Да се учи език, в наши дни не е нещо необичайно, но да се учи той в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Бургас, си струва. На това мнение са ученици – бивши и настоящи, и целият преподавателски екип. Защото там часовете не са просто определен брой минути, а преживяване на нещо креативно и интересно. Животът в гимназията е изпълнен със събития, за които всички се готвят и се помнят дълго. Изпълнена с такива незабравими мигове е и последната учебна година.
Доказателства за това има много. Едно от тях е Денят на отворените врати за учителите, които са част от историята и успехите на гимназията. Румяна Костова – дългогодишен педагогически съветник в гимназията, посещава своите колеги и ученици. Емоционална и интересна е и срещата на дългогодишния преподавател по български език и литература с много професионални отличия Тодорка Лазарова. Тя с радост споделя своя опит и източниците, от които е черпила вдъхновение. Учениците от VIIIГ клас слушат разказите за поетесата Петя Дубарова, възпитаничка на бургаската Английска гимназия. Под ръководството на Радостина Димитрова гимназистите четат свои интерпретации на тема „Човекът – един малък космос“. Костадинка Недялкова пък влиза в час по литература в IXБ клас с преподавател Антонина Нонева, която е нейна бивша ученичка. „Тези срещи са доказателство за приемствеността, която има в гимназията, и традицията бивши ученици да стават преподаватели в нея“, обобщава директорката Жаклин Нейчева.
За 52-ри път АЕГ „Гео Милев“ чества и своя патрон. Учениците от всички випуски под ръководството на своите преподаватели разкриват разностранните си интереси в областта на науката, изкуството и спорта. В поле на разнородните изяви се превръщат класните стаи, откритите сцени в коридорите и дворът. Прожекцията на документалния филм „Гео Милев в лабиринта на времето“, включващ фрагменти от романа „Една и съща нощ“ на Христо Карастоянов, отдава дължимото на патрона на гимназията. А в навечерието на 98-годишнината от смъртта на Гео Милев се наградени отличените участници от страната в трите раздела на онлайн състезанието за ученици от VIII – XII клас „Човекът е всичко…“. То се организира за пета година от АЕГ „Гео Милев“ в сътрудничество с Община Бургас и Училищното настоятелство.
Различни демонстрации, театрално представление, изпълнение на стихове и сонети, интерактивна игра „Познай риматa“, авторски поетични творби са само част от проявите. Преподавателите по български език и литература организират творческа работилница „Поезията и прозата на света – около и вътре в мен“ с две ателиета – поетическо и разказвателно. Звучат текстове не само на английски и български, но и на руски, немски и китайски.
Учениците не пропускат да покажат, че математиката може да е трудна, но и интересна. В оспорвано състезание отборите „Менделеев“, „Айнщайн“ и „Кюри“ мерят умения в решаване на логически, нестандартни, проб-
лемни задачи по биология, химия и физика.
Третото издание на конкурса за поезия и дигитална рисунка „Море от любов“ и награждаването на отличените творби също бележат емоционално миналата учебна година. Около 16 възпитаници на гимназията споделят свои стихове на английски и български език и представят дигитални творби, в които разкриват човешкото измерение на любовта с нейната поетична тайнственост и необятност. Инициатор и организатор на Конкурса е ученическият вестник, списван на английски език от Клуба за електронни медии под ръководството на Валентина Атанасова.
Неизменно бургаската гимназия се свързва с името на един от символите на града – поетесата Петя Дубарова. В навечерието на рождения ѝ ден в училището отбелязват 61-годишнинта на талантливата му възпитаничка. Спектакълът „Един живот в стихове и проза…“ е представен пред преподаватели и ученици от НЕГ „Гьоте“, ПГЧЕ „Васил Левски“ и ПГМКР „Свети Никола“, граждани на Бургас. Житейската пътека на Петя съдбовно се преплита с историята на Английската гимназия, където се ражда един образ на младата поетеса, може би по-малко познат. Присъстващите го разпознават в закачливото намигване на Петя към любимата гимназия в стихотворението „В досадното съжителство на зли математици…“, представено от Мариана Ведричкова – възпитаник и настоящ преподавател в училището.
Ученически творби и изпълнения на стихове на Петя Дубарова, песни по нейни текстове, „среща“ на присъстващите със забранената през 70-те години на миналия век „контракултура“ на Джон Ленън и „Бийтълс“, част от човешката биография на Петя и на нейното поколение ученици в Английската гимназия, музикално „пътуване“ във времето и други изпълнения изпълват празника. Във връзка с 24 май ученици адресират писма до любимите си учители и писатели, изписват имената си на глаголица, създават комикси, редят пъзели, участват в състезание за бързопис и правопис, изработват златна книга „Магията на словото“, която да бъде съхранена завинаги в гимназията.
Изява под надслов „Дипломация чрез култура и спорт“ на английски език се провежда в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ по повод отбелязването на 120-годишнината на дипломатическите отношения между Република България и САЩ. Във връзка с юбилея е проведено и литературно четене. Гости на събитието са Сюзън Мъртън – съпруга на американския посланик, Джефри Уайншенкър – съветник по обществените въпроси в посолството на САЩ в България, и Диана Саватева – заместник-кмет по култура, туризъм и спорт на Община Бургас. С изпълненията на различни творби на български и английски учениците показват друга „дипломация“, боравеща със средствата на литературата и изкуството и чертаеща културни хоризонти, за които няма пространствено-времеви граници. Възпитаниците на гимназията, участници в четенето, се опитват да „осветят“ именно тази „дипломация“, като представят двама български творци – Гео Милев и Петя Дубарова, и двама американски автори – Франк О’Хара и Мая Анджелоу.
Публиката става свидетел и на шоу кейс с дебат на тема „Международният олимпийски комитет трябва да включва и нишови спортове в олимпийската програма“. Макар и най-млади в Клуба за ораторско майсторство, осмокласниците показват завидни умения за публична реч, критично мислене и аргументация.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg