Не се очаква да има недостиг на места в базите на висшите училища в страната въпреки започнатите ремонти на общежития.
Това заяви председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков пред БТА. По думите му
през академичната 2024/2025 г. в общежитията в страната ще бъдат настанени около 50 000 студенти въпреки ремонтите.
А с преразпределянето на местата в тях ще се подпомагат университетите, в които има недостиг на легла в общежитията. Стойков подчерта, че много важна задача ще имат комисиите за преразпределение на свободните места в студентските общежития, така че да се осигурят места за желаещите.
Висшите училища вече участват в Програмата за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития и затварят свои блокове, за да може да има процедури и да се сключват договорите за ремонтите.
Както „Аз-буки“ писа, през февруари 2024 г. Министерският съвет удължи до 2027 г. програмата за саниране на студентските общежития и реши те да се ремонтират с до 200 млн. лв. Допълнителните 100 млн. лв. над първоначално заложеното финансиране трябва да се използват за модернизация на управляваните от държавните висши училища общежития. Програмата бе приета от Министерския съвет миналата есен, след като създаването ѝ бе записано при приемането на бюджета за 2023 г. в края на юли по предложение на група народни представители.
По време на среща на просветния министър проф. Галин Цоков с Националното представителство на студентските съвети през май тази година стана ясно, че по Програмата за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития
за периода 2024 – 2027 г. ще бъдат обновени 32 общежития.
„В Бургас вече имат готовност и в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ единият блок остава затворен, за да може да започне ремонтът. Но ще има възможност студентите спокойно да бъдат настанени и да не се притесняват“, заяви той.
Медицинският и Икономическият университет във Варна въпреки ремонтите ще могат да настанят всички свои студенти.
„Блокът “Чайка – 2“ в Пловдив излиза в ремонт. Разговарял съм с всички пловдивски университети и там, където няма толкова желаещи и има свободни места, чрез комисията в Пловдив, която разпределя свободните места в студентските общежития, да се даде възможност, за да се запълват базите максимално. Единственият проблем е свързан с блок „Димитър Благоев“ в Пловдив, като този проблем Националното представителство от няколко години се опитва да го реши заедно с дружеството „Студентски столове и общежития“ и с Общината. За този блок има съдебни процеси, които блокират възможността да му бъде направен ремонт. Има средства, които са осигурени, но не може да влезе фирмата изпълнител, за да започне ремонтът, тъй като не е ясно на кого е блокът“, обясни Ангел Стойков.
По думите му Националната художествена академия и Националната музикална академия в столицата имат блокове в ремонт, но вероятно ще поискат малко места от комисията за разпределение на свободните места, за да могат да настанят всички студенти.
От Студентския съвет на Софийския университет са заявили, че няма да има проблем, въпреки че един блок е в ремонт.
Два блока на УНСС също се реновират, като от висшето училище са създали много добра организация и също ще поискат места от комисията за разпределението на свободните места, според Стойков.
Във Велико Търново, който е
градът с може би 99% ремонтирана материална база в студентските общежития,
единствено втори блок ще бъде ремонтиран външно, като студентите няма да напускат.
Относно размера на наемите в студентските общежития Ангел Стойков коментира, че те зависят не само от състоянието на съответните блокове, но и от ръководствата на различните висши училища. Той уточни, че някои ръководства вдигат наемите, но правят отстъпка, ако студентите ги плащат в срок и на практика за тях няма повишение.
„Хубавото е, че когато става въпрос за повишаване на студентските наеми, голяма роля имат студентските съвети, защото няма как да бъде повишен един студентски наем без подписа на председателя на Студентския съвет“, коментира председателят на НПСС.
„През миналата година месечният наем на студент беше между 70 и 100 лева, като в тях се включваха средствата за електроенергия, вода и парно отопление. Единствено може да има повишение на цената на електроенергията, защото студентите я заплащат като небитови потребители“, предположи още Ангел Стойков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg