„Изкуственият интелект ще е част от образованието на бъдещето.“
Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел при откриването на международната конференция „Образовай, за да създаваш 2019: Влиянието на изкуствения интелект върху висшето образование“ („Educate to Create 2019 – Impact of Artificial Intelligence on Higher Education“). Форумът се организира от Министерството на образованието и науката в сътрудничество с комисар Габриел.
„Висококачественото образование играе жизненоважна роля за напредъка, растежа и иновациите, а навлизането на изкуствения интелект ще засегне всички аспекти на живота ни“, коментира относно основните предизвикателства пред образованието в цифровия свят еврокомисарят Габриел. По думите й успехът в икономическата надпревара ще зависи от наличието на висококвалифицирана работна ръка и от това кой ще бъде първи в развитието на изкуствения интелект.
„Тези технологии не трябва и никога няма да заменят учителя, но могат да помогнат на учениците, като ги привлекат към образователния процес. Технологиите на изкуствения интелект могат да променят начина, по който те учат, и да направят обучението много по-атрактивно за тях“, подчерта Мария Габриел.
„Трябва да подготвим младите хора да създават изкуствен интелект и да го управляват. Те трябва да притежават т.нар. преносими умения, които ще им позволят да се справят с всички предстоящи предизвикателства и трансформации. За целта се налага да настроим образователната система да преподава чрез и за технологиите и изкуствения интелект“, заяви и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Според него изкуственият интелект ще предизвика следващата вълна технологични и обществени трансформации. В същото време, ще нарастват очакванията към образователната система да отговори на нуждите на индустрията и пазара на труда, както и да даде равен шанс за реализация. „Дали ще сме развита страна, зависи от това как ще влезем в периода на трансформация. Бъдещата реализация на младите хора ще изисква минимум базови дигитални умения“, каза той.
Четете повече в бр. 14, 4 – 10 април 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg