България и Унгария продължават сътрудничеството си във висшето образование и науката
Министерският съвет одобри Програма за сътрудничество в областта на висшето образование и науката между Министерството на образованието и науката на Република България и Министерството на културата и иновациите на Унгария за периода 2025 – 2027 г. Документът продължава и надгражда дейностите по Програмата за периода 2022 – 2024 г. Това ще допринесе за осигуряване на възможността двете страни да продължат да обменят студенти, докторанти, изследователи и да приемат лектори по български и по унгарски език в двете страни на реципрочна основа.
В областта на научните изследвания се предвижда съвместно разработване на научноизследователски проекти чрез включване на учени от двете страни. Целта е да се насърчават партниращите си национални научни организации за съвместно участие в научноизследователски и иновативни проекти към европейските рамкови програми и в други инициативи. Страните ще подкрепят прякото сътрудничество и участието в двустранни и многостранни научни, технологични, научноизследователски и развойни програми и проекти. Двете страни ще насърчават институциите и изследователите, които се занимават с унгарска история, култура, език и изкуство в България и с българска история, култура, език и изкуство в Унгария.
Българската страна ще продължи да подкрепя Българското национално самоуправление в Унгария, както и действащите в Будапеща Българско училище за роден език и Българска двуезична малцинствена детска градина.
Съветът по образование на ЕС дебатира по приобщаващото образование
Приобщаващото образование е основната тема, по която ще се дебатира по време на неформалното заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС (образование) на 21 и 22 януари 2025 г. във Варшава.
Предвижда се министрите на образованието да дискутират по две свързани теми: „Превантивните аспекти на приобщаващото образование и предизвикателствата пред процеса на прилагането им“ и „Промяната, основана на доказателства – стратегическо прилагане на висококачествено приобщаващо образование“.
България ще сподели, че създаването на условия за равен достъп до образование, както и опазването на живота и здравето на участниците в образователния процес са от приоритетно значение при изпълняването на образователните политики в страната ни.
Ще бъдат представени и мерките, заложени в различни национални програми, целящи осигуряване на общата и допълнителната подкрепа за личностно развитие с акцент върху децата и учениците със специални образователни потребности и от уязвими групи.
България ще сподели за участието в пилотни проекти, с които се тестват определени политики, както и за изградените механизми за оценка на изпълнението на дейностите за приобщаващото образование в училищата и детските градини.
За ратификация е предложено споразумение за седалище на Националното бюро България на Университетската агенция на Франкофонията за Централна и Източна Европа
Министерският съвет прие решение, с което предлага на Народното събрание да ратифицира подписаното на 10 декември 2024 г. Споразумение между Правителството на Република България и Университетската агенция на Франкофонията (УАФ) за седалище на Националното бюро България на Университетската агенция на Франкофонията за Централна и Източна Европа.
Проектът на Споразумението бе одобрен с Решение на Министерския съвет от 30 октомври 2024 г. Към настоящия момент 10 български висши учебни заведения, както и Българската академия на науките са членове на УАФ.
Всички членове на Агенцията участват в проекти и дейности, свързани с обучението, научните изследвания и университетското управление в зависимост от профила на университета и стратегическите цели, които си е поставил.
Често български учени франкофони са част от регионални или международни консорциуми, които осъществяват научни проекти, обединили международни франкофонски университетски екипи, финансирани от УАФ.
Така българските университети се превръщат в регионални научни центрове с международни партньорства.
Университетската агенция на Франкофонията (УАФ) е най-голямата асоциация на висши учебни заведения в света.
В нея членуват повече от 1000 университета, висши училища, университетски мрежи и научноизследователски центрове от 119 държави, като Агенцията поддържа 59 представителства в 40 страни.
Новото споразумение отразява промените в наименованията, приети в действащата стратегия на УАФ за периода 2021 – 2025 г.
Съгласно стратегията Антената на Бюрото на Университетската агенция на Франкофонията за Централна и Източна Европа, действаща в София от април 2013 г., се преименува на „Национално бюро България на Университетската агенция на Франкофонията – Централна и Източна Европа“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg