Министерският съвет да може да предлага на Народното събрание закриването на висше училище, което трайно не осъществява образователен процес. Това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование. Предложението е внесено от председателя на Парламентарната комисия по образованието и науката Андрей Чорбанов и група народни представители.
В момента Министерският съвет може да предлага на народните представители единствено закриването на държавно висше училище. Народното събрание може да закрие университет, и ако той нарушава изискванията на Закона за висше образование или други нормативни актове, регулиращи висшето образование, като това е установено от проверка на МОН, или ако получи два последователни отказа за институционална акредитация или такава не е поискана в предвидените в ЗВО срокове. Закриване може да се гласува и по искане на учредителите на частно висше училище.
„Когато висше училище спре да осъществява образователен процес за дълъг период (трайно), това може да доведе до сериозни негативни последици за качеството на образованието в страната. Чрез приемането на предложените промени в закона се цели да се запази и повиши качеството на висшето образование. Закритото училище ще освободи ресурси, които могат да бъдат използвани за укрепване на други висши училища и научни организации, които активно и ефективно допринасят за развитие на образованието и научната дейност“, посочват в мотивите си към предложението депутатите.
Те отбелязват още, че
когато висшето училище трайно не осъществява образователен процес, то не изпълнява основната си функция
да осигурява качествено обучение и подготовка на кадри за различни професионални области и не оправдава своето съществуване.
В същото време, поддържането на висше училище, което не осъществява образователен процес, води до влошаване на репутацията на всички университети, неизпълнение на основните цели на висшето образование – достъп и качество, ненужно и неефективно разходване на публични и частни ресурси.
„Закриването на висше училища, които не осъществяват образователен процес, е стъпка към опазване на репутацията на българското висше образование, което ще спомогне за привличане на повече студенти и за по-добро позициониране на страната ни“, пише още в мотивите.
От другата страна, висшите училища, които не осъществяват образователен процес, оставят студентите в тях без достъп до необходимото образование. Вносителите на законопроекта отбелязват, че прекратяването на дейността на такива институции ще гарантира, че студентите ще бъдат насочени към институции, които предлагат качествено образование. По този начин държавата ще осигури защита на интересите и правата на студентите.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg