
Последният подборен кръг от българското издание на най-големия конкурс за комуникация на наука FameLab („Лаборатория за слава“) излъчи трима финалисти и двама резервни участници. Той се проведе в края на март в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с петима участници.
Младите изследователи Станимира Делева, Гергана Георгиева, Боряна Томова, Надежда Ангелова и Желязко Заманчев представиха в рамките на три минути научни факти и изследвания на популярен език.
За националния финал на 11 май се класираха
Надежда Ангелова, Гергана Георгиева и Станимира Делева, а Боряна Томова и Желязко Заманчев бяха избрани като резерви. Заедно с финалистите от предишните подборни кръгове в 16-ото издание на Конкурса те ще преминат обучение в майсторски клас при британския комуникатор на науката Далас Кембъл и българската актриса Ангелина Славова, съобщи Любов Костова от фондация „Красива наука“, организатор на Конкурса.
„Критериите за оценка в целия свят са известни като „трите С“ (на латиница – clarity, content, charisma) – яснота, съдържание и харизма“, поясни Костова, цитирана от БТА.
Кандидатите бяха оценени от тричленно жури: гл. ас. д-р Петър Ефтимов – доктор по молекулярна биология, съосновател на магистърската програма по астробиология, преподавател в Биологическия факултет на Софийския университет и победител в „Лаборатория за слава“ през 2016 г., Антоанета Маркова – журналист и директор на Дирекция за знание и култура ЛИК на БТА, Ивайло Славов – председател на Управителния съвет на „Красива наука“, физик и синоптик с над 20 години опит в метеорологията и комуникатор на наука.
Финалистите представиха популярно изследвания върху прилепите, сеизмологията и токсоплазмозата.
Станимира Делева – пещерен биолог, доктор на науките от Университета на Коста Рика, постдокторант по биоспелеология в БАН, обясни как съдържащите високи нива азот и фосфор екскременти на прилепите, натрупани в пещерите, се връщат в природата чрез подводните реки.
Гл. ас. д-р Гергана Георгиева – сеизмолог и участник в шест български антарктически експедиции, сравни човешките емоции и вълнение с вълнението на Земята, за да обясни популярно сеизмичната активност и как учените изследват Земята.
Гл. ас .д-р Надежда Ангелова от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“, която има опит и като преподавател по химия в средното училище, разкри опасностите от токсоплазмозата и как тя си пробива пътя до човешкия организъм.
Боряна Томова – специалист по биология и астробиология, представи възможностите за терапия чрез стволови клетки от матката, а физикът и астробиолог Желязко Заманчев посвети презентацията си на привлекателността на науката, като сравни научното познание с изкуство.
Финалът на международния конкурс ще бъде през ноември в ЦЕРН и ще се проведе на живо.
FameLab е конкурс с обучителна програма по комуникация на науката, чиято цел е да открие и развие ярки нови гласове от различни научни сфери за запомнящи се, ефективни публични представяния на научни теми пред широка публика. Участниците в Конкурса представят в рамките на три минути теми от природните и социалните науки, технологиите, инженерството или математиката.
България е една от първите страни, въвели Конкурса още през 2007 г.
До 2021 г. той се провежда от Британския съвет – България. Повече от 200 млади български учени, инженери и изследователи до момента са преминали през обученията и националните финали. Днес те са някои от най-изявените комуникатори на науката у нас с богат опит от събития и медийни изяви. След тригодишно прекъсване, от 2025 г. фондация „Красива наука“ пое организацията на Конкурса в България в партньорство с МОН, Форум „Демокрит“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Националния център за полярни изследвания, „Аурубис България“, „Ендуросат“, „Кауфланд“, БТА, Media Bricks, вeстник „Аз-буки“ и други партньори, посочват организаторите.
Фондация „Красива наука“ и партньорите ѝ организираха тази година за пръв път в света кръг от Конкурса на Антарктида. Така надпреварата вече се е провеждала на шест континента, в над 40 страни по света.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg