Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024 Брой 48, 28.11 – 04.12.2024 г.

С любов към България

Стела Маринова от Стела Маринова
02-12-2024
в Брой 48, 28.11 – 04.12.2024 г.
A A
Галина Стоянова подрежда новите книги в библиотеката на Ученическото общежитие. Снимкu Авторът, ЦПЛР – Ученическо общежитие, Разград

Тази седмица „Маршрути „Аз-буки“ гостува на ЦПЛР – Ученическо общежитие, в Разград. През учебната 2024/2025 г. там живеят 314 ученици. Те са разпределени на 14 групи по класове, като най-малките са петокласници. На общежитие са възпитаници на две от основните училища в града – „Васил Левски“ и „Никола Йонков Вапцаров“, и на деветте гимназии. Последните пет етажа са дом на децата и младежите от Детско-юношеската школа на футболния клуб „Лудогорец“.

Общежитието е разпределено на пет корпуса – четири жилищни и стол. В сградата са разположени и няколко стаи на ОУ „Никола Йонков Вапцаров“. Помещават се и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Община Разград и Превантивно-информационният център по наркотични вещества – Разград, Областната дирекция „Земеделие“, както и ателието на местен художник.

Когато ученик или външен посетител влезе в сградата на Ученическото общежитие в Разград, е посрещнат от българска музика, която звучи в коридорите. Между етажите правят впечатление портретите на Васил Левски, Христо Ботев, Стефан Караджа и други възрож­денци, както и плакати с текстовете на „Мила Родино“, „Аз съм българче“ и „Върви, народе възродени“.

Евгени Драганов, директор

„Поставихме ги, за да могат учениците да се загледат и да трепне нещо в сърцето им. Достатъчно е, ако всеки българин носи в душата си написаното на трите плаката“, споделя пред „Аз-буки“ директорът на ЦПЛР – Ученичес­ко общежитие, Евгени Драганов.

В друг коридор е поместена изнесена библиотека, от която всеки може да си взема книги. Тя е поставена, след като Драганов заема директорския пост. „Единствената цел е живеещите в общежитието да вземат книга, да прочетат, а след това да върнат“, споделя той.

Има и отделна библиотека, която работи всеки четвъртък от 15 до 17 часа.

За нея се грижи старши възпитателят Галина Стоянова.

„Учениците свикнаха с библиотеката и често вземат книги. Водим и дневник. Миналата година имахме 30 редовни читатели. Децата се интересуват от най-различна литература. Най-много търсят криминални и романтични книги, трилъри или такива за лична мотивация“, споделя тя.

Наскоро ученическото общежитие получава и дарения от книги от едно от големите издателства у нас, като предварително е направено проучване сред учениците за предпочитаните заглавия. Сред тях са „Заговорът“ на Никола Бьогле, книги на влогърката Изабел Овчарова, автобиографиите на известни футболисти като Кристиано Роналдо, Христо Стоичков, Лионел Меси и Златан Ибрахимович.

„Част от редовните ни читатели разгледаха книгите и започнаха да си вземат и от тях“, посочва Стоянова.

В библиотеката има и пиано, което е подарък. Някои от децата в ученическото общежитие са посещавали уроци и обичат да свирят на него. Миналата година за 14 февруари по инициатива на учениците правят литературно четене на любовна лирика под музикален съпровод на едно от децата – Алейна. Правят и други събития. Учениците се срещат с писателя Иван Джебаров.

„Получи се много добре. Продължи доста дълго, учениците задаваха много въпроси“, споделя с усмивка Стоянова.

На разположение на живеещите там са заседателна зала, компютърна зала, тенис зала, зала за игри, в която има настолни игри, шах, телевизор. По думите на директора, вечер децата се събират там и могат да учат заедно, да играят, да гледат телевизия. Има и кухненски бокс, като най-често учениците си правят спагети и макарони, мъфини, пържат яйца.

„Във всяка зала достъпът става чрез пропуск, който всеки ученик има. Те оставят пропуските си в учителската стая и дежурният възпитател записва кой кога влиза и излиза от дадена зала. Така има контрол“, обяснява Драганов.

На разположение на учениците е и център за йога и пилатес, като заниманията се водят от възпитателка. Доскоро са водени и народни танци.

24 часа седем дни в седмицата има дежурни възпитатели, които се грижат за младежите,

които живеят в общежитието – мъж за момчетата, жена за момичетата. В стаята им има и видеонаблюдение, за да могат да следят какво се случва по коридорите. В 22 часа дежурните възпитатели правят проверка по стаите, за да са сигурни, че всички са се прибрали.

Възпитателите дават и консултации по всички предмети, ако децата имат нужда от помощ. „Повечето възпитатели са със специалност „Българска филология“, но имаме и биолог, химик, дори и физкултурник. Опитваме се да обхванем широк спектър. По български може би най-много се затрудняват ученици и най-често имат въпроси“, казва директорът.

Треньори от ДЮШ на „Лудогорец“ също са назначени за възпитатели.

„Целим да приобщим футбола, защото децата, които тренират в детско-юношеската школа и в „Лудогорец“, идват от всички краища на България и са с различни характери – обяснява Драганов. – Трябва да се работи и по израстването им във всякакъв аспект. Не може да се фокусират само върху тренировките и мачовете и да не присъстват в живота на общежитието. С колегите искаме да се приобщят към нас и да работим в една посока.“

Младежите живеят в стаи от апартаментен тип. Има фоайе с баня и тоалетна, малка стая с две легла и голяма стая с три легла, бюра, столове и гардероби.

В повечето стаи има и хладилници, които са донесени допълнително. Всеки ученик ползва и безплатен интернет.

„Нямаме 100% пълняемост. Има деца, които са сами в двойна стая или по две – в тройна. Така за тях е по-комфортно“, обяснява Драганов.

Според директора цените на квартирите мотивират децата да бъдат на общежитие, тъй като таксата е само 30 лв. Той уточнява, че ПФК „Лудогорец“ и Спортното училище „Хан Аспарух“ в Разград поемат таксата на своите възпитаници. Таксите на другите деца се поемат от родителите им.

В общежитието могат да нощуват и младежки спортни отбори по баскетбол, футбол и други, дошли да се състезават в града. Общинският съвет е определил тарифа за престой. При организирана група нощувката за дете е 10 лв., а при неорганизирани – 15 лв.

По време на традиционния за града Панаир на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и художествените занаяти всички търговци също остават да нощуват там. Външните посетители са в отделно крило, за да не притесняват учениците.

В ЦПЛР – Ученическо общежитие, в Разград вече започнаха и ремонтни дейности.

Те ще бъдат финансирани с 6 721 531,02 лв. по проект „Улесняване достъпа до качествено образование и обучение чрез подобряване на условията за пребиваване в ЦПЛР „Ученическо общежитие“ – Разград. От тях 5 999 351 лв. ще бъдат отпуснати по Националния план за възстановяване и устойчивост, а останалите – от Община Разград.

Ще бъде поставена външна изолация на стените на четирите корпуса на общежитието и Общинското предприятие „Ученическо столово хранене и почивно дело“, което също е част от комп­лекса. Директорът уточнява, че за да бъде реализиран ремонтът на стола, Община Разград участва със собствени средства. Там се хранят младежите от ДЮШ на „Лудогорец“, Спортното училище в града, както и деца, които желаят да консумират топла храна. „Столът е социално предприятие, което е необходимо да бъде санирано“, казва Драганов.

Дограмата на общежитието също ще бъде подменена. Ще бъде направена и топлоизолация на пода и на покрива. В котелното помещение ще бъдат ремонтирани парните котли и ще бъдат сложени нови. На покривната конструкция на корпусите с южно изложение ще се разположат фотоволтаични панели и ще бъде изградена фотоволтаична централа. Ще бъде изградена и външна евакуационна стълба. Двата съществуващи асансьора ще бъдат подменени. Ще бъдат монтирани три платформи за хора в неравностойно положение и ще се изградят две спални с достъпни санитарни помещения за хора с инвалидни колички. В два от блоковете ще се ремонтират две зали и ще се оборудват като мултимедийни зали.


Your Image Description

Свързани статии:

Как е на гръцки „кехлибар“ За чисти вълни и плажове Новините от моето родно място Микропластмасата – почти невидима, но много опасна

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: Евгени ДрагановИзвън часоветеРазградЦПЛР – Ученическо общежитие

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Димитър Маринов, актьор и преподавател: Най-голямата награда е, когато направиш нещо за някой друг

Следваща статия

Софийският университет отбеляза патронния си празник

Следваща статия
Софийският университет отбеляза патронния си празник

Софийският университет отбеляза патронния си празник

Новият председател на БАН е член-кореспондент Евелина Славчева

Новият председател на БАН е член-кореспондент Евелина Славчева

Салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция

Салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция

Последни публикации

  • Ученик от Ямбол е най-добрият млад автомонтьор
  • Близо 700 млн. евро вече са договорени по Програма „Образование“
  • В Спортното училище в Сандански подготвят победители със STEM образование
  • „Кариера и бизнес 2026“ събра над 40 компании и стотици студенти в УНСС
  • Книги на „Аз-буки“ за българската история в Италия бяха представени на международен семинар в Рим
  • Сп. „Педагогика“, книжка 2s/2026, година XCVIII
  • Educational Approaches to Learning Geometric Transformations in Preschool and Primary Education
  • Protection of Children with Disabilities from Violence at Home, at School, on the Street, in the Community
  • Inclusive Digital Transformation in Special Education: Challenges and Opportunities in the European Context
  • Pedagogical Competencies for Teaching Students in the Context of Educational Inequality
  • Stimulating the Development of Green Competences in Preschool Age
  • The Method of Role Modelling in the Theory of Upbringing: Developing Social Skills in Primary School Students through Creative-Visual Activity
  • Emotional Regulation Skills in the Pedagogical Process
  • Evaluating Pedagogical Effectiveness of Teaching Methodologies in Healthcare Management Education: an Exploratory Study
  • Study on Teachers’ Attitudes towards the Use of Games in the Educational Process at Preschool and Primary School Age
  • Affective Forecasting in Pedagogy Students: Expectations Versus Reality
  • Role of Attitudes and Beliefs for Choosing a Kindergarten or Primary School Teacher Profession
  • Над 150 участници в Деветата спартакиада на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета
  • „Аз-буки“ и Бургаският свободен университет подписаха меморандум за сътрудничество
  • Петото издание на „Добрите практики на фокус“ събира над 500 учители
  • Зам.-министър Николай Витанов участва в дискусия за бъдещето на висшето образование
  • Отчитат положителни резултати по проекта SUMMIT

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
    • Стратегии на образователната и научната политика
    • Български език и литература
    • Педагогика
    • Математика и информатика
    • Обучение по природни науки и върхови технологии
    • Професионално образование
    • История
    • Чуждоезиково обучение
    • Философия
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"