Първото училище в село Орман чифлик, преименувано на Дамяница през 1934 г., е открито през далечната 1919 г. и е от най-старите учебни заведения в Пиринския край. Миналия май тържествено е отбелязан 100-годишният юбилей на средищното ОУ „Св. Кирил и Методий“, който се превръща в празник за жителите на селото.
„Тази година имаме 122 ученици, разпределени в по една паралелка от I до VII клас, сред тях има деца и от селата Ново Делчево и Левуново“, казва пред „Аз-буки“ новият директор Павел Ерменков. Общината има ангажимент да обслужва пътуващите с автобус, предоставен от МОН. На учениците се осигуряват закуска и храна за обяд, която се доставя от 3. ОУ „Христо Ботев“ в Сандански.
Училището предоставя условия за съвременен образователен процес. Сградата е просторна и ремонтирана и има мултимедия във всяка стая. Разполага с добре оборудвани кабинети по химия, биология, физика, както и закрита спортна база и открити спортни площадки за волейбол, баскетбол, хандбал, минифутболно игрище и много добре поддържана библиотека с богат фонд. Гордост за училището е уникалната сбирка по краезнание, в която е събрана историята на този район. В нея има различни носии от Пиринско, уреди от бита и работното ежедневие на местните хора от миналото, тъкачен стан и т.н.
„Около 80% от учениците са обхванати в целодневна форма на обучение, която планираме да разширим още – обяснява директорът Ерменков. – За тяхното образование и възпитание се грижат общо 20 души, от които 15 са учителите. За всеки от тях е осигурен служебен лаптоп, преминали са и допълнително обучение за работа в електронната класна стая на Microsoft Teams през лятото.“
От началото на учебната година досега в ОУ „Св. Кирил и Методий“ не се е налагало да се обявява карантина за някой от класовете, така че обучението е присъствено. „Направили сме организация за влизане и излизане на учениците от различни входове – единият е за малките до IV клас, а другият е за тези от V до VII клас. Освен това всяка сутрин им се мери температурата и при всяко съмнение се викат родителите“, казва Павел Ерменков. И добавя, че редовно се дезинфекцира, а компютърният кабинет – задължително след всеки клас. Осигурени са и диспенсери с дезинфектанти по коридорите, които са разделени. „Имаме готовност за дистанционно обучение – всички ученици също са регистрирани и имат достъп до Microsoft Teams. Не всички деца обаче разполагат с крайни устройства. Наскоро ни казаха, че ще получим допълнителни пари за 3 лаптопа – 1 за учител и 2 за ученици. За нас обаче ще е по-полезно за тези пари да вземем 10 таблета и да ги дадем на децата при нужда.“
Около 60% от учениците са от уязвимите групи и някои от тях са от много бедни семейства. Наскоро е организирано доставяне на дрехи за жена, която сама се грижи за 4 деца, чиито родители са в чужбина. „Всяка седмица работим по Механизма за обхват, защото има няколко проблемни деца, които повтарят класа за втора или трета година, и ги обикаляме редовно, ако не идват в училище“, обяснява директорът. Той се надява комуникацията с общността да се подобри още, след като на 16 ноември от общината са им пратили две местни момичета медиатори. Твърди, че има промяна в нагласите и по-младите родители, които работят в чужбина, държат повече децата им да ходят редовно на училище. Това също подпомага работата на учителите в Дамяница.
Училището предлага обучение в допълнително избираеми часове по БЕЛ, математика и физкултура. Гордост за всички освен сбирката на групата по краезнание е и отборът по тенис на маса. Ученическият хандбал също е носил успехи на
ОУ „Св. Кирил и Методий“.
Училището продължава да работи и по европейския проект Dreamy Gardens for the Great Europe. По него на 21 октомври то посрещна своите партньори от Земеделската гимназия „Климент Тимирязев“ в Сандански, които показаха своя опит за разделно събиране и рециклиране на отпадъците. Основната идея е, че ако искаме да опазим планетата чиста и зелена, трябва да започнем с опазването на мястото, където живеем, учим и работим.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg