В този брой „Аз-буки“ гостува на ОУ „Васил Левски“ в Разград. В него се обучават 660 ученици от I до VII клас. Във всеки випуск има по четири паралелки. Само шестите класове са пет.
От септември 2024 г. школото се ръководи от Нели Стоянова, която има 26 години учителски стаж като преподавател по история и география в друго училище. Преди това за около година тя заема поста на старши експерт по обществени науки, гражданско образование и религия в Регионалното управление на образованието – Разград. Тогава обаче осъзнава, че децата я мотивират и зареждат, и решава да се изправи пред предизвикателството да бъде училищен директор.
„Поставила съм си за цел да запазя нивото на училището. Движещата сила за мен са децата. Те са тези, които ме вдъхновяват и ме карат да си казвам, че всяко усилие си струва. Усмивките им и светещите им очи ме зараждат. Подкрепата на колегите също е много важна. Те са зад гърба ми и ми дават сили, стимул и сигурност, че сме на прав път и целите ни ще се реализират.“ С тези думи започва разговорът ми с Нели Стоянова.
Директорката на ОУ „Васил Левски“ в Разград има и няколко идеи, които да допринесат за разнообразяването на училищния живот.
Има желание да направят детска телевизия, както и да възстановят вътрешния басейн в школото и той отново да се използва от учениците.
За първа година основното училище работи по интересна иновация. Като избираем учебен час въвеждат предмета „Технологии и умения за бъдещето“. До момента по модела работят две паралелки – по една в IV и V клас. Целта е всяка година те да се увеличават с по още една. Наесен по новия предмет ще започне да се обучава и един от сегашните трети класове. Идеята е всички да продължат да работят по модела до завършването си на прогимназиален етап на основното образование.
„Това е час, в който се съчетават различните предмети – математика, компютърно моделиране и информационни технологии и лего роботика. На тези ученици им предстои след няколко години национално външно оценяване в VII клас и искаме да изградим междупредметна връзка между повечето от часовете, така че те да могат да използват знанията си максимално ефективно на предстоящите изпити“, обяснява директорката.
Освен това, ако след време бъде въведен интегрален изпит в VII клас, класовете, изучаващи иновативния предмет в разградското училище, ще имат предимство пред своите връстници.
Възпитаниците на школото участват активно и в различни състезания,
като „Европейско кенгуру“, „Многознайко“, „Знам и мога“, а учениците от прогимназиален етап се представят отлично и на олимпиадите.
Гордост на ОУ „Васил Левски“ е завоюваното второ място във втора възрастова група от петокласничката София Добрева на XVIII национална олимпиада по гражданско образование. За успеха си тя е и сред отличените ученици за постижения през учебната 2024/2025 г. от началника на Регионалното управление на образованието в Разград – Ангел Петков.
Признание от него получава и класният ръководител на VВ клас Албена Цонева, която подпомага творческия процес и вдъхновява децата да развият своята идея.
София Добрева (V кл.) печели второ място на Националната олимпиада по гражданско образование
На националния кръг на олимпиадата по гражданско образование София Добрева представя проект, разработен с още осем деца от VВ клас – Александър, Елена, Ивана, Любомира, Нестислава, Беркай, Михаела и Симона. С подкрепата на Цонева петокласниците отпечатват книжката „Малък герой – Как да се справиш в опасни ситуации“ и създават онлайн версия на продукта, който да дава отговор на връстниците им как да се справят с различни предизвикателства.
С проекта си учениците повдигат темата за различни беди и опасности, които ни дебнат офлайн и онлайн, и дават решения за тях, поднесени от деца за деца.
Идеята за него се появява, след като в часа на класа учениците повдигат темата за различните беди и аварии, но търсейки информация онлайн, разбират, че няма подходяща литература, която да събира на едно място темите, които ги вълнуват.
Ученици от ОУ „Васил Левски“ участват и в националните олимпиади по български език и литература и по история и цивилизации. „Техните успехи са гордост за всички нас – деца, родители, учители, ръководство и цялата област. Зад тези резултати стоят много труд и постоянство“, казва събеседничката ми.
Тази година във Фестивала на роботиката FIRST® LEGO® League 2025, който се провежда в Бургас, отбор QWERTY 2 се класира на второ място и е отличен за цялостно представяне и стабилност във всички компоненти. А другият отбор, съставен от второкласници, получава специална награда за най-малки участници.
Училището е домакин тази година и на регионално състезание по роботика, част от програмата „Роботика за България“.
„Нови знания се получават не само чрез четене на урока, а и чрез множеството състезания и конкурси, на които нашите ученици се изявяват. Те с желание се включват в тях“, отбелязва Нели Стоянова.
Ръководеният от нея екип се стреми заелите призови места от различните изяви да получат награди, грамоти и медали на церемонии пред училищната общност. „Искаме те да разберат, че уважаваме това, което са постигнали. Всяко състезание и олимпиада изисква труд, желание и упорство, за да се постигнат добри резултати. Затова им обръщаме специално внимание. Така и останалите ученици се мотивират да участват в различни инициативи“, допълва директорката.
Учениците не само участват в различни състезания и конкурси, а и организират редица инициативи, които екипът с радост подкрепя. Сред тях е „Пролетна феерия“ във връзка с Гергьовден и Великден, когато в двора връзват люлка и провеждат спортни състезания. „Когато децата са ангажирани, те се чувстват част от училищната общност. Преживяват всичко, в което участват“, споделя с усмивка Стоянова.
В много от инициативите в училището се включват активно и родителите.
„Взаимодействието и връзката с родителите са важни за нас. Колегите постоянно са в контакт със семействата. Обсъждаме с тях и идеите, които имаме“, категорична е директорката.
Нели Стоянова, директор
Дава и пример. Д-р Ивайло Якимов и съпругата му Мелани Якимова, чиито деца Искрен и Матея учат в школото, провеждат дискусия за здравословното хранене. На среща с децата от IВ и IIБ клас и техните родители всички си припомнят как да изграждат и затвърждават здравословни хранителни навици за цялото семейство.
В IIIВ клас пък гостува Неда Зарева – психолог, писател и майка на техния съученик Самуил. Както „Аз-буки“ вече разказа, с нейна помощ третокласниците създават книжката „Промяната“.
Децата пишат и редактират историята, правят илюстрациите по нея, а накрая и я разпространяват. Проектът е реализиран и с благотворителна цел – събраните средства от продажбата на книгата ще бъдат дарени за лечението на майката на детенце от класа.
„В нашето училище се работи много активно в различни направления. Това е нашата сила. От благотворителни инициативи до първите места на национални състезания в сферата на спорта и конкурси“, споделя с гордост Нели Стоянова.
По традиция преди края на учебната година в училището се провежда и Лятна академия за бъдещи първокласници.
Образователната инициатива е насочена към плавен и вдъхновяващ преход от детската градина към школските чинове.
В рамките на три дни класните ръководители запознават бъдещите първолаци с училищната среда чрез игрови занимания, открити дейности и социални преживявания. Основната цел е да се изгради чувство на сигурност, принадлежност и положителна нагласа към ученето.
Децата участват във флашмоб, тематични задачи и активни игри, които подкрепят развитието на ключови умения като комуникация, екипност, саморегулация и емоционална интелигентност. Тази година Академията се откроява с въвеждането на иновативния образователен ресурс Action Mats, който съчетава физическа активност с познавателни задачи.
В процес на изграждане е и училищният STEM център.
В него ще има кабинети по роботика, в която сфера се работи активно, по математика и по природни науки. Там ще се водят часове и за начален етап.
„Искаме центърът да се използва максимално. Учениците ни са не само добри писатели и се представят отлично на състезания, но и работят добре с компютрите и с новите технологии. Опитваме се да балансираме, като съчетаваме традиционни и иновативни методи“, казва директорката.
Екипът на школото работи и по различни национални програми.
По „Заедно в изкуствата и в спорта“ имат две вокални групи, сформиран е и арт клуб, за който са закупени три детски грънчарски колела.
Имат и две футболни групи. Те се водят от външни лектори, като единият от тях е треньор в школата на шампиона „Лудогорец“. Имат и група по баскетбол. Одобрени са и по програма „България – образователни маршрути“.
Надяват се да бъдат одобрени и по НП „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, по която искат да направят кабинет по „Технологии и предприемачество“.