
„Вълшебна дъга“, „Минихвърчило“, „Хартиена змия“, „Тайната на зениците“, „Гласът ми танцува“ са само част от темите на експериментите, с които малките учени от Детска градина „Синчец“ в Троян се потапят в света на природните науки, съобщават от Пресцентъра на МОН. Дейностите се случват
в детската лаборатория за занимания по интереси
по проект „Силен старт“ на МОН, финансиран по Програма „Образование“ и съфинансиран от Европейския социален фонд. Екипът на детската градина с иновативна практика включва STEM подходи в обучението на най-малките през учебната 2021/2022 г. чрез Националната програма „Успяваме заедно“. Тогава е създадена достъпна и предизвикателна среда, в която всяко дете е изследовател и пътешественик в областите на науката чрез използване на роботизирани играчки и пособия.
Сега тези дейности се надграждат по проект „Силен старт“. Сформирани са две групи за занимания по интереси „Детска лаборатория“ с включени 24 деца. В заниманията малчуганите
влизат в ролята на учени,
които извършват опити, наблюдават явления, проследяват различни процеси и изменения с достъпни и безопасни за тях средства и материали. „Хартиена змия“ e тема от категорията „Невероятната физика“.
Опитът има за цел да формира знания и представи за физичното явление статично електричество. С помощта на различни материали децата научават как статичното електричество възниква при триене на обекти, като се натрупват електрически заряди.
Наблюдават как тези заряди предизвикват привличане или отблъскване между обектите. И разбират как електрическите сили влияят на материалите около тях.
Чрез експеримент „Минихвърчило“
децата изследват магнитните явления и разбират как магнитните полета взаимодействат с различни метални предмети. Благодарение на тези опити се оформят техните представи за свойствата на магнитите, как те привличат или отблъскват материали. Както и как с помощта на магнитите могат да се извършват различни действия.
В категория „Изненадваща биология“ с експеримент малките изследователи откриват как светлината влияе на зрителното възприятие. Наблюдават преминаването на светлината през различни материали и как това променя образите, които виждаме. Извършват опит как звукът създава вибрации и как гласът може да влияе на предметите около нас. Децата откриват
уникалността на собствените си отпечатъци
и наблюдават как те оставят следи върху различни повърхности. Чрез сравнителен анализ на отпечатъци разбират как се използват за идентификация. От екипа на ДГ „Синчец“ казват, че всички теми представляват забавни научни експерименти, които имат за цел по достъпен и увлекателен начин да обяснят и покажат на децата „как и защо се случва“. Важно е да придобият представи и разбиране за процеси и явления, да се предизвика
интерес към ученето чрез наука, технологии и математика.
По думите на педагогическите специалисти, преживяванията в ранните детски години са изключително важни в човешкото развитие и затова трябва да се създадат възможности за учене в забавна и безопасна среда. Чрез интегриране на дейностите по STEM се предоставя възможност за развитие на умения, необходими за адаптация в динамично развиваща се прагматична и технологична среда. Учителите са категорични, че уменията, придобити чрез STEM, осигуряват стабилна основа за успех както в училище, така и в реалния живот на подрастващите. Децата с желание правят експерименти, защото виждат реален резултат в реално време, което поддържа техния интерес.
Благодарение на дейностите в заниманията по интереси те преживяват, наблюдават и използват своите знания, за да откриват различни отношения в света около тях. По този начин получават достоверни знания за света и природата, като се провокират любопитството им и първоначалният интерес към природните науки.
Експериментите за деца създават възможности за учене в забавна, достъпна и безопасна среда.
До края тази учебна година в „Детска лаборатория“ предстои да се проведе и тема „Как работи гейзерът“. В нея ще се изследва изригването на гейзерите. В експеримента ще се използват малка бутилка с капачка, сладкарска боя, ножица, сламка, пластилин, вода и стъклена купа.
В ДГ „Синчец“ се обучават общо 126 деца от 3 до 7-години. Екипът се грижи да стимулира различните им интереси със занимания, съобразени с тяхната възраст.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg