Климент Найденов,
Методи Иванов,
Антонина Атанасова,
Димитър Атанасов,
Александър Пейчев
Софийски университет „Св. Климент Охридски“
https://doi.org/10.53656/for2024-06-08
Резюме. Сложната връзка между езиковото многообразие и изменението на климата е многостранен феномен. Изменението на климата оказва пряко и непряко влияние върху запазването на езиците на малките като брой на населението етноси по света. Пространствените измерения на изменението на климата, включително смущенията в екосистемите и културите, които поддържат езиковото многообразие, представляват значителна заплаха за продължаващото им съществуване (Bose 2017).
Изменението на климата може да доведе до промени в ареала и свиване на разпространението на растителните и животинските видове, което може да наруши системата опрашител – растение, които са критични за екосистемите и общностите, поддържащи тези езици (Gómez-Ruiz & Lacher 2019). Това може да доведе до загуба на важни източници на храна, както и до разселването на местното население, което разчита на тези природни ресурси за препитание и културни практики.
Изследването се стреми да идентифицира модели, корелации и причинно-следствени връзки между свързаните с климата промени в околната среда и загубата или трансформацията на езиците, особено тези, говорени от малки или местни общности. Методологията очертава цялостен подход за изследване на това как изменението на климата влияе върху езиковото разнообразие в различни региони на света, с акцент върху пространствения анализ. Една от целите на изследването е да картографира географското разпределение на застрашените езици и региони, силно уязвими от изменението на климата. Анализират се пространствените корелации между въздействията от изменението на климата (напр. повишаване на морското равнище, опустиняване) и езиковото разнообразие. Изследователските въпроси са свързани с това кои региони с голямо езиково разнообразие са най-засегнати от изменението на климата. Как предизвиканите от климата промени в околната среда водят до изместването на езиковите общности. Какви пространствени модели могат да се наблюдават между зони с висока климатична уязвимост и голямо езиково разнообразие.
Ключови думи: изменение на климата, езиково многообразие, глобализация