
„Националният STEM център и STEM центровете в образователните институции са насочени към едно важно предизвикателство на нашата образователна система – да подобрим резултатите по математика и природни науки, да мотивираме повече деца да учат математика и природни науки. Модерната STEM среда прави това.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на церемонията по първа копка за изграждането на сградата на Националния STEM център. Той трябва да бъде готов до 31 май 2026 г.
По думите му, ученето чрез правене, упражнения и опити прави учениците много по-когнитивно и емоционално ангажирани с изучаването на математика и природни науки.
Министърът посочи, че благодарение на процедура „Училищна STEM среда“, финансирана по Националния план за възстановяване и устойчивост, в 2220 български училища се изгражда модерна STEM среда. Той припомни, че още през 2018 г. по национална програма на МОН започва изграждането на модерни STEM центрове. В нея обаче е липсвала методическата функция и център, който да има тази роля.
„Националният STEM център ще бъде не само модерна среда, оборудвана с лаборатории, която ще дава възможност за правене на упражнения и изследвания. Той ще бъде и методически център“, каза Красимир Вълчев.
Образователният министър припомни, че първоначалният проект е надграден с изграждането и на три регионални центъра. Изнесени бази за обучение ще има в три държавни университета – Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Благодарение на тях ще бъдат обхванати учителите и учениците от цялата страна.
„Убеден съм, че когато тази операция се реализира в нейната цялост, ще почувстваме положителния ефект“, каза още министър Вълчев.
По думите му, реализацията на проектите на Министерството на образованието и науката по Плана за възстановяване и устойчивост върви добре и всички имат шанс да се случат до края на заложения срок – лятото на 2026 г.
Изграждането на модерната сграда на Националния STEM център е финансирано по процедура „Създаване на Национален и регионални STEM центрове“. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 37 млн. лв., като 34 млн. лв. от тях ще бъдат за изграждането, оборудването и обзавеждането на Националния STEM център. Той ще бъде разположен в „София Тех парк“, на метри от българския суперкомпютър Discoverer.
„Вярвам, че новият център ще се превърне в сърцето на STEM образованието в страната – пространство за професионално развитие на учителите, на учениците, на студентите, на преподавателите и не на последно място – на българските олимпийски отбори“, заяви по време на церемонията директорът на Националния STEM център проф. Найден Шиваров.
Той посочи, че ще бъдат изградени пет модерни лаборатории в ключови направления
– „Зелени технологии и устойчиво развитие“, „Роботика и киберфизични системи“, „3D дизайн и прототипиране“, „Математика“, „Информатика и природни науки“, както и зали за дигитално, аудио и визуално изкуство, обучителни пространства, работилници и семинарни зали.
„Създаваме не просто учебна база, а модел за интегрирано и иновативно учене и преподаване, където ще се извършват научни изследвания, ще се провеждат лабораторни експерименти, ще се работи по конкретни проекти и ще се решават реални проблеми, казуси и задачи с цел придобиване на реални практически умения у учениците. Полагаме основите не само на нова сграда, а на нова култура на образование, на нова възможност за бъдещето на нашите деца“, допълни проф. Шиваров.
Икономическият съветник в представителството на Европейската комисия в България Нено Ненов отбеляза, че ЕК гледа на проекта като един от най-важните по Националния план за възстановяване, защото включва цялостна реформа. Той посочи, че България получава и средства от инструмента за техническа подкрепа за 2025 г. в размер на 730 000 лв. за изграждане на технически екипи, които да помагат за практическото внедряване на STEM в училищата.
Изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ Иван Попов отбеляза, че по линия на Програмата тази година ще бъдат отпуснати още 400 млн. лв. за въвеждане на компетентностно базирано обучение в училищата, за прилагане на нови дигитални решения и използването на ново цифрово образователно съдържание.
„Ще бъдат обучени близо 35 000 български учители, за да могат да използват новата STEM среда в обучението в училище“, каза Иван Попов.
Изпълнителният директор на „София Тех парк“ посочи, че само на ръка разстояние от Националният STEM център е българският суперкомпютър, който само до година и половина ще увеличи няколко пъти възможностите, които има, и ще стане една от най-значимите европейски инфраструктури.
„Това трябва да заработи в синергия с Националния STEM център. Имаме уникален шанс само след няколко години България да е още едно по-добро място за образование и за развитие на бизнес кариера и научноизследователски кариери“, смята той.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg