По 14 проекта работят в смолянското ОУ „Стою Шишков“
Резултатите на децата най-добре говорят за онова, което се прави в едно училище.“ Това споделя пред „Аз-буки“ Цонка Печилова – директор на ОУ „Стою Шишков“ в Смолян. И веднага добавя, че е горда с резултатите от националното външно оценяване по БЕЛ в VII клас. Децата са подготвени от учителката М. Кехайова. „По български език сме на първо място в областния град и на второ място в областта. А това бе тежък випуск с много ученици със специални образователни потребности. Резулатите показват, че сме успели, дори в пандемия, да се справим с поставените ни задачи“, казва събеседничката ми.
Днес в училището, което навършва 160 години през 2022 г., се обучават 216 ученици. От тях 53-ма са със специални образователни потребнос-
ти, а 30 са от уязвими групи. Колективът е от 28 учители. „В предпенсионна възраст сме 5 – 6 педагози, останалите са млади колеги“, споделя Печилова. Заедно с тях непрекъснато поддържа връзка с родителите. „Може би всеки месец група от учители с полиция и аз ходим в махалата. Обхождаме домовете на деца, които не са идвали на училище. Защото има родители, които са отговорни, но и такива, които са незаинтересовани“, разказва директорката.
Тази година откриват и необхванати деца, пристигнали от други области, които са записани в училището. Част от политиката на школото е да задържа по-ниска цената на купоните за ученическия стол, който се ползва от 120 деца. От училищния бюджет се купува и хлябът, а целта е да се подпомагат семейните финанси.
Екипът на ОУ „Стою Шишков“ работи и за развиване на материалната база на училището. Създаденото през 1862 г. школо е най-старото в Средните Родопи. Има и 4 корпуса, като първият е от далечната 1862-а, вторият от 1937-а, следва разширение през 1963-а и последният е от 1982 г. Именно най-новия Печилова заварва преди две години затворен. И първата задача е да се подменят отоплителната инсталация и дограмата. В него се намират и най-просторните и слънчеви кабинети в цялото училище. „Малко училища могат да се похвалят с кабинет от 70 кв. м., а тези шест кабинета са именно с такива размери. Към всеки от тях има и хранилище“, пояснява директорката. Три от хранилищата вече са превърнати в кабинети за ресурсно подпомагане, като амбицията е да се създадат и оборудват общо пет и една игрална зала.
ОУ „Стою Шишков“ е иновативно училище, като в момента тече втората година на проекта. „Иновацията е преподаване чрез игра в начален курс и уебпрограмиране в прогимназиален етап –
VI клас. Сега кандидатстваме за нови иновации по БЕЛ в V клас, по биология и здравно образование в VII клас и по английски език в V клас за период от 4 години“, отбелязва директорката Печилова. Заедно с колегите си работят по 14 проекта. Това им позволява да закупят за всеки кабинет общо 6 дигитални дисплея. Всеки учител има лаптоп и във всяка класна стая има LED телевизор, който се използва за обучението.
„Всеки колега има абонамент в една от образователните платформи, плащаме абонамент и за mozaBook. Кабинетите се използват по график от класовете. Разбира се, сега той е съобразен с противоепидемичните мерки“, обяснява моята събеседничка. Подготвените педагози успяват бързо да пренастроят работата си по време на изненадващото преминаване към обучение в електронна среда от разстояние през миналата учебна година и водят часовете си чрез платформата Teams.
Наскоро е спечелен и проект по Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда“.
С отпуснатите средства и дофинансиране от училището се финализира ремонтът на кабинет с прилежащото хранилище, а доставката на оборудването се очаква в средата на декември.
Училището работи и по Националната програма „Бизнесът преподава“ – през миналата година партньор е фирма от Велико Търново, откъдето представят на децата 3D принтер. Тази година партньорството е с германската фирма Festo. По програма „Иновации в действие“ през изминалата година партнират със столичната 9. френска езикова гимназия, а през тази – с иновативно средно училище от Русе и с ОУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Арда. По програма „ИКТ“ изграждат безжична мрежа. Въвеждат и електронен дневник.
Печелят и проект по модул „Културните институции като образователна среда“ на Националната програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“. Техен партньор е Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Друг проект позволява да озеленят двора на училището и да разположат в него беседка и пейки за отдих.
Отдадената работа на педагозите, добрата учебна среда и мотивираните ученици дават резултати и в ученическите олимпиади. „Тази година имахме представител на националния кръг по география – Божидара Екова, обучавана от
А. Манолевски. А в предишни – и по история, и в „Знам и мога“, казва директорката. И добавя, че училището участва и в Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“.
В школото са създадени мажоретен състав и фанфарен оркестър.
В заниманията по интереси са сформирани три отбора по футбол, групи по народни танци, народно пеене, спортни танци и кросфит (спорт, комбиниращ лека атлетика, вдигане на тежес-
ти и гимнастика.).
Възпитаници на училището продължават образованието си в Природо-математическата и Езиковата гимназия в града. Други избират да усвоят занаят в професионалните гимназии, като тенденцията е техният брой да нараства.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg