Увеличение на заплатите на преподавателите във висшите училища, безпроблемно протичане и повишаване на резултатите на учениците на държавните зрелостни изпити и националното външно оценяване, приемане на ключови нормативни промени и нов списък на професиите.
Това са част от акцентите в отчета на Министерството на образованието и науката за свършеното за периода на управление на служебното правителство април-август 2024 г.
След по-слабите резултати на миналогодишните матури МОН набеляза редица мерки, които бяха реализирани заедно с регионалните управления на образованието и отделните училища, отчитат от МОН. Организирани са пробни изпити в стотици училища, както и допълнителна подготовка на учениците за изпитите.
Средният резултат на държавния зрелостен изпит по български език и литература тази година е 58,48 от 100 точки, което в скалата за оценки е добър 4,32. Това е
най-високият резултат от въвеждането на матурите досега.
На втората задължителна матура средната оценка също се повиши – много добър 4,72. Продължава тенденцията за подобряване на резултатите на националното външно оценяване и на учениците в IV клас, както и за значително повишение на оценките по математика на седмокласниците и десетокласниците, отбелязват още от МОН.
За пръв път е създадена възможност за втора дата за явяване на изпитите от националните външни оценявания за учениците,
които са били със здравословен проблем или е имало смърт в семейството. С друга нормативна промяна е дадена възможност децата и учениците да отсъстват до 15 дни в рамките на една учебна година с писмено уведомление от родителя.
Служебното правителство осигури общо над 200 млн. лв. за увеличаване на заплатите във висшите училища. Така
само за една година заплатата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища се повиши с 1 000 лв.,
като пропорционално расте заплащането и за другите академични длъжности.
Подготвени и обявени са конкурси за избор на нови директори за 481 държавни и общински училища.
Одобрени са 509 учебници и учебни комплекта по общообразователните учебни предмети. Осигурени са
средства в размер на 122 млн. лв. за познавателни книжки, учебници и учебни комплекти,
които се предоставят за безвъзмездно ползване от децата (от първа до четвърта възрастови групи) и за учениците от I до XII клас.
С тези действия е създадена цялостната организация и учебната 2024/2025 г. ще бъде първата с безплатни учебници за всички ученици, посочват от МОН.
Приет е нов Закон за насърчаване на научните изследвания и иновациите.
Целият отчет можете да видите ТУК.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg