Започват проекти за близо 40 млн. лв. за подобряване на материалната база в студентските общежития на варненски висши училища. Това съобщи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на днешната си визита в града. Той посети Икономическия и Техническия университети във Варна и разговаря с ръководствата им за проблемите и предизвикателствата, които срещат.
Предстои учители от региона да преминат
обучение за използване на изкуствения интелект в образователния процес.
Това стана ясно по време на срещата на министър Цоков с ректора на Икономически университет – Варна проф. д-р Евгени Станимиров. В нея участваха както преподаватели, така и представители на ИКТ Клъстер – Варна.
Висшето училище е създало Център за използването на изкуствения интелект в обучителния процес и работи за развиването и на студентски програми в това направление. Към момента в него работят 25 докторанти, които получават и методическа подкрепа от преподаватели от САЩ.
„Изкуственият интелект може да промени изцяло образователната система,
защото е възможно да се окаже, че вече фокусът няма да бъде върху намирането на правилните отговори, а в способността за задаване на подходящите въпроси”, акцентира министър Цоков.
Той представи и насоките за дигитализация и използване на изкуствения интелект в обучителния процес, които МОН разработи през последния месец.
„Много важна е връзката между училището и университета,
но тя ще бъде максимално ефективна, когато в нея участва и бизнесът”, подчерта проф. Цоков, който обсъди и възможни промени в професионалното обучение с представители на ИКТ Клъстер Варна.
„60 години са само началото, Вие уверено гледате към бъдещето”, написа министър Цоков в книгата на Технически университет – Варна. Той разговаря с ректора проф. д-р Драгомир Пламенов и преподаватели от висшето училище, което тази година отбеляза своята 60-годишнина.
Сред дискутираните теми бяха добрите резултати, които постига Професионалната гимназия по инженеринг, технологии и компютърни науки при Техническия университет. Министърът посети и Морския квалификационен център при висшето училище, в което студентите придобиват практически умения.
„Тук виждаме на практика бъдещето на образованието, което се случва на толкова много места в образователните ни институции, формиращи конкретни умения за успеха на техните възпитаници”, подчерта проф. Цоков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg