Съюзът на физиците в България и фондация „Еврика“ организират национален конкурс за есе 2024 г. Темата, по която писаха ученици и студенти от цялата страна, е „Физиката в моя свят“. В Конкурса се включиха 120 участници – ученици от 36 основни и средни училища и студенти от три висши училища, които в три възрастови групи представиха своите виждания по темата на Конкурса. Есетата са оценени от жури и са представени на Младежката научна сесия в рамките на 52. национална конференция по въпросите на обучението по физика на тема „Образованието по физика и дигиталните технологии“.
Медиен партньор на форума е Националното издателство „Аз-буки“.
По традиция вестник „Аз-буки“ публикува отличените творби в няколко поредни броя.
Физиката – портал към нови хоризонти*
Ивана Доканина – VIII клас, II място
ПГО „Княгиня Мария Луиза“ – София
Научен ръководител – Таня Жечева
Нашето поколение се нарича Поколение Z (родените между 1996 и 2009 г.) и е свързано предимно с технологиите. От малка, когато задавам въпроси на родителите си за едно или друго явление в природата (за росата, дъгата, звездите и т.н.), най-често получавам отговор: „Tова е физично явление“.
Моята баба е била преподавател по физика и често ми обяснява колко важна е тази наука в нашия живот и че в основата на съвременните технологии стоят физични открития и закони.
Трудно ми е да разбера как са живели поколенията преди нас, без да имат технологични средства за комуникация. А аз с нетърпение очаквам следващото поколение екрани (сгъваеми) да станат достъпни за хората. Откакто се помня, мечтата на мама е да се качи на летяща кола. Като малка смятах, че тя си измисля приказки, но днес те са факт.
Примери за реално съществуващи летящи автомобили са TF-X на компанията Terrafugia – представлява комбинация от кола и хеликоптер, за трима души. PAL-V Liberty е друг проект, който вече има сертификат за движение в Европа. Той може да се превърне от самолет в спортна кола само за 2 минути. AirCar е модел, който съчетава функциите на автомобил и самолет. Този летящ автомобил успешно извърши първия междуградски полет в историята.
Физични закони стоят и в основата на производството на енергия и опазване на околната среда. Съществува идея за изграждането на космически соларни панели, които да улавят слънчевата енергия в Космоса и да я предават на Земята, което би могло да осигури почти неограничен източник на енергия.
Големи надежди се възлагат на нанодиамантите, защото те не са токсични. Получават се чрез взривен синтез на свободния въглерод в определен клас взривни вещества, а добивът им е евтин – от 1 кг смес взривно вещество се получават около 45 – 50 г нанодиаманти.
За пръв път нанодиамантите са синтезирани в България през 1987 г. с помощта на детонационни методи и взривна енергия. Патентът на технологията принадлежи на проф. Ставри Ставрев – инженер-физик, тогава ръководител на секция „Космическо материалознание“ към Института по космически изследвания при БАН. През 1994 – 1995 г. e открито, че нанодиамантите се насочват само към раковите клетки, унищожават и всички възпалителни процеси.
Илон Мъск е новатор, известен с революционните си идеи. Благодарение на проектите на неговата компания SpaceX в бъдеще пътуването до друга планета е възможно да стане реалност. От Neuralink са разработили чип, който се имплантира в мозъците на хората, за да записва и стимулира мозъчната активност с медицинско предназначение. Така ще се помогне на страдащите хора.
Обичам животните и имам домашен любимец. Надявам, че подобни технологии ще позволят в близко бъдеще да разбираме какво ни казват животните.
Пред нашето и следващите поколения се открива възможността да изградим един нов, мирен и екологично чист свят благодарене на физиката като наука, а защо не и да посетим и други светове.
***
Фокусите на Вселената*
Михаела Митева – VII клас, II място
ОУ „Васил Левски“ – Пловдив
Научен ръководител – д-р Красимир Витларов
С развитието на науката въпросите, които някога се смятаха за неразрешими, стават достъпни за анализ и изучаване. Но всеки, като е бил дете, се е питал поне веднъж: „Защо Луната си сменя формата?“, „Колко е голямо Слънцето?“, „Какво представлява времето?“, „Защо не мога да летя?“, „Колко е голям Космосът?“ и още много други въпроси, които, като пораснем, ни се струват тъпи и дори смешни. Отговорите на тези „глупави“ въпроси се крият във физиката.
Нека насочим поглед към мисленето на тийнейджърите в VII клас. Всеки ученик си казва, че нищо от това, което учи няма да му потрябва в бъдеще. Но дали учениците са прави? В този случай аз, както никога, ще застана на страната на учителите. Физиката за мен е наука, която разкрива „фокусите“ на Вселената. Тази наука ни въвежда в бъдещето и е основен инструмент за постигане на напредък.
За да се осигури напредък в областта на физиката, ще бъде необходимо да се инвестира в научните изследвания и образование. Образователните институции трябва да се стремят да вдъхновяват и подготвят следващите поколения физици, които да продължат да развиват тази вълнуваща наука.
Със своята способност да обяснява сложни явления и да предсказва резултатите на експерименти, физиката ще продължи да бъде ключов инструмент във всяка област на науката и инженерството.
Но както всичко и всеки, физиката си има и лоша страна. С развитието на нови технологии, като геномното редактиране или изкуствената интелигентност, възникват нови въпроси за етиката и социалната справедливост. Необходимо е обществото да се ангажира активно в дебатите за употребата и регулирането на тези технологии, за да се гарантира, че техният потенциал се използва за общественото благо.
Физиката отваря много врати към бъдещето и хората имаме трудната задача – да решим през коя да минем и коя да затворим. Като си помисля, че хората можем да унищожим всичко, което ни заобикаля заради алчността, егоизма и глупостта си, ми се иска да съм най-гениалният физик, за да избера правилната врата към бъдещето.
В заключение, физиката в моето бъдеще представлява източник на вълнение и възможности. Тя ни дава възможност да разберем света и да променим бъдещето. Със своята комбинация от научни изследвания, технологични иновации и етични ценности физиката ще бъде неизменна част от развитието на човечеството в бъдещите десетилетия.
***
Бъдещето на нанотехнологиите*
Никола Урумов – VIII клас, II място
СУ „Константин Константинов“ – Сливен
Научен ръководител – Искра Косева
В света на науката и технологиите нанотехнологиите са едно от най-значимите направления, предизвикващи интерес и вълнение. В нанотехнологиите се съчетава силното взаимодействие между природните науки химия, физика и биология, които отварят врати към промяната на най-различни области от човешкия живот – от подобряването на методите на лечение в областта на медицината до създаването на по-ефективно работещи и компактни компютри.
Нанотехнологиите са свързани с манипулирането на градивните частици – атоми, йони и молекули, в състава на различни живи и неживи материи. Те са способни да действат на наномащаб. Именно в наномащаба започват да влизат в сила законите на квантовата механика – например квантовите процеси като тунелиране и вълновата природа на частиците стават крайно важни при мащаби от само няколко нанометра. Физиката има голямо значение в развитието на нанотехнологиите в различни области като електрониката, в областта на медицината и ветеринарната медицина, като наночастиците ще се използват като таргетирани (целенасочени) към дадено вещество, клетка, тъкан или орган от организма за доставка на лекарствени или друг тип вещества с по-висока ефективност или като сензори в тялото на жив организъм, който да подпомогне по-ранното откриване на дадено заболяване. Нанотехнологично приложение в бъдеще може да има и в сферата на енергетиката, за да се подобри енергийната ефективност и да се използват повече възобновяеми източници на енергия. Нанотехнологиите ще се използват за подобряване на ефективността и намаляване на разходите за производството на слънчеви клетки.
Освен в сферата на медицината, енергетиката и електрониката нанотехнологии могат ще бъдат използвани в бъдеще за комуникацията и свързаността с различни устройства и обекти. Могат да бъдат създадени наночипове – устройства, чрез които можем да бъдем постоянно свързани и да контролираме нашите ,,умни домове“, които също ще бъдат с наночипове. Ако сме на дадена точка от света, а нашият „умен дом“ е в съвсем другия край на света, чрез тези наночипове ще можем да изпратим сигнали на „умните“ ни домове, които ще имат и опция да се придвижват по въздуха чрез летене, да дойдат до точката от света, където сме. Същевременно освен удобството от личните ни домове да могат да бъдат с нас до всяка част от света, можем и да спестим пари и нерви да си търсим квартири, когато отидем на море.
В заключение, физиката има голямо значение за бъдещето и развитието на нанотехнологиите, но и като цяло – за всички области. Както твърди и великият физик Майкъл Фарадей: „Физиката е ключът към разбирането на всичко – от началото на Вселената до вътрешността на атома“.
*Заглавията са на редакцията. Есетата се публикуват със съкращения.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg