Прегледът на европрограмата за наука ще продължи до края на 2017 г.
Първата стъпка е публична консултация за предстоящата оценка, в която могат да участват институциите с проекти по Програмата от всички страни. Всеки бенефициент може да попълни онлайн въпросник на уебстраницата на дирекция „Научни изследвания и иновации“ на Еврокомисията или да изпрати официалното си становище до дирекция „Наука“ на МОН. Срокът е 15 януари.
Междинната оценка на Програмата ще се изготви до края на 2017 г. от Европейската комисия и независими експерти. Нейната цел е да се направи преглед на постиженията и целите на „Хоризонт 2020“, най-вече ефективността на използваните ресурси, добавената стойност за ЕС и доколко финансираните проекти допринасят за целите, поставени на европейско ниво. На базата на прегледа ще се подобри изпълнението на Програмата до нейния край през 2020 г. Информацията ще се използва и при планирането на следващите конкурси и инициативи, свързани с финансиране на наука, най-вече при подготовката за следващата 9. Рамкова програма за научни изследвания и иновации.
Общият бюджет на „Хоризонт 2020“ е близо 80 млрд. евро за периода 2014 до 2020 г., което я прави най-голямата европейска програма за наука и иновации в света. Досега 134 организации от България участват в 180 проекта, финансирани от нея. Средствата само за българските участници са 23 млн. евро. Страната ни попада в категорията на „плахите иноватори“ и е на едно от последните места по активност на участието в Програмата.
Четете повече в бр. 1, 5 – 11 януари 2017г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg