Американски изследователи от Северозападния университет създадоха холографска камера с висока разделителна способност, която може да „вижда“ обекти зад ъгли, в мъгла или зад други непрозрачни препятствия. Откритието е описано в научното сп. Nature Communications.
Камерата произвежда т.нар. синтетични светлинни вълни, чрез които се създават холографски изображения дори след като лъчите се разсейват при среща с твърди обекти или други непрозрачни препятствия като мъгла. Новият метод работи чрез индиректно разпръскване на кохерентна светлина върху скрити обекти, която след това се разсейва отново и се връща обратно към камерата. Оттам алгоритъм реконструира разпръснатия светлинен сигнал, за да разкрие скритите обекти. Поради високата си времева разделителна способност методът има потенциал за изобразяване на бързо движещи се обекти, като биещо сърце през гърдите или движещи се автомобили зад ъгъла на улицата, пише scitechdaily.com.
Според доц. Флориан Виломитцер – един от създателите на камерата, изобретението може да се използва за създаване на триизмерни изображения на обекти, с които разсеяните лъчи взаимодействат, за да преминават през непрозрачно препятствие или да го заобикалят.
Според физиците тяхната технология може да се използва за създаване на изображения на човешки вътрешни органи през кожата, като могат да се видят дори и най-малките капиляри. Приложима е и при различни компоненти на промишлени и самолетни турбини и други сложни механични продукти, чиито дефекти трудно се откриват, докато са в неизправност.
„Нашата технология ще може да използва и други вълни за създаване на изображения – казва Флориан Виломитцер. – Нашите настоящи прототипи на сензори използват видима или инфрачервена светлина, но принципът е универсален и може да бъде разширен до други дължини на вълната. Например същият метод може да се приложи към радиовълни за изследване на Космоса или подводно акустично изображение. Може да се приложи върху много области, а ние сме надраскали само повърхността.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg