Теа Венкова от 2. СУ „Емилиян Станев“ – София, спечели престижната награда Right Stuff на Космическия лагер в Измир, Турция (Space Camp Türkiye). Наградата, наречена на основателя на лагера Кая Тунджер, се връчва на участник, показал качества на бъдещ космически изследовател. Теа се отличава сред 159 участници от три държави. Тя е стипендиант на Центъра за творческо обучение и нейният успех е доказателство за високото ниво на подготовка и подкрепа от страна на Центъра.
„Много обичам биологията, химията, електромагнетизма“, казва Теа в интервю за БНР.
Признава, че в училище прякорът ѝ е „Ходещата Уикипедия“. Иска да се занимава с невронауки, защото те обединяват биология, химия и физика. И да изследва мозъчната дейност примерно на астронавтите, за да установи дали са пригодни за изстрелване в Космоса.
„Много е важно да успеем да съберем всички науки в едно – подчертава бъдещата изследователка. – Имам идея за космически шлем, който да предпазва мозъка от прегряване. Когато сме в Космоса, не знаем как ще реагира човешкият мозък. И това е моята цел – да предвидя как ще реагират космонавтите, и да преценя кого да пусна да лети. Искам да уча за невротрансмитерите, как невроните общуват помежду си. В мозъка всичко е електромагнетизъм.“
За участието си в лагера е
написала есе за това как изкуственият интелект може да ни помогне за изучаването на Космоса.
„Знаех, че имам голям интерес и познания, но мислех, че и други в лагера знаят колкото мен. Вълнуващо е 158 деца да ти ръкопляскат. Това много ме мотивира да продължавам. Доволна съм, че представих училище „Емилиян Станев“ с моите победи.“
Теа иска през лятната ваканция да посети и български планетариуми.
Лагерът в Измир е създаден по модел на НАСА. Досега тази година е посетен от 79 деца от България, като част от тях заминават за лагера със стипендии – пълни или частични. До края на лятото се очаква през лагера да преминат общо 200 българчета. В три от четирите отборни награди има и българско участие, съобщават от Центъра за творческо обучение. Българските ученици се отличават в категориите за най-добро представяне по време на мисията, за концепция за създаване на колония на Марс, както и за най-добър дизайн на емблема на отборната мисия.
Space Camp Türkiye предоставя интензивна програма, фокусирана върху STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), която включва практически дейности и работа в екип. Участниците имат възможността да използват различни тренажори и симулатори, които пресъздават реални космически мисии, осигурявайки незабравими изживявания и ценни умения.
Лагерът е един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA (другият е в Алабама, САЩ). Разполага с обособен комплекс, съоръженията „Аврора“ и „Дискавъри“, тренажори и симулатори, с които се обучават космонавтите, както и няколко контролни зали и лаборатории. Центърът за творческо обучение е официален партньор на Програмата за България.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg