„Образованието е основа за просперитета на нацията. Затова и разговорът за подготовката и възможностите за учителите е ключов за бъдещето ни“, каза служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков пред членовете на Синдикалния съвет на Синдиката на българските учители. Форумът, открит от председателя на Синдиката Янка Такева, тази година е на тема „Предизвикателството пред приобщаващото образование“ – за превенция и редуциране на насилието и агресията.
Министър Цоков отбеляза, че тази година с 65-70% е повишен единният разходен стандарт за обучение на студентите в педагогическите направления.
„С тези средства може да се разшири практическата подготовка на студентите и те да имат по-добри професионални умения още в хода на университетското си образование. Така в системата ще влязат млади колеги с готовност ефективно да се включат в учебния процес“, подчерта проф. Цоков.
Просветният министър акцентира върху проблема за позитивната образователна среда и персонализираното образование, както и на въвеждането на иновативни подходи, благодарение на които може да се предоставя качествено образование на всяко дете, а учители и ученици да се чувстват спокойни.
„През последните години благодарение на доброто партньорство между МОН и СБУ, образованието се превръща в национален приоритет“, каза още министър Цоков.
Той изрази надежда, че в бюджета за следваща година ще продължат да се увеличават средствата за системата, за да има възможност за развитие както на средното, така и на висшето образование.
По време на форума Янка Такева благодари на министъра за доброто социално партньорство.
От своя страна проф. Цоков подчерта ролята на СБУ за отвоюваното достойно заплащане на българския учител в последните години. Той подчерта, че това е важно за развитието на образователната система, като за няколко години е повишен средният успех на студентите, които се обучават за бъдещи учители – те са по-мотивирани и отговорни.
„Нашата мисия е да подготвяме младите хора за живота и не бихме могли да успеем, ако не се променяме“, каза началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска.
По думите й целта на Министерството е културата за промяна и иновации да бъде достъпна и приложима за всеки учител и училище, и затова ще се подготвят промени в нормативната уредба.
Акцент по време на форума бяха добрите практики за справяне с насилието, както и за работа с родителите, без които учителите не биха могли да се справят.
Във форума взеха участие още председателят на КНСБ Пламен Димитров, преподавателите от Пловдивския университет проф. Дора Лефтерова и доц. Иван Тричков, директорът на Националния център за квалификация на педагогическите специалисти Димитър Асенов и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg