
„Дейността на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ надмина очакванията, които бяхме заложили, и показа, че създаването на устойчив модел в партньорство с технологичния институт е изключително успешно.“ Това заяви министър-председателят Росен Желязков при отбелязването на четири години от началото на дейността на научноизследователския институт. По негова покана в събитието участва и Ги Пармелин, ръководител на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария.
По думите на премиера, никой не си е представял преди четири години, когато започна работата на INSAIT, че развитието на изкуствения интелект ще е такова, каквото е днес, затова и
резултатите, които Институтът е постигнал, са наистина обнадеждаващи.
Той подчерта, че в българския институт се срещат студенти, специализанти и докторанти от над 150 държави, като интересът към лятната му стажантска програма е огромен – има над 4000 кандидати за десет места. Това дава възможност София да се превърне в център на компютърните науки и новите технологии, заяви той.
Премиерът посочи, че изпълнението на Българо-швейцарската програма както за първия, така и за втория кохезионен период на сътрудничество е изключително успешно. Той отбеляза, че Програмата дава огромен принос за развитието на важни и чувствителни области, свързани с образованието, научните изследвания, опазването на околната среда и не на последно място – противодействието на корупцията. И добави, че за новия програмен период са предвидени над 90 млн. швейцарски франка.
„Много съм впечатлен от видяното, то е отвъд очакванията ми. Постиженията на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии са на световно равнище“, заяви и Ги Пармелин.
По думите му,
много е важно държавата и политиката да подпомагат развитието на Института,
като по този начин той да остане на върха на развитието на технологиите. Пармелин коментира още, че не можем да открием всичко сами, затова е важно да има връзки и сътрудничество и да се развиваме в общ интерес за гражданите на България и Швейцария.
„За българската държава е приоритет правенето на високотехнологични научи изследвания“, посочи още Росен Желязков.
И допълни, че чрез този институт България ще привлече и капитал от водещи институции и компании, така както се случва и в момента. По думите на премиера, INSAIT е модел за успешна трансформация чрез партньорство и визия.
INSAIT е създаден в партньорство с Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL) чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание през 2021 г.
Идеолог за създаването на Института и негов научен директор е българският изследовател проф. Мартин Вечев,
който ръководи Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на ETH Zurich.
INSAIT е и част от процеса на създаване на рамка за съответствие със Закона на ЕС за изкуствен интелект. Наскоро Институтът представи изкуствен интелект от ново поколение, създаден да работи на български език. От доста време работи и езиковият модел на BGGPT, за който има планове да е в основата на изкуствен интелект, специално предназначен за работа в училищата. Институтът ще си сътрудничи и с консорциума на суперкомпютъра ни „Дискавърър“, за да може и България да е част от започналите да се създават в Европа фабрики за изкуствен интелект.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg