В 254 училища учебната година започна с новоизбрани директори, които успешно преминаха двата етапа на конкурсите, които се проведоха през септември тази година. Това стана ясно по време на участието на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков в Есенната академия на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ), съобщи пресцентърът на МОН. Във форума участват над 600 директори и заместник-директори на образователни институции от цялата страна.
„Съвсем скоро ще бъде готов детайлният анализ от проведените конкурси, но се надявам Вие да подкрепяте тези нови колеги, за да се превърнат в образователни лидери“, заяви министър Цоков.
Той отбеляза, че
в ход е разработването на нова национална програма – „Директори наставници“.
В нейните рамки успешни училищни директори ще подпомагат с опита и лидерските си умения новоназначени и млади свои колеги, както и такива, които имат необходимост от допълнителна професионална подкрепа.
„Обмисляме да обособим и модул, по който да подготвяме бъдещи директори“, обясни министър Цоков и даде пример с държави, в които има Академии за училищни лидери.
Предвижда се разкриването на Институт по образование и структуриране на научна програма към МОН,
стана ясно по време на събитието. „Това ще се случи с преструктуриране в рамките на Министерството без да се назначават допълнителни хора, но като се насочат целеви усилия за изследвания, които да подкрепят и Вашата работа“, обърна се министърът към директорите. И допълни, че по този начин функционират всички добри образователни системи, така се е работило и в България в миналото.
„Истинска промяна в образованието може да се постигне само с мотивирани директори, учители и ученици. Затова и Ви благодаря, че повярвахте във взаимния диалог и спряхме практиката Министерството да спуска заповеди към вас, а заедно да обсъждаме всяка важна промяна“, каза просветният министър.
Проф. Цоков поздрави директорите и за добрите резултати, постигнати през миналата учебна година – най-високите резултати на матурата по БЕЛ, сериозно повишаване на оценките от изпитите след VII клас и 8-кратно увеличение на броя на носителите на национални дипломи.
„Много важно е през тази година да успеем да мотивираме учениците и за по-добро представяне на изследванията PISA, защото имаме много голям неизползван потенциал“, подчерта проф. Цоков.
Той разясни, че се подготвят и две национални програми, които да подкрепят училищата в тази насока.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg