До 5 февруари в общините са постъпили средствата за увеличените учителски заплати.
Първите реални данни за въздействието на новите държавни образователни стандарти са събрани от Синдиката на българските учители чрез анкета в няколко области. „До края на учебната година ще има яснота дали стандартите се нуждаят от усъвършенстване и корекции“, коментира председателят на СБУ д-р Янка Такева по време на 20-ото юбилейно обучение на хората, пряко ангажирани със системата на образованието, организирано от Синдиката. Във форума се включиха началници на регионални управления, зам.-кметове, отговарящи за образованието, директори на общински дирекции за образование, директори на училища, финансисти.
Дневният ред на форума е изключително натоварен с обсъждания на въпросите за финансиране, как се правят и управляват делегираните бюджети, предстоящите задачи по създаването на иновативни и обединени училища, квалификацията на учителите, партньорството с общините и с бизнеса.
По време на форума бе коментирано, че осигуряването на системата с добри преподаватели е основна предпоставка за подобряване на образователните резултати. Необходимо е да се мисли и как добрите учители да бъдат насочени и към малките училища, в отдалечените региони.
Особено внимание следва да се отдели и на професионалното образование, като подкрепа ще получат училищата, които предлагат професии, търсени от бизнеса.
„Толкова усилия бяха положени, за да получат учителите по-високи заплати. И те трябва да ги получат. Няма какво да се чака“, заяви още Такева. И предложи в изискванията относно дискутираното диференцирано заплащане на директорите, да се включи и това как те изпълняват социалните политики. Тя съобщи още, че СБУ е готов с три варианта за промяна в делегираните бюджети, така че те да не зависят единствено от броя на децата в едно училище или детска градина.
По предварителни изчисления не е възможно да има средна заплата под 1005 лв., ако училището е с минимум 340 ученици. Общо общинските училища са генерирали преходни остатъци в размер на близо 77 млн. лв. през 2016 г., като ръстът е над 3 млн. лв. спрямо генерираните преходни остатъци през 2015 г.
Според МФ парите за покриване на анекса към Колективния трудов договор са осигурени и получени в общините и трябва да се прилагат неговите разпоредби.
Четете повече в бр. 6, 9 – 15 февруари 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg