Екипът на Българо-австрийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Виена сбъдва още една своя мечта. Школото вече разполага със своята официална библиотека, като всеки може да проследи наличността на книгите в онлайн каталог. Тя отваря врати в началото на ноември и само за седмица пространството вече е любимо на малките читатели, които са взели над 100 заглавия.
„Щастлива съм, че вече имаме официално библиотека. В почивките децата искат да вземат книжка и да четат. Някои ученици са много мотивирани и си вземат по две-три за вкъщи. След официалното откриване някои колеги дойдоха с класовете си и тогава всички си взеха книжки“, споделя пред „Аз-буки“ учителката в Българо-австрийското училище Симона Захариева, по чиято инициатива училищната библиотека е разкрита.
И преди това школото разполага с книги, които само е закупило или някой е дарил. Никой обаче не е записвал какви са те и кой ги взема. Когато Захариева започва работа в училището, решава да опише книгите с идеята да мотивира децата да четат повече. А тя, от своя страна, си води записки кой какво четиво си е взел.
Пандемията отлага плановете за обособяване на библиотека. Миналата година обаче се спира на подходящо място за целта – помещение в една от класните стаи. Така всеки ден различни ученици ще минават покрай бъдещата библиотека.
Идеята е подкрепена и от родителите.
Част от тях събират и даряват книги, други подпомагат за закупуването на рафтовете. В края на годината един от класовете също е организиран да събира книги.
Захариева започва да търси софтуер, с помощта на който да опише книгите и да може да ги показва и на родителите.
„Последните години забелязвам, че има много родители, които търсят книжки. Те идват с децата си до училище, когато ги водят, но не могат да разглеждат свободно книжките. Затова единственият вариант беше да ги направя достъпни онлайн, за да знаят с какво разполагаме“, обяснява учителката.
В онлайн библиотеката са картотекирани близо 1000 заглавия, подходящи за малчугани в начален етап. Всяко дете получава профил, след като родителите му го регистрират. Точно както при другите библиотеки. Родителите им могат да разгледат онлайн каталога заедно с децата си и да изберат книга или да видят дали в библиотеката е налична тази, която търсят. След това я запазват и могат да я вземат, когато детето им има часове.
„Така и ние можем да следим кой е взел дадена книга и кога най-късно трябва да я върне. Ако някоя книжка се забави, можем да проследим къде е, независимо кой учител я е дал“, допълва Захариева. Читателите получават и известие, че трябва да върнат дадена книга седмица преди едномесечният срок да изтече.
От няколко години учителката работи с образователната платформа „Кноговище“,
където всяка прочетена книга и решен въпросник към нея носи точки. У дома обаче учениците имат ограничен брой книги, затова и често питат дали в училище могат да намерят дадено четиво. За да насърчи децата да четат повече, Захариева обмисля да постави специални стикери на всички книги в библиотеката, които носят точки в „Книговище“.
„Винаги имам проект, който да стимулирам учениците да четат на български език. Ако ние, учителите, не се опитаме да ги мотивираме, родителите рядко се справят“, казва тя.
Училището разполага и с още книги за по-големите ученици, които предстои да бъдат описани в онлайн библиотеката. Те се намират в друго помещение.
Има и запитвания от родители, които искат да дарят книжките си за възрастни и те да си обменят книги. „Това е следващата стъпка. За следващата година съм си поставила за цел и хора, чиито деца не са наши ученици, да могат да идват да вземат книги“, споделя за плановете си учителката.
За бъдещите възпитаници на школото ще бъде обособено и шкафче с книжки за бебета. „Имаме и запитвания от родители, които имат по-малки деца, които все още не са на училище, но търсят книжки за тях. Искаме да покажем, че сме загрижени за тях“, допълва Захариева.
*По текста работи Цветелина ПЕТРОВА
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg