Създаването на нова национална програма – „Модернизация на библиотеките в държавните висши училища“, с бюджет от 10 млн. лв. в следващите три години предвижда проекторешение на Министерския съвет, публикувано за обществено обсъждане на сайта на Министерството на образованието и науката.
„Библиотеките заемат важно място в академичната общност, като подпомагат научното развитие и образователната дейност. Нормативната основа за тяхното функциониране е регламентирана в Закона за висшето образование.
В същото време, съществува обективна необходимост от целенасочени действия за подпомагане на тези звена, в т.ч. по отношение на човешкия ресурс и материално-техническата им база.
Съвременните условия на бързо технологично развитие, поколенческите характеристики на обучаемите, навлизането на изкуствения интелект в съвременното общество и др. повишават изискванията към цялостната дейност на институциите за висше образование.
Това поставя нови изисквания и към библиотеките – към начина на тяхното функциониране, оборудване и не на последно място – персонал“, се посочва в мотивите към проекта.
Затова и новата програма си поставя следните цели: изграждане на нова или подобряване на съществуващата материално-техническа база и съвременно оборудване и техника в университетските библиотеки; подобрени професионални умения на служителите; повишена мотивация и квалификация на работещите в тях; подобрено качество и количество на специализираната литература в библиотеките; улеснен достъп до нея и създадени качествени и сигурни условия за съхранение на литературата на библиотеките чрез изграждане на дигитални колекции, институционални хранилища, внедряване на софтуер за обработка, достъп и съхранение на библиотечни ресурси и други.
Очаква се новата програма да се изпълнява 36 месеца – от 2024 г. до 2027 г., като за т.г. са планирани 3,5 млн. лв., за догодина – 4,5 млн. лв., а за по-следващата – 2 млн. лв.
Обновяване на библиотеките и дигитализация
По първия модул е планирано изграждане на автоматизирани библиотечно-информационни системи за поне 5 висши училища, включително е-каталози, абонамент и закупуване на библиотечни единици, достъп до национални и международни бази данни (в поне 10 висши училища), лицензиран достъп до онлайн ресурси, изграждане на дигитални колекции и институционални хранилища (в поне 5 висши училища), внедряване на съвременни софтуерни продукти, позволяващи удобен и бърз достъп до библиотечни ресурси, и др.
По втория модул са предвидени ремонтни дейности и осигуряване на специализирано оборудване.
Ще се финансират оборудване и ремонтиране на съществуващи или създаване на нови книгохранилища със съвременни системи за съхранение на книги, вкл. ремонтиране на помещенията в поне 20 висши училища, закупуване или реставрация на мебели и стелажи, поставяне на пожароизвестителни, климатични, охранителни системи, ремонт на потребителските пространства, системи за осигуряване на контролиран достъп и охрана до библиотечното имущество.
Средства ще се отпускат и за закупуване на оборудване и техника в поне 20 висши училища – нови компютри, тъчскрийн устройства, машини за връщане на заети библиотечни материали, 3D принтери, 3D писалки и т.н.
Програмата ще достигне до 150 000 студенти и докторанти
По Програмата могат да кандидатстват 33 държавни висши училища, които разполагат с библиотеки, т.е. по нея ще бъдат изградени нови или подобрени съществуващите материални бази на най-малко 33 библиотеки, които се ползват от обучаващите се.
Очаква се Програмата да достигне до над 150 000 студенти и докторанти. Кандидатстването е до 4 месеца от публикуване на одобрената програма на електронната страница на МОН.
Бележки, становища и предложения по проекта могат да бъдат изпращани до дирекция „Висше образование“ – МОН, (l.daskalova@mon.bg) до 28 февруари 2024 г. включително.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg