италианския град Лорето, а по-късно завършва висшето си образование в Рим и става първият българин доктор по гражданско (римско) и канонично право. Говорел е отлично гръцки, латински, италиански, влашки и арменски език. Идеите на Парчевич представляват началото на българското национално Възраждане и дипломатическите му мисии оказват голямо влияние върху националноосвободителния дух на българския народ.
„Според по-голямата част от историците, нашето училище се смята за първото светско школо в България. През XVII век в него учениците наред с богословие са изучавали граматика, математика, етика и логика. Голяма част от възпитаниците му са продължавали обучението си в чужбина“, разказва Лена Георгиева.
Със сигурност основното училище има богата история, с която малко школа у нас могат да се похвалят.
През 2024 г. то отбелязва своята 400-а годишнина.
Под знака на големия празник преминава цялата изминала учебна 2023/2024 г. В периода октомври 2023 г. – април 2024 г. на всеки един от класовете е поставена задача да проучи интересен и по-малко познат факт от историята на школото. След това всички ученици заедно трябва да систематизират и обработят информацията и да я представят пред останалите деца от училището. Една част от тях си избират моменти от историята, а други – oт живота и делото на видни бивши възпитаници като Петър Парчевич и Петър Богдан (1601 г., Чипровци – 1674 г., Чипровци).
Най-малките ученици от начален етап на обучение решават да направят рецитал по стихове на чипровската поетеса Петя Заркова.
„Така поставихме началото на честването, за да могат всички деца да почувстват значимостта на годишнината“, обяснява Георгиева.
Кулминацията на празника ще бъде на 5, 6 и 7 септември.
В първия ден ще се проведе кръгла маса на тема „Мястото и ролята на българските католици от XVII век в българската история“ в Историческия музей в града. След това ученици, учители и граждани ще поднесат цветя в католическия параклис, където са положени останките на основателя на училището – архиепископ Илия Маринов, на автора на първата българска история Петър Богдан Бакшев и на други видни чипровчани. След това на 6 септември – датата, на която се отбелязва празникът на града, ще се проведе литургия по традиция в Гушовския манастир. На 7 септември на гости в училището са добре дошли както настоящи и бивши учители и възпитаници на школото, така и граждани и гости на града. Там ще ги очаква изложба със снимки за развитието и живота в училището през годините – от началото на миналия век чак до днес.
Предвиден е и голям концерт, в който ще вземат участие всички ученици и голяма част от бившите възпитаници.Програмата включва много песни, рецитал и музикални поздрави. Празничният ден ще завърши с факелно шествие и заря-проверка. Освен това гостите ще имат възможност да посетят уникалната по рода си и напълно автентична килимарска работилница, която се помещава в училището.
„Умението за тъкане на чипровски килими през 2014 г. беше включено в списъка на ЮНЕСКО
за нематериално културно наследство. Затова се стремим в нашата килимарска работилница децата да се запознаят с този занаят и да усвояват неговите тънкости. Целта е да знаят що е то чипровски килим и как се прави“, отбелязва моята събеседничка.
Кабинетът им е оборудван с вертикални килимарски станове, които се използват както в часовете по общообразователна подготовка като изобразително изкуство и технологии и предприемачество, така и в часовете по занимания по интереси.
Освен килимарство в извънкласната си програма учениците изучават природни науки, а по Националната програма на МОН „Заедно в изкуствата и в спорта“ – театър, танцово изкуство и футбол.
„Около 80% от учениците ни са включени в целодневна организация на учебния ден, така че в следобедните часове учителите предоставят богата творческа програма за децата – рисуване, оцветяване, изработване на макети, подреждане на пъзели, срещи с творци и спортни занимания“, посочва директорката.
След VII клас децата продължават обучението си предимно в училищата в Монтана. ОУ „Петър Парчевич“ вече повече от 20 години не е средно училище. Това се дължи на демографския срив, който се наблюдава в много български градове и села. В Чипровци няма достатъчно работни места, единственото препитание е шивашки цех в града и дърводелски цех в близко село.
„Учениците ни в прогимназиален етап са много малко. Тази година изпратихме само 8 деца, като едното от тях е със специални образователни потребности. За наша радост, през предстоящата учебна година първокласниците ни ще бъдат десетина, като двама от тях са на 6 години и тръгват по-рано на училище по желание на родителите им. За съжаление обаче,
през 2025/2026 г. ще имаме само двама ученици в I клас“,
обяснява директорката.
Поради малкия брой деца, понякога класовете трябва да бъдат слети. Ето, например през миналата учебна година слети са били общо десет деца във II и III клас.
„Финансово ни е много трудно – разходите са много, а децата малко. Когато в клас имаме под 7 ученици, се налага да сливаме класовете“, допълва Георгиева.
Школото в Чипровци е защитено и средищно.
Учениците пътуват от селата Превала, Митровци, Бели мел, Ковачица, Горна Ковачица, Челюстница, Железна и Мартиново. Директорката разказва, че децата във всички села намаляват и ако преди години автобусите са се напълвали, то сега от село има по 2-3 ученика. Преди е имало пътуващи ученици и от с. Равна и с. Горна Лука, но вече няма нито един. Най-много пътуващи ученици има от с. Мартиново. „Младите хора, които отиват да учат в големите градове, много трудно се завръщат в Чипровци. Тук възможностите за препитание са ограничени и това е нормално“, казва моята събеседничка.
Въпреки трудностите материалната база, с която разполагат, е много добра.
През 2018 г. по проект на общината е направена външна изолация на училищната сграда и е подменено осветлението. Спортната площадка също е обновена. „По време на пандемията, наред с негативните последствия, имаше и нещо положително. Благодарение на МОН вече разполагаме с необходимата техника – таблети и лаптопи“, споделя Георгиева. Имат и два интерактивни дисплея – един за начален етап на обучение и един в прогимназиален. Директорката обяснява, че се стараят всяка година да подобряват и обновяват материалната си база, като освежават класните стаи и винаги добавят по нещо ново. С нетърпение очакват и създаването на своя STEM център, който ще бъде за природни науки и математика.
Педагогическият екип се състои от 11 учители, като 5 от тях са в начален етап и 6 – в прогимназиален. Те с ентусиазъм се включват във всеки проект – било то държавен или частен. Участват и в много национални програми на МОН – навсякъде, където им позволява ограничения брой ученици. Възпитаниците им редовно взимат участие в състезания и конкурси. „Стремим се да ги ангажираме в различни дейности“, допълва директорката.
Образователните резултати на националното външно оценяване в IV клас също са много добри. В VII клас отчитат малък спад в представянето по математика в сравнение с миналата година. „Децата са с различни възможности и всяко от тях има различна мотивация за учене. Радваме се, че растат като добри хора и вярваме, че винаги ще носят училището и Чипровци в сърцето си“, завършва директорката.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg