„Учебната ни година ще започне по-тържествено, по-мащабно и по-емоционално от всяка друга. Надявам се освен родителите на нашите деца да присъстват и наши бивши ученици. В много от случаите те са родителите на родителите на тези деца. Искаме всички заедно да отбележим 70-ата годишнина на любимото си училище“, казва за „Аз-буки“ директорката на 31. средно училище за чужди езици и математика „Иван Вазов“ в София Велина Георгиева.
При тях има приемственост, доказана във времето. То се е превърнало в място, където са се обучавали и възпитавали поколения българи. Затова и първият учебен ден всеки път е истински празник, а училищният двор се изпълва със стотица настоящи и бивши възпитаници на училището, познато на софиянци като „Бастилията“. Прозвище, получено не заради мракобесни порядки в него, а заради първоначалния цвят на сградата и високите изисквания към учениците.
По случай своята годишнина са решили да издадат алманах със снимки и истории.
По един или друг начин времето в училище със сигурност е повлияло на живота на всеки техен възпитаник, независимо кога е учил там. Затова екипът на училището отправя покана в социалните мрежи всеки да сподели своята история, да покаже снимките, които пази, и да сподели спомени.
„Искаме алманахът да се превърне в емоционален център на всички инициативи, които сме предвидили през цялата учебна година по случай празника. Училището е преди всичко емоция, преживяване и спомен, който остава за цял живот“, уточнява моята събеседничка.
В момента са в процес на събиране на снимки, а идеята е до края на учебната година вече алманахът да бъде готов. „Замислен е като албум, който ще пази между кориците си ценните спомени и преживявания на нашите възпитаници и учители“, казва тя.
Освен издаването на алманах ръководството на училището е решило да направи и тематичен Ден на отворените врати, в който всеки ще може да прекрачи прага на школото.
„Искаме учениците от предишните випуски да се завърнат в училищната сграда. И макар да е доста по-променена отпреди 70 години, тя все още пази между стените си спомена за техните успехи и разочарования, първите им любовни трепети“, обяснява моята събеседничка.
Разбираемо, цялата учебна година ще бъде изпъстрена с различни конкурси и инициативи. „Но със сигурност годината ще бъде най-емоционална за нашите дванайсетокласници, защото тя ще бъде последната за тях в училище“, допълва още Георгиева.
Планират и голям концерт през пролетта в зала 1 на НДК. Под надслов „Минало, настояще и бъдеще“ ще проследят историята на училището. Специални гости на празника ще бъдат бивши директори и учители.
„Миналото, настоящето и бъдещето ще бъдат пречупени и през вечните произведения на нашия патрон Иван Вазов. С тях символично ще бъде свързана и датата, на която ще се проведе концертът“, обяснява тя.
Учениците в училището са над 1380. Местата в паралелките бързо се запълват, като профилите, които се предлагат, са традиционни за училището. В гимназиален етап това са чуждите езици и математиката. Нетрадиционното, което се случва в училище, са разнообразните извънкласни занимания.
„Разчитаме на това, в което сме най-добри и което кореспондира с нуждите на учениците и силните страни на педагозите. Заниманията ни са по-различни и интересни, защото всеки учител влага в тях частица от себе си и показва това, в което е най-добър. Това е причината всички те да придават специфичен облик на училището“, уточнява моята събеседничка.
През миналата учебна година групите за занимания по интереси са общо 23 на брой и обхващат всички сфери – математика, природни науки, изобразително изкуство, вокално творчество, фолклор и много други. С избора им са се опитали да покрият целия спектър на интереси, които могат да развият възпитаниците им.
В училището широко са застъпени и спортните дейности. Целият партер и първият етаж на школото са изпълнени с отличия, грамоти, медали и купи на техни възпитаници.
„Опитваме се да дадем на своите ученици всичко, от което имат нужда“, обяснява директорката.
Спортовете, които предлагат, са разнообразни – традиционните волейбол, баскетбол и футбол, но имат изявени състезатели по тенис на маса и гросмайстори в шаха, а групата им по бадминтон се радва на голям интерес.
Освен на спортното поле учениците им показват отлични резултати и на НВО и ДЗИ.
„Години наред сме в челната тройка на резултати на НВО в IV клас. Сред първите 15 училища в столицата сме по резултати на НВО в X и на ДЗИ в XII клас. Смело мога да кажа, че резултатите на учениците ни са не просто високи, а отлични. И всяка година се подобряват. Истината е много простичка – децата ни са изключително мотивирани. Те постоянно изпробват възможностите си и са готови да покажат какво могат и знаят“, посочва Георгиева.
Възпитаниците им участват в почти всички състезания и конкурси от Националния календар на МОН. Отлично се представят в математически състезания, в това число и на Националната олимпиада по математика. „Ние сме изключително дейни. Опитваме се да предоставим на децата различни полета на изяви, в които да премерят сили със свои връстници от цялата страна и да проверят възможностите си“, обяснява Георгиева.
Над 90% от зрелостниците им след средното си образование продължават да учат в университет. Около половината от тях избират да отидат в чужбина, а другите остават у нас. Директорката посочва, че подготовката за кандидатстването след XII клас обикновено започва доста отрано. Повечето от учениците им добре знаят по какъв професионален път искат да продължи животът им, и затова наблягат на профилираните предмети още от X клас.
Към училището има и изключително деен и активен Ученически съвет.
„След като децата се завърнаха от изолацията, свързана с пандемията, като че ли бяха още по-мотивирани да изживеят пълноценно дните си в училище“, обяснява директорката.
И така, заредени с много нови сили и неизчерпаема енергия, те стават инициатори на интересни проекти. Превръщат се в основния двигател на всичко, което се случва на територията на 31. СУЧЕМ.
Моята събеседничка разказва, че последните три випуска ученически съвети участват толкова активно в извънкласния живот – спортни турнири, дарителски акции, благотворителни кампании, че педагогическият екип изцяло разчита на тях за организацията им.
Сред инициативите, които организират, е и Коледният спортен турнир между випуските, превърнал се вече в традиция. С различни активности са изпъстрени и дните преди великденската ваканция.
По инициатива на Ученическия съвет се провежда и прекрасен и красив ритуал – тържественото издигане на националния трибагреник преди 3 март. „Една идея, която се изпълни с много смисъл и вълнение и бе радушно приета от цялото училище“, обяснява директорката.
Учениците им са изключително активни и в кампанията „Капачки за бъдеще“. По тяхна инициатива до входа на училището е монтирано голямо сърце, в което събират капачки, с които да помогнат за закупуване на кувьози за недоносени бебета. По тяхна инициатива и училищната среда поетапно се променя и с всеки ден става все по-хубава.
Ученици и учители с нетърпение очакват тази година да започне реализацията на проекта за STEM пространство,
в което класните им стаи ще бъдат преоборудвани и тематично свързани една с друга. Одобреният проект е много мащабен и ще обхване преобразяването на цялата училищна сграда. „Бъдещето ще нахлуе в нашето училище, що се отнася до техника и организация на помещенията. С всичко това ще можем да посрещнем предизвикателствата поне на следващите 70 години“, с усмивка коментира Георгиева.
Планира се целият трети етаж на училището да бъде посветен на природните науки и информационните технологии. Там ще бъдат изнесени компютърните кабинети, кабинетите по математика, химия, физика и биология. Втория етаж пък ще превърнат в пространство на високотехнологични и свързани класни стаи, които също ще бъдат оборудвани с модерни дигитални технологии, но там ще оставят пространство за хуманитарните дисциплини. За възпитаниците си от начален етап ще направят STEM център на първия етаж, свързан с роботиката.
„Искаме всички наши ученици да имат достъп до високотехнологично образование. Радвам се, че ще можем да предложим по-добри възможности за обучение на нашите ученици. От малки до големи, всички имат интерес в програмирането, така че се надяваме да успеем с тези нови технологии да удовлетворим този интерес“, завършва Георгиева.
Велина Георгиева, директор: Изкуственият интелект трябва да подкрепя естествения „Изкуственият интелект влезе в образованието. Това е факт, който не можем да пренебрегнем. За добро или за лошо – само времето ще покаже. Трябва да се научим да го използваме така, че да бъде винаги в полза на нашата работата. При нас изкуственият интелект не се използва само в сферата на информационните технологии. Младите ми колеги по хуманитарни науки като история и български език и литература вече правят първи опити да включат изкуствения интелект в уроците. И тъй като това е много интересно не само за тях, но и за учениците, заниманията им придобиват доста по-интересен вид от един традиционен урок. Няма как да избягаме от изкуствения интелект. Важното е да го използваме по начин, по който да бъде в полза на естествения, а не да го заменя.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg