В този брой на в. „Аз-буки“ отиваме на гости на едно от най-старите училища в Бургаска област – СУ „Иван Вазов“ в Поморие. В продължение на повече от 145 години то грижливо пази традициите и историята си. Днес е разположено в две сгради. В едната се обучават децата от I до III клас, а в другата – от IV до XII клас. През изминалата 2023/2024 учебна година възпитаниците му са общо 730 на брой, като 30 от тях са в самостоятелна форма на обучение.
„Гордеем се, че от три години насам успяхме да повишим числеността на учениците си“, споделя за „Аз-буки“ директорката на СУ „Иван Вазов“ в Поморие Петя Казакова. Причините за това са много. Една от тях определено е приемът на деца от украински произход. Освен това
през последните няколко години гимназията повишава авторитета си,
работейки по различни национални програми на МОН и предлагайки богата палитра от занимания по интереси.
„В един момент учениците решиха, че могат да изберат да продължат обучението си след VII клас не някъде другаде, а в родното училище. Доскоро осезаемо усещахме влиянието на големия град. За подрастващите той е много по-привлекателен. А за младите хора е много важно да имат избор, така че елитните училища в Бургас бяха силно привлекателни за много наши ученици. Сега тенденцията се обърна и се наблюдава сериозен интерес на възпитаниците ни към прием в СУ „Иван Вазов“. Ето как в рамките на няколко години успяхме да увеличим числеността си приблизително с 230 ученици“, обяснява моята събеседничка.
Възпитаниците на школото се представят изключително добре на Националното външно оценяване след VII клас, като резултатите им са не само над средните за област Бургас, но и за страната. „Всичко това се дължи на факта, че в Поморие се раждат най-умните и красиви деца – казва с усмивка Казакова и с цялото пристрастие, което носи в сърцето си за тях: – Винаги съм си мислила, че родените край морето са различни, носят различни души. Всички наши деца ухаят на море.“
Директорката разказва, че възпитаниците ѝ са много мотивирани.
В последните години учениците от гимназиален етап показват много високи резултати в състезанията на Националния статистически институт –
„Статистическо есе“ и на Европейската олимпиада по статистика.
„По препоръка на началника на РУО – Бургас, Петя Петрова решихме да се включим в тези непознати за нас формати. Тя ни посъветва да опитаме и да видим дали ще се окаже нашето“, посочва директорката. И точно така се случва. В началото тръгват неуверено. Форматите се отличават със сложност и по правило са предпочитани от училищата, където статистиката и математиката се изучават професионално или като профилиращи предмети.
„За едно средно училище с профили „Предприемачество“ и „Чужди езици“ състезание в областта на математическата статистика звучи доста смело“, обяснява директорката. Но резултатите говорят друго. За две години, в които участват вече, имат първо място в конкурса „Статистическо есе“ и оставят зад гърба си много математически и природо-математически гимназии от цялата страна. „Гордеем се с този успех. За нас той е сериозен стимул и показател, че не ни липсва ентусиазъм“, обяснява Казакова. Тя е на мнение, че ако човек намери правилните думи и успее добре и ясно да формулира мотивационната си политика, нещата винаги се получават.
Разбира се, важно е и насреща да имаш силен екип, който лесно се мотивира. Директорката разполага точно с такъв набор от висококвалифицирани педагози, които работят със сърце и душа.
В другите раздели на състезанието на НСИ учениците от СУ „Иван Вазов“ са много близо до класиралите се на първите три места, а в регионален план имат много сходен резултат с този на ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ в Бургас.
„Постигането на отлични резултати в статистическо състезание е различното при нас. Сега вече не ни липсва кураж и вървим все по-смело напред. Иначе, разбира се, с голямо желание участваме в олимпиади, състезания и мероприятия от Националния календар на МОН. Последната ни гордост е комплексната награда от Националния конкурс на къщата музей „Иван Вазов“ в Сопот. Да получиш голямата награда на този престижен форум, е не само чест за училище, което носи името на Патриарха на българската литература, но и отговорност и вдъхновение за родолюбие“, обяснява моята събеседничка.
Учебната 2024/2025 г. СУ „Иван Вазов“ в Поморие ще посрещне с нова паралелка в професионално образование – „Електронна търговия“.
„Нашата учебна среда няма традиции в областта на професионалното образование, но искахме да бъдем в крак с времето и да предложим на възпитаниците си специалност, която да им осигури хляб“, разказва Казакова. За да може обучението в новата паралелка да бъде не само теоретично, но и с практическа насоченост, директорката наема нови преподаватели, които имат зад гърба си необходимите знания и опит.
„Сформирала съм екип, сключила съм договори с подходящите фирми, където ще се осъществява учебната практика на учениците, и силно вярвам, че съм намерилa точните хора“, категорична е тя.
Новата учебна година училищната общност ще посрещне и с пълно обновяване на физкултурния салон. Всички класни стаи в двете сгради ще бъдат освежени и обновени. Ремонтните дейности вече текат с пълна сила така, че всичко ще бъде завършено в срок.
„С увеличаването на броя на учениците ни сме застрашени да минем на двусменен режим. А това не трябва да се случва“, обяснява директорката. В т.нар. малко училище, както наричат сградата, в която се помещава началният етап, в момента и последното свободно пространство се ремонтира, за да се превърне в нова класна стая.
От „Иван Вазов“ са защитили и голям проект с предложение за разширяване на сградата на училището.
Става въпрос за пристройка с 4000 кв. м разгърната площ. Идеята е да има класни стаи за всички ученици, нова учителска стая, специализирани ресурсни кабинети и столова. Проектът им все още не е получил одобрение за финансиране, но се надяват, че скоро ще се случи. Понастоящем малките ученици са на кетъринг, а за големите има отделна столова. Съвсем скоро ще започне и изграждането на новия STEM център, който ще бъде с фокус върху природните науки.
Средно училище „Иван Вазов“ в Поморие много се гордее и със своя XX гвардейски ученически отряд, който е тържествено учреден през април тази година. „Младите гвардейци очакват с нетърпение да се включат през 2025 г. във Военния парад по случай 6 май в София“, вълнува се директорката.
По Националната програма на МОН „Заедно в изкуството и спорта“ е възстановен духовият оркестър към училището.
Създадена е и театрална трупа „Приказниче“ – вече с два спектакъла зад гърба си. Постановката им „Цветята на малката Ида“ по Ханс Кристиан Андерсен ще участва на международен конкурс през октомври тази година в Прага. Двете вокални групи към школото също са носители на редица награди.
Другата им голяма гордост е танцовата хип-хоп група. Сега възпитаниците на училището усилено се подготвят за допускане до кастинг за „България търси талант“, където ще участват с 5-минутен танцов спектакъл, който ще завърши с националния трибагреник. „Вярвам в олимпийското правило: участието е важно – победата не е на всяка цена. Като учител, а сега и като директор, се опитвам да мотивирам учениците да се включват в състезания и конкурси, да усетят атмосферата и да си сверят часовника. Наградата е предмет, който те радва, но споменът от изживяването, съпреживяната емоция, следите от въодушевлението, от това да „дишаш“ въздуха на мотивираните, смелите, знаещите, креативните, не се описва с думи, не се изразява и с материален знак – допълва Петя Казакова. – Това са светли следи за цял живот!“.
Разбира се,
в училището има и много клубове в сферата на информационните технологии и за допълнителна и разширена подготовка по общообразователните предмети.
„Всички говорят за изкуствения интелект. С огромно уважение, няма как да избягаме от него – той е навсякъде. Но много бих искала да намерим в нашето училище баланса между него и естеството на ума, който носим у себе си. Това, което преработваш с ума си и усещаш със сърцето си, то остава завинаги в теб“, категорична е Казакова.
Притеснява се, че с дигитализирането и технологичния скок в образованието младите хора получават много информация, която обаче трудно обработват. „Пътят от информацията до знанието е много дълъг. Информацията трябва да се осмисли, за да се трансформира в знание. А това се случва чрез сложните интелектуални процеси като осмисляне, анализ, синтез, сравнение и др. Това е нещото, което им „бяга“ на учениците днес, и затова вярвам в силата на холистичното образование“, уточнява събеседничката ми.
Средното училище „Иван Вазов“ поддържа тесни и добри връзки с останалите образователни институции в града.
Малчуганите от подготвителните групи в двете детски градини в Поморие – ДГ „Детелина“ и ДГ „Веселушко“, често гостуват на учениците в училище. Малките „детелинки“ дори списват свой собствен вестник, в който отразяват всички важни новини от града. Един от броевете им е посветен на връзката между детската градина и училището.
„Децата бяха при мен на гости. Разгледаха училището, а след това ми задаваха въпроси, които предварително бяха подготвили. Дори ме предизвикаха – да изрецитирам „Аз съм българче“, смее се директорката. Освен това традиционно в Седмицата на четенето, учениците им гостуват на детската градина и четат приказки на по-малките, играят с тях, творят и рисуват.
„Трите училища в Поморие представляват културно-просветна триада. Те са разположени по много интересен начин. ОУ „Христо Ботев“ е срещу светата обител – Поморийския манастир „Св. вмчк Георги Победоносец“, Професионалната гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ се намира до скалните композиции „По стъпките на Яворов“ на крайбрежния булевард към паметника на големия поет. А нашето училище е свързано с крайбрежната улица с най-старата действаща черква на българското Черноморие – „Свето Преображение Господне“. Просветлението на ума и на душата у нас има много стари традиции и всички ние ревностно ги пазим, за да ги предадем на нашите деца и внуци“, завършва тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg