В този брой на в. „Аз-буки“ отиваме на гости на Центъра за подкрепа за личностното развитие – Общински детски комплекс (ЦПЛР – ОДК) в Кърджали. Традиционно учебната 2024/2025 г. започва на 1 октомври. През новия творчески период на децата и младежите в града се предлагат занимания по интереси в разнообразни клубове и школи в областта на науката и изкуствата: школа по изобразително изкуство, детска вокална група, школа за модерни и спортни танци, театрални студиа, радиоклуб, школа по фотография, школа по математика, школа по етнография и краезнание, Детски и младежки парламент, клубове за здраве и природа и др. През тази година в школата по изобразително изкуство децата ще могат да изучават нова дисциплина – керамика и текстил, а детската вокална група ще има нов ръководител, който е полуфиналист в музикалния формат „Гласът на България 2023“.
„Равносметката за изминалата творческа учебна 2023/2024 г. е, че тя е много успешна както за учениците, така и за учителите.
Със задоволство мога да кажа, че не само изпълнихме всичко, което бяхме заложили, но дори реализирахме повече събития, отколкото бяхме планирали“, казва за „Аз-буки“ директорът на Центъра Златка Пеньова.
65 групи за занимания по интереси, от които 40 постоянни и 25 временни, 82 участия в концерти, изложби, пленери и празници, 103 престижни награди в регионални, национални и международни конкурси и над 500 деца и ученици, посещаващи заниманията им – това са само част от числата, с които може да се похвалят.
„И всичко това се случва благодарение на неуморния труд, всеотдайност и висок професионализъм на екипа на ОДК. Благодарение на постоянството, таланта и стремежа към нови знания на децата и учениците и не на последно място – благодарение на доверието и подкрепата на родителите, на Община Кърджали, РУО – Кърджали, и всички училища в града“, обяснява моята събеседничка.
Три са спечелените проекти досега по Националната програма на МОН за модернизация на учебната среда.
С тях са обновени и модернизирани кабинетът по информатика и математика, кабинетът на школата по изобразително изкуство и репетиционната зала, където провежда заниманията си школата за модерни и спортни танци. Благодарение на тези проекти кабинетите са оборудвани и обзаведени с нови мебели, компютри, пещ за печене на глина, грънчарско колело, материали, озвучителна техника и сценични костюми.
А ремонтът се извършва благодарение на Община Кърджали. „През новата учебна година очакваме да бъде одобрен поредният ни проект по Националната програма за модернизиране на музикалния кабинет“, обяснява директорката.
Радиоклуб „Детски свят“
„От 33 години имаме радиоклуб „Детски свят“, който излъчва детско радиопредаване в ефира на радио Кърджали“, обяснява директорката.
Разказва, че възприема клуба като своя рожба, защото именно тя е инициатор за създаването му и горд негов първи ръководител. От 2005 г. работата с радиоклуба е поверена на Марияна Бекриева. „Идеята е да се чува гласът на децата в нашия град, като имат собствено предаване, което да бъде интересно на техните връстници“, посочва тя. Рубриките избират заедно със своя ръководител, а сценария измислят сами. Предаването се излъчва два пъти в месеца в рамките на 15 – 20 минути. През годините над 350 деца са преминали през този клуб, а годишно в него членуват между 13 и 15 деца от VI до XII клас. В ефир те обсъждат не само актуални теми за младежи и дискусионни въпроси за отношенията с родителите и връстниците си, но и правят обзор на всичко важно, което се случва в Центъра – конкурси, отличия и различни прояви.
„Не прекъснахме излъчването на предаването дори по време на пандемията. Децата записваха у дома и след това изпращаха аудиофайловете“, уточнява тя. И вече
33 години предаването има много слушатели и почитатели.
Пеньова посочва, че някои от възпитаниците на тази школа са се насочили към актьорската професия или журналистиката след завършване на средното си образование. Други са избрали да работят като екскурзоводи в чужбина и работата в ефир много им е помогнала в това ново за тях поприще.
Другата популярна журналистическа форма е клуб „Медийно студио“ с ръководител Антония Грозева. Заедно с децата от радиоклуба издават свой вестник – „Приятели плюс“. Отделно работят и участват в различни литературни конкурси, фестивали и състезания. Освен това във вестника място намират и новините за всички отличия и награди, които получават талантливите деца от Центъра.
„Това са нашите журналисти, които отразяват живота в ОДК и в същото време, самите те са носители на многобройни литературни награди“, обяснява директорката.
Освен радио и журналистически клуб имат и школа по фотография. Неин ръководител отново е Антония Гроздева. „Смело мога да кажа, че нашите деца работят на много високо ниво. Имат и самостоятелни изложби, в това число направихме и експозиция, разположена в Министерството на образованието и науката и на други знакови места в столицата“, посочва Пеньова.
Школата по изобразително изкуство с ръководител Севинч Еминова също се радва на огромен интерес от страна на малки и големи. Тя е посещавана от деца и ученици на възраст от 6 години до XII клас и има няколко различни групи, като „Живопис и графика“, „Приложни изкуства“ и новата школа – „Керамика и текстил“.
Имат и музикални формации – детска вокална група „До Ре Ми“ и Школа за модерни и спортни танци, които взимат участие във всички събития на ОДК и в града.
Младежкият парламент също е много актуална форма на извънкласен живот.
Тя събира деца и младежи с изявена гражданска позиция, които работят активно с Общината и с Общинския съвет. „Гласът им се чува при решаване на проблеми, свързани с младите хора“, посочва моята събеседничка. Тя е категорична, че интерес има към всичките им форми.
„Вълшебният свят на Родопите“
Центърът в Кърджали, заедно с МОН, Националния дворец на децата, местната община и Регионалното управление на образованието са организатори на национален празник на детското изкуство – „Вълшебният свят на Родопите“, с включени национален конкурс за детска рисунка „Вълшебният свят на Родопите“ и национален конкурс по фотография „Фотоприказки“, който през ноември 2023 г. се провежда за шестнадесета поредна година. Тогава конкурсите отбелязват и рекорден брой участници – 2191 рисунки и фотографии. Новото издание на Националния празник на детското изкуство ще бъде на 2 ноември и всички го очакват с нетърпение.
На областно ниво са организатори на още два конкурса за детска рисунка
– „Бъдещето през моите очи“ и „Родопски багри“, които се организират всяка година и привличат многобройни участници.
„Децата са с различни заложби и дарби и всяко от тях намира своето призвание. Нямаме школа, която да не се запълни. Родителите също много ни подкрепят и насърчават децата си да се включват в различни активности. Със задоволство казвам, че те проявяват постоянен и много голям интерес към нас. От една страна, това е различна форма на извънкласен живот, а от друга – място, където децата им затвърждават и надграждат уменията, получени в училище. Още повече че при нас работят изключително големи професионалисти. И не на последно място, заниманията при нас са безплатни“, обяснява Пеньова.
Работата на учителите може да бъде разделена на две части – пряка работа с децата от постоянните групи и присъствието им в публичния живот на града.
„Няма празник или събитие, организирано за деца, в което да не участваме или да не сме основните организатори“, допълва още тя.
Например 1 юни се превръща в общоградски празник, в който всяка година се включват над 1000 деца. Този празник се организира по традиция от Община Кърджали и ОДК, провежда се на открито и в програмата му участват различни творчески работилници, представителните формации на ОДК и гостуващи артисти, които забавляват децата.
„Присъствието ни в обществения живот е значително и за наша голяма радост се оценява от обществеността. Имаме много сериозни партньори и подкрепа в лицето на общинското ръководство, Регионалното управление на образованието и областната управа“, завършва директорката.
Златка Пеньова, директор: „Тайната за успеха са огромната любов към децата, високият професионализъм и пълната всеотдайност на всички нас. Екипът ни е създаден преди много години и е постоянен във времето. Поставяме работата в името на децата на първо място. Освен това колегите са в много близки отношения и с децата, и с родителите. Самата атмосфера, самият начин на работа при нас е по-различен от този в училищна среда. Неформалната обстановка, възможностите за изява и новите приятелства привличат децата, които сами избират в коя форма да се включат. Тази свобода им дава възможност да се чувстват спокойни, уверени и свободни да показват и разгръщат и изявяват своите таланти, а на учителите – креативност, иновативност и възможност да бъдат по-различни от останалите и така да привличат все повече деца. Школите ни са невероятна възможност за надграждане на знанията и уменията посредством работа с педагози специалисти. Отдавана сме си извоювали мястото на образователното поле. Но всичко това се дължи на огромния труд на целия екип и любовта към децата.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg