
Отиваме на гости на Средно училище „Васил Левски“ във Вълчи дол. На 24 юни тази година то отбелязва своята 145-годишнина. Празникът ще премине под открито небе в двора на училището с богата програма. Освен концерт са предвидени и откриване на училищен музей, спортни игри и състезания, занимателни и арт дейности, сцена на таланта и вдъхновението – с изяви както на настоящи и бивши възпитаници, така и на културни дейци на общността.
„В нашето училище се стремим да създадем среда, в която всеки ученик може да открие своите силни страни и да ги развие“, разказва пред „Аз-буки“ директорката на училището Марияна Митева. Тя и целият екип искат да възпитат добри хора и да създадат среда, в която емпатията, отговорността и съпричастността се преживяват всекидневно.
„Днес добродетелите не се преподават със сухи уроци, а се изживяват чрез примери, преживявания и споделени каузи. Именно затова училището е не само образователна институция, а общност, която изгражда личности“, обяснява тя.
А доброто у децата възпитават с множество похвати.
На първо място безспорно е личният пример на учители, родители и общество. В часовете учат децата да разпознават чувствата си и да се поставят на мястото на другия. Показват им какво е да бъдеш състрадателен, увличат ги в благотворителни базари и доброволчески кампании. Всеки ден им повтарят, че доброто има сила, когато се споделя.
Но може би най-важният похват във възпитаването на добри хора е изграждането на подкрепяща среда. В училището показват, че грешките не се наказват, а се използват като възможност за растеж и разбиране.
„Вярваме, че добрите хора не се раждат, а се изграждат – с търпение, постоянство, доверие и любов. И всеки ден в училище е още една крачка към това възпитание“, посочва директорката.
Изключително много се гордеят и с доброволческия клуб „Усмивка“.
Всяка година той привлича много ученици, защото им дава възможност да помагат, да организират благотворителни инициативи и да се ангажират с реални каузи. „А това възпитава отговорност, съпричастност и социална активност – качества, от които обществото ни има нужда“, обяснява моята събеседничка.

„Усмивка“ е създаден през ноември 2016 г. след предварително обучение на малък брой ученици, финансирано по проект „В нашето училище – ръка за ръка“. Месец по-късно клубът се регистрира в националната доброволческа мрежа TimeHeroes. През пролетта на 2020 г. в състезанието „Предизвикателството“ е сред петте клуба с най-много доброволчески инициативи. От 2021 г. участва в „Купата на героите“ – състезание за младежи доброволци в цялата страна.
По инициатива на Училищния парламент с ръководител Цветелина Тончева се включват в социалната кауза „Шарено предизвикателство“ – в помощ на децата със синдром на Даун. Учениците им участват и в кампании в помощ на хора в неравностойно положение, бежанци от Украйна, пострадали от земетресенията в Турция и Сирия и много други.
Учениците на СУ „Васил Левски“ във Вълчи дол постоянно събират дарения
на дрехи, обувки, играчки, хранителни и санитарни продукти за хора в неравностойно положение. Не са една и две и доброволческите мисии, свързани с почистване и облагородяване на околната среда. Сред примерите за това са мисията „Молбата на дървото“ – изработване на табели с послания и разпространени в горите около града като превенция на незаконното им изсичане, и мисията „Разделно сметосъбиране“ – изработване на кошчета с различни цветове и надписи и поставянето им във фоайетата на училището.
Няма как да изброим всички мисии, в които с ентусиазъм и желание участват децата.
Те са много и обхващат почти всички области на живота. Имат множество кампании в помощ на бездомни животни, мисии за толерантност към учениците от етническите малцинства и кампании с образователно-развлекателен характер. Правят изнесени драматизации, тематични дни и организират ученически състезания като „Бягство към победата“ и Escape room.
А провеждането на благотворителни базари в училището със сигурност вече се е превърнало в традиция. Без изключение всяка година организират есенен, коледен, великденски и пролетен базар.
„За нас това не са просто събития в календара, а празници на щедростта, въображението и училищния дух. Всяка година училището ни се превръща в малък свят на чудеса, където ръчно изработени сувенири, ароматни сладкиши и усмивки, греещи от щандовете, разказват най-красивата приказка – приказката за доброто, сътворено заедно“, разказва директорката.

Всеки базар започва с тържествено откриване.
Училищните коридори се преобразяват в артистични галерии, в които всяка паралелка изгражда свой малък свят – с украси, кулинарни изкушения и оригинални идеи. Подготовката кипи седмици наред, като всички ученици работят с желание, хъс и въображение. Те не просто продават – те представят, общуват, вдъхновяват и се учат на солидарност и съпричастност. Най-вдъхновяващото в тези базари е благотворителната им същност. Събраните средства често отиват в помощ на нуждаещи се семейства, за училищни инициативи или за подобрения в средата.
„В някои случаи учениците сами вземат решения за какво да бъдат използвани средствата, защото това също е урок – урок по демокрация, отговорност и грижа за другия“, обяснява Марияна Митева.
Гордеят се и с това, че участват в двугодишна програма за професионално развитие на училищни екипи – програмата „Училище за пример“ на фондация „Заедно в час“. „Бяхме, сме и ще бъдем училище за пример“, посочва още тя.
В СУ „Васил Левски“ издават и вестник „Училищен глас“.
Той е изцяло ученическо дело, създадено от обучаващите си в гимназиален етап. Съдържанието на вестника обхваща разнообразни теми – от актуални събития в училището до ученически творби и материали, свързани с ученическите инициативи, празници и постижения.
Вестникът излиза на два месеца и всеки брой се публикува в онлайн формат на сайта на училището, за да бъде достъпен за цялата училищна общност – ученици, родители, учители и приятели на училището. Излиза и в хартиен вариант.
„Вестникът дава възможност на младите автори да изразяват мнението си, да развиват журналистически умения и да бъдат активни участници в училищния живот. Това е не само медийна платформа, но и важна част от училищната общност – пространство, в което учениците могат да бъдат чути, да вдъхновяват връстниците си и да участват активно в изграждането на по-свързан и информиран училищен живот. С всяко ново издание учениците доказват, че техният глас има значение – ясен, силен и вдъхновяващ“, обяснява директорката.
Освен „Училищен глас“ издават и вестник „Шарена палитра“.
В него се отразяват животът и дейността на учениците от I до IV клас. Излиза в хартиен вариант четири пъти в учебната година. Изданието се списва от началните учители.
Но това не е всичко. Училището има и радио, още една платформа, чрез която учениците имат възможност да бъдат активни, креативни и чути.
„Решението да поддържаме две ученически медии, дойде естествено – като продължение на стремежа ни да развиваме ученическата активност, медийната култура и уменията за комуникация. Вестникът и радиото си партнират и дават възможност на учениците да се изявяват“, разказва моята събеседничка.
Екипът, който стои зад двете медии, е един и същ – ученици от VIII до XII клас
от клуба „Училищен глас“ с ръководител Денислава Николова. Те успяват умело да разпределят задачите си и да създават стойностно съдържание както за вестника, така и за радиото.
Въпреки че училищното радио и вестникът се подготвят от един и същи екип, характерът и целите на двете медии са различни. Вестник „Училищен глас“ залага на по-задълбочени материали. Той изисква време за планиране, писане и редактиране, а основната му цел е да представя подробна и обмислена картина на училищния живот и света извън него.
Училищното радио, от своя страна, работи с по-кратка, динамична и въздействаща на момента информация.
Радиоизлъчванията са по-чести и насочени към обявяване на актуални събития и инициативи и отбелязване на празници, годишнини и важни дати. По радиото поздравяват ученици и учители и съобщават всичко важно за училищната общност.
Директорката Митева е категорична, че
опитът с училищните медии ясно показва колко ключова роля играе медийната грамотност
в развитието на съвременните ученици. Вярва, че в свят на информационно пренасищане учениците трябва да умеят да различават достоверни от фалшиви новини, да анализират критично медийното съдържание, да създават етично и отговорно собствено съдържание и да разбират ролята на медиите в обществото.
Обяснява още, че също толкова важно е и развиването на финансова грамотност. Учениците трябва да бъдат подготвени да управляват лични средства, да разбират понятия като бюджет, спестявания, кредити и инфлация, да се ориентират в икономическата реалност.
„Включването на теми като медийна и финансова грамотност в учебната програма – било то чрез междупредметни връзки, проекти, извънкласни дейности, е не просто актуална необходимост, а инвестиция в бъдещето. Това са умения, които ще помогнат на децата ни да бъдат информирани, отговорни и уверени граждани“, категорична е Марияна Митева.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg