Солна стая и собствена биоградина за зеленчуци и билки – това са само малка част от условията, които предлага екипът на 14. ДГ „Дружба“ във Варна за своите малчугани. Днес отиваме на гости именно на тях, за да разберем как развиват творческия потенциал на своите възпитаници и откъде намират сили за толкова различни и хубави инициативи като доброволчески кампании, срещи с вдъхновяващи личности и посещения на културни институции.
През 2024 г. детската градина за втори път е отличена с националната награда „ПроКултура“ за особен принос за достъп на младите хора до култура от Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Гражданския институт, а през 2022 г. получава отличителния знак на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) „Аз гарантирам щастливо детство“.
„Ролята на детската градина е да покаже на децата кои са корените им, запознавайки ги с традициите и историята им, и да им даде крила, за да ги научи да мечтаят и с лекота да постигат целите си в живота“, казва за „Аз-буки“ директорката на 14. ДГ „Дружба“ във Варна Елена Гаданчева.
Тя е носител на наградата „Неофит Рилски“ на МОН за 2024 г. Екипът, с който работи, е изключително мотивиран и постоянно инициира различни творчески и образователни дейности. Признанието към труда и всеотдайността им намира израз в редица индивидуални и групови награди от Община Варна през годините.
„Всеки празник е сцена за запознаване с българския фолклор и традиции, с нашето песенно богатство, но и художествено претворяване със силата и въздействието на изкуството“, посочва моята събеседничка.
Затова и в градината
правят възстановки на всички български празници
като Деня на християнското семейство, Коледа, Лазаровден, Благовещение, Кукеруване, Бабинден и Сирни заговезни.
Пътешествие в света на книгите
Инициативите им са насочени не само към пресъздаване на родните традиции и фолклор, но и към насърчаване на любовта към книгата. Провеждането на „Маратон на четенето“ например се е превърнало при тях в традиция, като всеки път преминава под различно мото. В него се включват не само децата от градината, но и техните семейства – майки, бащи, баби, дядовци, сестри и братя.
Дейностите им не спират дотук. Със своята „Пътуваща библиотека“ достигат до много други детски градини във Варна, като запознават малчуганите с богатия си книжен фонд и им четат вълшебни приказки, изпълнени с приказни добри герои. „Идеята ни е да насърчим интереса към книгата, като покажем на децата необятния свят на словото“, обяснява директорката.
„Приказка за сън“, „Лято с книга в ръка“, „Работилнички на писаното слово“ и „Родители четат приказки“ са все занимания, които се провеждат в детската градина. Всички те са с обща цел – да формират любовта към книгата и литературата още от ранна възраст. А запали ли се искрата в началото, то със сигурност те ще продължат да четат и като големи.
По случай Световния ден на книгата и авторското право деца от детската градина представят пред своите родители и по-малки приятели поредица от театрални спектакли под надслов „Пътешествие в света на книгите“. Чрез впечатляваща актьорска игра, с песни и танци децата разказват колко е важно да пазим приятелството. Театрализираната постановка на приказки с поука и музикалните приказни интерпретации са урок по нравственост за малки и големи. Всичко това вдъхновява техните възпитаници да влязат и в
ролята на писатели и художници и да реализират своя идеен проект „Книга за доброто“.
С малкия си житейски опит и умението да открива и прави добрини всяко дете разказва и записва с помощта на учители и родители своята приказна история за доброто, която след това илюстрира.
„Това е пътят още в ранна възраст да формираме първи предприемачески умения чрез речева култура, изобразително изкуство и умение да представят своя труд, подвързвайки и декорирайки книгата с кратки разкази за добрини“, посочва директорката.
Включват се и в Маратона на добротата на Виктория Петрова, като поставят кутии за добрини, рисуват картички за възрастни хора по случай най-светлите празници и даряват книжки и играчки за болничните библиотеки – все простички неща, които не изискват много усилия.
Добрият пример вдъхновява
Освен това самата Виктория Петрова гостува на децата, като от първо лице им разказва за силата на добрата дума и постъпка, запознавайки ги с откъси от своята книга „Мечо и добрината обикалят гората“. Книгата си „Омагьосаната Коледа“ пък представя друга съвременна детска писателка – Саша Станева. По време на гостуването си запознава малчуганите с професията на писатели и художници, разказвайки им подробно за целия процес, в който се реализира една книга – от замисъла през реализацията, та чак докато достигне до рафта в книжарницата и библиотеката.
Гостите винаги са добре дошли при децата от „Дружба“, защото всеки от тях не само разказва за своята професия, но и за своите детски мечти, за трудностите и смелостта да ги постигат. Посрещали са още артиста и текстописец на детски песни Свилен Стоянов, шампионката по лека атлетика Ваня Стамболова и още много пораснали вече деца, сбъднали своята мечта.
„Децата на „Дружба“ имат златни сърца. Те са отзивчиви, добронамерени, толерантни“, споделя директорката.
Всички заедно участват и в редица благотворителни кампании.
„Българската Коледа“, „Да помогнем на Рали да проходи“, „Аз вярвам и помагам“, „Жълти стотинки“, „Коледа за Баба“ са само малка част от тях. Всички те учат децата на едно – доброто е заразно и че хората заедно са по-силни.
С песен светът е чудесен
Педагогическият екип по всякакъв начин се опитва да открива и развиват талантите и дарбите на своите възпитаници. Изключително много се гордеят със своята вокална формация – „Приятели БГ“. Под ръководството на вокалния педагог Евелина Ангелова, децата се докосват до различни стилове детска музика. Богатият песен репертоар радва не само родителите, но и приятелите на детската градина.
„Групата съществува повече от 12 години и събира в себе си 25 деца с изявени вокални заложби. Тя е уникална с това, че всяка учебна година е в нов състав, но само за месец вокалният педагог успява да ги сплоти и да работи вдъхновяващо за разгръщане на музикалния детски талант. Детската градина осигурява сцена за участия в конкурси и многобройни изяви в рамките на различни мероприятия“, посочва моята събеседничка.
Вокалната група е лауреат в конкурса „Орфеева дарба“ няколко години поред.
Спечелените награди и отличия са със завидни постижения в конкурсите „Приказка за теб”, „Коледна звезда“, „Обичам те, море!“ и „С песен светът е чудесен“.
Детската градина дава шанс на всяко дете за изява. Действащата постоянна изложба „Децата на „Дружба“ творят“ възпитава и формира тяхната изобразителна култура. Творческите работилници са школа, в която разкриват вълшебния свят на изобразителното изкуство. Малчуганите често посещават виртуални изложби и се запознават с творчеството на известни български и световни художници, опознават различни техники в изобразителното изкуство. Днес портретите на Левски и Ботев, рисувани по номера, са част от интериора на къта „Аз обичам България“.
Изкуство и технологии е друга област, която децата опознават и преоткриват, участвайки в Международния конкурс за компютърна рисунка и колаж „Творчество без граници 2024“. От него тяхната възпитаничка Ема Мичева завоюва бронзов медал.
Отличия имат и още в много конкурси на перото и четката – Национален художествен конкурс „Билките оживяват чрез децата“, Национален конкурс „Зелена планета 2023”, IІІ. национален конкурс „Детство – вълшебство“ и специалната награда на журито.
„Дружба“ е първата детска градина на територията на Варна със собствена солна стая.
Идеята за нея се заражда по време на пандемията и има за цел да ограничи заболеваемостта сред децата и да намери ефективен начин за създаване на силен имунитет. Отваря врати през 2022 г. и към момента все още е единствената в градина във Варна.
През февруари 2024 г. в детската градина е открит и първият мобилен детски фитнес, а в общите помещения и в двора на детската градина са обособени „Алея на движението“, „Сетивна пътека“, табло с QR кодове с двигателни загадки, интерактивен под, стимулиращ физическата активност на децата.
„Това ни прави уникални по посока детско здраве“, с гордост споделя директорката.
Разполагат и с прекрасна биоградина, в която децата отглеждат зеленчуци, билки и подправки. От семенце до плод в нея растат чушки, домати, краставици, различни билки и цветя.
„От тази година имаме и ягоди, но врабчетата ни изпревариха“, смее се директорката.
Затова решават да изработят и поставят градинско плашило. Организираният „Парад на градинското плашило“ мобилизира родители и учители, а изключителното въображение оживява куклата „градинско плашило“ в ръцете на децата. За крилатите си приятели изработват екохранилки, които поставят на различни места в двора. Билките пък грижливо събират и сушат по стар български обичай. След това всеки родител получава торбичка с подправки или вълшебен билков крем, приготвен по специална рецепта на Цветелина Ангелова и децата в група „Лъвчета“.
„Общуването с природата е източник на знание, умения, много емоции, незабравими преживявания и спомени. То формира култура, възпитава и вдъхновява малки и големи. Повече от 20 години достойно защитаваме приза на екоучилище „Зелен флаг“ и „Учим за гората“, а детските послания за опазване на природата са впечатляващи“, споделя директорката.
Учене чрез правене
„Уча и преживявам“, „уча и творя“, „уча и действам“ – са подходи, които намират място във всички групи в детската градина. Днес екипа прилага и STEAM стратегии, които правят познанието лесно, интересно и запомнящо се. В градината е създадена подходяща образователна среда в екокабинет и лего център. А две от групите, кабинета на специалния педагог и кабинета на психолога, са оборудвани с дидактични ресурси по методиката на Мария Монтесори“, разказва Гаданчева. Обхванали са четири области на познания – музика, математика, околен свят и български език.
Предстои двама от педагозите да се завършат обучението си към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и да придобият нови компетенции за работа по метода Монтесори. Споделя, че образователните материали на Монтесори са интересни за децата и стимулират познавателната им активност. Всеки от учителите има свободата да прилага различни подходи, методи и средства, в това число и Монтесори ресурси в зависимост от потребностите на децата, спецификата на групата и образователните цели. Образователните материали се използват от всички техни възпитаници, а те не са никак малко. В ДГ „Дружба“ се възпитават и обучават общо 338 деца. Градинските им групи са 10 на брой, а яслената е една – с 28 малчугана в нея.
Родителите са активен партньор в почти всички дейности в градината.
В началото на всяка учебна година, педагози и медицински специалисти разработват план за сътрудничество, взаимодействие и партньорство с родителската общност. Той включва няколко сфери на взаимодействие – „Учим Заедно“, „Творим Заедно“, „Празнуваме Заедно“, „Училище за родители“ и „Психолози и педагози съветват“.
„Във всяка група около 40-50% от родителите активно се включват в инициативите ни и участват в образователния процес“, посочва директорката. Образователните форуми и дни на отворени врати под мотото „Играем и учим заедно“ разкриват много възможности за споделени емоции с мама и татко в свободното време. Трудностите, които срещат част от родителите е поставянето на граници и правила, справяне с емоционалните детски кризи. Родителите са модел на поведение. Цялото ни общество е модел за поведение на подрастващите, но все още голяма част от обществото не са се „научили“ да спазват правила.
„На някои от родителите им е много трудно да водят децата си в регламентирания часови диапазон, или да се обадят своевременно в случай, че е болно – простички неща, които не изискват много“, аргументира се тя в заключение на разговора ни.
Елена Гаданчева, директор:
„Не знам къде е ключът към успеха. Навярно се дължи на прекрасния екип, с който работя - притежава творчески устрем, интерес към иновациите в образованието, към нестандартните форми и методи на обучение. Голяма част от преподавателите ни са млади хора със смели идеи, които реализират успешно, опирайки се на традициите в детската градина. По-опитните колеги винаги са до тях и ги насочват. Често им казвам, занаят, опит и идеи се крадат, затова споделяйте, обсъждайте и помнете, че дните на отворени врати са прекрасна възможност за самооценка, която трябва да е колкото критична, толкова и градивна. За мен е важно - един директор освен мениджър да е добър визионер, стратег, медиатор, лидер. Добър директор е и този, който е методически изключително добре подготвен, умее да чете с разбиране и поставя ясни цели и задачи, с които да мотивира и подкрепя изявата на деца и педагози.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg