„Щастливи ли сте?“, пита директорката на СУ „Васил Левски“ – Елин Пелин, Мариета Христова ученици с грамоти в ръка, които среща в училищния коридор. Отговорът е „Да!“. Причината обаче не е краят на учебната година, а участието на децата в работилницата за млади Phyton програмисти Code Turtle. Тя е част от второто издание на Фестивала на науката, който се провежда в школото на 14 и 15 юни. Учениците споделят още, че в работилницата им е било много интересно и биха се занимавали с програмиране.
Идеята за Фестивала на науката се появява след участия на колектива в конференции и гостувания по Националната програма „Иновации в действие“, където се обменят добри практики от много училища. „Решихме, че под формата на фестивал можем да представим публично на територията на Елин Пелин опита, който са споделили учителите от другите училища, и това, което правят колегите в класните стаи. През юни се провеждат външните оценявания с разлика от един ден и при нас той традиционно е спортен празник. Искахме да направим нещо по-интересно – Фестивал на науката, на който да покажем добри практики на нашите колеги“, споделя пред „Аз-буки“ директорката.
Оказва се, че този ден не е достатъчен, и затова тази година Педагогическият съвет взема решение Фестивалът да бъде двудневен. Желанието на колектива е да покажат на учениците, че науката е интересна и е полезна във всеки момент в живота. „Искаме да стимулираме децата да се опитват да творят. Повечето от тях изпитват страх от физиката, химията, технологиите, затова тази форма на експеримент, наречен Фестивал на науката, е много полезна за тях да преодолеят тази пречка. Искаме да възпитаме у децата култура, когато имат проблем в живота, да приложат научен подход. Да наблюдават, да събират данни, да експериментират и да съобщават резултатите на себе си или на околните“, казва Христова. С това е свързана и иновацията на училището „STEAM откриватели“, по която миналата година във II клас въвеждат нов учебен предмет, в който интегрират всички науки.
Във Фестивала вземат участие и представители на три катедри към Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ – „Химия“, „Физика“ и „Сондиране, добив и транспорт на нефт и газ“.
Целта е да бъде подпомогнато и кариерното ориентиране на учениците. „Трябва да има комуникация между средните училища и университетите. Да покажем на учениците какви функции има университетът. Да могат да го посетят на място, да разберат в каква катедра какво се изучава и къде след това могат да се реализират. Най-добре е това да стане с посещение на място от първо лице“, смята директорката.
В рамките на двудневния фестивал се провеждат различни уроци, работилници и демонстрации. Учениците от IXА клас и техните преподаватели Детелина Николова, Мариела Симеонова и Валентина Янкова представят интердисциплинарния урок „Великият нов свят“. Младежите са разделени на екипи и всеки от тях представя Великите географски открия през собствения си поглед. За целта две седмици преди фестивала групите получават тема, за да обмислят как да я представят пред гостите в часа. „Мореплавателите“ представят флотилията и как са се развивали корабите, а екип „Мореходна астрономия“ – всичко, свързано с нея. Преподавателите подготвят и задача, свързана с темата. Учениците трябва да изчислят средната скорост, с която са се движели корабите при първото плаване на Христофор Колумб до Новия свят, като знаят дължината на пътя и за какво време са изминали разстоянието от Палос, Испания, до остров Сан Салвадор, Бахамите. Сметките показват, че тя е приблизително 3 км/ч. Екип „География“ има за задача да представи географските карти и развитието на географията след Великите географски открития. Икономистите пък разказват как функционира пазарната икономика. А на съучениците си и гостите на урока представят модел на умен град и Колумбовия обмен.
Учителите отправят и предизвикателство пред участниците в урока. Доброволец сред тях трябва да разпредели избрани от преподавателите продукти и да посочи кои идват от Стария към Новия свят и кои – от Новия към Стария. Екип „Биология“ представя „Пътешествие с аромат на какао“, в което проследяват пътя на какаото от Америка до Европа, следвайки стъпките на Христофор Колумб. Пред участниците и гостите в интегралния урок споделят и кога шоколадът е пренесен в Испания. Учениците правят и игра за публиката, в рамките на която присъстващите трябва да познаят две десертчета. Екип „Политика“ споделя какво е политиката и как тя е свързана с новия и модерен град. За демонстрация на темата използват парите, защото те стоят в центъра политиката.
Космическо-литературна строителница „Капсула на времето“ провежда учителката по български език и литература Жени Щерева. Тя представя дигитална книга, разработена от учениците от VВ клас.
В нея са поместени рецитирани от децата стихове и техни рисунки към всеки текст. Портретът на корицата и звуковото оформление на книгата също са дело на петокласници. Те обвързват книгата с Космоса и затова тя започва с послание до непознатите приятели сред безбройните звезди. В допълнение учениците правят и два модела на ракета. Преподавателката по български език и литература обяснява, че това е втората подобна книга, която правят. Първата е за патрона на училището Васил Левски. Щерева има за идея всичко, което изучват до VII клас, да бъде претворено в книга.
Светлана Милтенова, Снежана Кръстева и Светослава Светославова пренасят ученици от V до X в света на забавната математика. Раздават им уравнения, които трябва да пресметнат, и изрязани цветни фигури, от които трябва да направят правоъгълник или два триъгълника. Задачите увличат и част от преподавателите по други дисциплини, които също се включват в заниманието.
Интереса не само на учениците, а и на учители привлича лекцията на проф. Живко Желев. „Неговото мото беше, че в Космоса всички сме едно. Той направи връзката между нанотехнологията, шевицата, глаголицата, българските обичаи. Това е едно допълнение към нашия фестивал. Не само науката е едно. Ние сме част от света и изкуството, науката, технологиите са различни проявления на това, което всеки от нас е открил за себе си.
Учените, учителите, хората на изкуството всъщност са съмишленици, които се опитват да обяснят как работи светът.
Всеки вижда света по индивидуален начин. Когато сглобим всички гледни точки, получаваме богатството и разнообразието на този свят и на Космоса“, споделя директорката.
Сред останалите събития, част от Фестивала на науката в СУ „Васил Левски“, е и хуманитарен STEM урок, в който се включват ученици и техните родители. Както и творческа работилница „Моя страна, моя България“. По време на нея с ученици от IV клас изобразяват чрез декупаж природните особености на релефа на България върху контурна карта и подреждат пъзел с природни дадености и известни български градове. Има и работилница за малки архитекти и строители „Да построим кула на мечтите“. А интердисциплинарен дискусионен клуб с ученици от X клас „В природата всичко е цялост“ представя работилницата „Трансформация чрез комуникация в Панаира на суетата“.
Гергана Найденова изнася урока „Значение, символика и мистичност в българската шевица“. Любопитен за децата е и урокът на Искра Стоянова, по време на който е показана трансплантация на сърце от прасе на човек. „Arduiono и магията на светлините“ са работилници с ученици от VI клас с ръководители Ива Григорова и Соня Георгиева. „Логосмисландия – РеМисКон“ е за ученици от IV до VII клас, посветена на децата със СОП. Ръководители са Елка Маркова – логопед, Милена Френкева – училищен психолог, и Таня Петрова – ресурсен учител.
С интерес учениците наблюдават и демонстрациите на представителите на катедра „Химия“ на МГУ. „Исках да покажа на децата, че както магията е наука, така и науката е магия“, споделя гл. ас. д-р Александър Чаначев. Той и неговата колежка показват опитите „Пазителят на храма“, „Магически магнит“, „Пурпурно видение“, „Огнена пяна“ и „Като на кино“, от който наблюдателите остават най-силно впечатлени. Последният експеримент е демонстрация на реакцията на калиев тиоцианат и железен (III) хлорид, при която се образува тъмночервеното съединение Fe(SCN), наподобяващо цвета на кръвта. С демонстрациите екипът от катедра „Химия“ цели да създаде интерес у учениците и те да продължат да четат по темата. 3D макет, свързан с нефтодобива, пък привлича интереса на учениците към представителите на катедра „Сондиране, добив и транспорт на нефт и газ“. Те показват макет на пътя на нефта и газа и обясняват как могат да се транспортират.
Фестивалът е закрит с кръгла маса, на която е обобщен натрупаният опит. Обсъдени са вариантите за дата, на която да се проведе третото издание, какви са възможностите за популяризиране на събитията от Фестивала и как да бъде избрано неговото мото. Тази година в него се включат и две училища от община Елин Пелин.
Предстои провеждането на лекция на тема „Що е то микроавтомобил“ от проф. Сашо Драганов от Техническия университет – София, поради невъзможност да вземе участие във фестивалните дни.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg