И през юли Националният център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти в Банкя продължава активно да провежда обучения по Националната програма на МОН „Квалификация на педагогическите специалисти“. Общо 499 учители от училища и детски градини и 135 новоназначени директори преминават през различни присъствени обучения по Националната програма в рамките на месеца, коментират за „Аз-буки“ от Националния център.
192 педагози от прогимназиален и гимназиален етап от над 150 училища от цялата страна повишават квалификацията си
на тема „Съвременни методи за развитие на логическо, творческо и критично мислене на учениците в контекста на компетентностния подход“. Водещи лектори са проф. Мария Алексиева, доц. д-р Златина Димитрова, доц. д-р Дончо Донев и доц. д-р Ицка Дерижан от Бургаския свободен университет и доц. д-р Емил Бузов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Програмата на обучението има за цел да подпомогне процеса на осмисляне, планиране и прилагане на специфични подходи и методи за развитие на логическото, творческото и критичното мислене у учениците. Учителите се запознават с прилагането на разнообразни методи и подходи, които ще ги подпомогнат в осъществяването на компетентностния подход на обучение и ще дадат на техните ученици възможност да се развиват по-активно и пълноценно в училищна среда.
През юли приключват и присъствените обучения за учители от детски градини
на тема „Компетентностен подход при изграждане на приобщаваща образователна среда в предучилищното образование“. В тях се включват 535 учители от 300 детски градини в 153 населени места. Водещите лектори са екип от Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование – София, начело с неговия директор д-р Калоян Дамянов, и д-р Лилия Кисьова, Невена Николова, Калина Секулова, Светломира Щерянова и Джуние Иланска. Сред лекторите е и Аделина Ткачова от Държавния логопедичен център.
През отминалия летен месец започват и два квалификационни курса с целева група новоназначени директори на образователни институции.
Във втората половина на юли 105 новоназначени директори се включват в организираните от Националния център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти в Банкя обучения на тема „Стратегическа визия при управление на образователната институция“. Водещ лектор е министърът на образованието и науката в периода 2014 – 2016 г. проф. д.п.н. Тодор Танев от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
По време на обучението ръководителите на образователни институции се запознават с основите за овладяване на стратегическо управление в публичната сфера, част от което е стратегическото планиране. Курсът е адаптиран към практическите нужди на ръководителите на институциите в средното образование, които по задължение се срещат със стратегическа проблематика в своята работа.
Учебното съдържание обхваща същността на стратегическото мислене, принципите на стратегическия инженеринг, технологията на стратегическото планиране, методологията на стратегическото управление във връзка с тактическото и оперативното управление, както и стратегическия контрол и промяна.
В практически план са разгледани елементите стратегическа мисия, стратегическа визия, стратегически цели и стратегически план, както и съответните 12 принципа зад тези елементи, които гарантират успешното ръководство. Специален фокус в учебната програма е успешното разработване на стратегии на образователните институции и тяхното осъществяване.
Други 30 нови директори участват в специализираното обучение на тема „Нормативна подготовка за стартиране на учебната година“.
Планира се през квалификационния курс до края на август да преминат всички 198 новоназначени директори на образователни институции след проведените през февруари – март конкурси. Целта е те да преминат усилена професионална подготовка преди началото на учебната година. Обучението е в „изпълнение на приоритетите на МОН за провеждане на поредица от практически обучения за новоназначени директори“, както подчерта зам.-министърът д-р Емилия Лазарова, която присъства на откриването на обучителния курс.
Учебната програма предлага усвояване на нови знания, които целят подобряване на социалния диалог и на организационната култура в училищата.
Обученията имат и финансова насоченост, като новоназначените директори ще имат възможност да повишат компетенциите си при управлението и разпределението на делегираните им бюджети.
Основни лектори са утвърдени ръководители от работодателските организации в системата на училищното образование: д-р Ваня Кастрева – началник на РУО – София-град, д-р Нели Костова, д-р Елеонора Лилова – директор на 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“, Асен Александров – председател на Сдружението на директорите в средното образование и ръководител на столичното 51. СУ.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg