При гостуването си в розоварната на казанлъшкото село Ръжена на шеф Радостин Кирязов му хрумва идеята да използва розова вода при направата на „Най-вкусната пица на света“. Рецептата на известния майстор пицар печели заслужено международното състезание в Португалия, а розовата вода разнася славата не само на България и Казанлък, но и на село Ръжена.
За селото, чието име се произнася с ударение върху последната сричка и не произлиза от ръжен, а по-скоро – от ръж, за ухаещите български рози, но и за храна става въпрос в следващите редове. Сладкодумна и отдадена на професията си,
директорката Албена Кръстева ни отваря както вратите на Обединеното училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Ръжена,
така и очите за красотата на Казанлъшката долина.
„Селото се намира в подножието на Сърнена Средна гора – разказва Кръстева, – между Казанлък и Стара Загора. Голямо е, с над 1000 жители, които са от различни етноси. В Ръжена има насаждения от маслодайна роза, както и розоварна. Децата я посещават и виждат как се обработва розовият цвят, за да се произведе прочутото ни розово масло.“
Албена Кръстева пътува до Ръжена от Казанлък, където живее. Пътувала е почти цял живот, защото 24 години работи първоначално като учител, а след това и като директор на училището в съседното село Кънчево. Преди три години застава начело на ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Ръжена, което предоставя възможност на учениците, които са 100% от уязвими групи,
да получат след X клас професионална квалификация по специалността „Работник в обслужване на заведенията за хранене и развлечения“.
„Тази специалност се въвежда при преобразуването на училището от основно в обединено – уточнява Кръстева. – Предложението е на Община Казанлък и основната идея е да се задържат ромските деца по-дълго в образователната система. Училището е много хубаво. Просторната триетажна сграда е реновирана, санирана, с ремонтирани класни стаи. Имаме обширен двор с широколистни дървета, голям физкултурен салон, актова зала и столова. Когато постъпих, колегите ми споделиха, че учениците биха предпочели по време на практиката вместо да сервират празни чинии, да си приготвят храна. Затова обновихме кухнята и започнахме допълнителни факултативни учебни часове. Единият е по барманство. Другият, на който дадох идея за името, за да се обвърже със специалността, се нарича „Приготвяне и сервиране на ястия от студена кухня“.“
Амбицията на директорката е да преобразува училището в средно. Надява се да успее и чрез реализиране на желанието ѝ да предложат на учениците професия „Готвач“.
„Най-важното е учениците, и предимно момичетата, да остават в училище и след X клас – казва Кръстева. – Затова сме поели в тази посока – да ги привлечем с професия „Готвач“ и да помогнем за предотвратяването на ранните бракове. Да не напускат училище, защото им се налага да изкарват прехраната си. В момента най-голямата им мотивация са шофьорските курсове, но се надяваме да се мотивират и от самото образование и то да се превърне в ценност за тях.“
И тъй като Казанлък е туристически център, който привлича посетители не само с главозамайващото ухание на роза дамасцена и роза алба, но и с Долината на тракийските царе, Кръстева намира свой съратник в пазара на труда.
„Регионът има нужда от персонал, който да работи в хотелите и в заведенията за хранене – пояснява тя. – Българските ресторантьори също трябва да положат усилия, като преразгледат условията си и предложат по-добро заплащане, осигуряване на 8-часов работен ден, както и стимул за положен извънреден труд. Работата в кухня и обслужване на клиенти никак не е лесна, така че една минимална заплата или заплата от 1200 – 1300 лева съвсем не са достатъчни. Можем също да помислим и за сключване на предварителни договори между завършващите ученици и заведенията за хранене и развлечение.“
Ако погледнем обективно, Обединено училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Ръжена има всички шансове да прогресира.
За настъпващата учебна година се очаква учениците да бъдат между 166 и 170,
нямат слети паралелки и приемат деца както от съседните населени места, така и от Казанлък. Един от големите козове на директорката Кръстева е нейният млад и ентусиазиран екип. Средната му възраст е между 30 и 40 години, като преобладават тези до 35. Младите хора са идейни, а директорката насърчва креативността.
Затова, когато учителката на II клас Радина Ангелова пожелава да създаде за децата в начален етап кулинарен клуб „Бон Апети“, идеята се възприема възторжено. Закупуват се престилки с отпечатано върху тях името на Клуба, учениците си изработват готварски шапки и започват да правят сандвичи, салати, безалкохолни коктейли. Ангелова излиза в майчинство, но наследилите я две учителки – Нермин Мюмюн и Женя Антонова, заразяват с интереса си към кулинарията и се сработват отлично с учениците.
Ентусиазмът и желанието винаги се възнаграждават. Не закъсняват успехите и хубавите срещи. Клуб „Бон Апети“ се включва успешно на организираната от сдружение „Жените на Казанлък“ кулинарна изложба с благотворителна цел за защитено пространство „Детство без насилие“. Изделията, приготвени от децата, се изкупуват най-бързо и училището събира най-много средства. А дали защото името привлича, или просто се намесва съдбата, но на кулинарен фестивал в село Шейново децата от клуб „Бон Апети“ се запознават с Иван Звездев.
„Беше по Великденските празници и менюто трябваше да бъде на великденска тематика – разказва Албена Кръстева. – От читалището в село Шейново ни поканиха да се включим в кулинарната надпревара с участието на Иван Звездев. Нашите деца се представиха толкова добре, че спечелихме първа награда. Така се запознахме. Разменихме си телефони и през следващата учебна година ще поканим Иван Звездев да дойде на гости и в нашето училище.“
Срещите с известни личности не са рядкост за Обединеното училище в Ръжена.
Както казва директорката, „при нас всяка седмица се случва нещо“. Гостували са майстор Владимир Караджов от „Бригада нов дом“, текстописецът Димитър Маринов, станал популярен и със съвместната си песен с Тото, личности от региона и хора, чиято дейност мотивира учениците.
„Нашият счетоводител – добавя директорката, – се занимава с парапланеризъм. Един ден донесе в училище парапланера си, показа го на децата и им разказа за своето хоби.“
Ако в бъдеще деца от село Ръжена полетят с парапланери над красивата Казанлъшка долина, никой няма да се изненада. Не само защото са се запознали отблизо с летенето с парапланер, а и защото любовта към природата е станала част от ценностната им система.
Преди две години ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“ въвежда като иновация допълнителен избираем учебен час „Екологично образование“ в III и IV клас.
„Моята идея винаги е била учениците да отглеждат различни растения, подправки, да засаждат цветя и дървета, като по този начин развиваме умения, но и ги учим да опазват околната среда – споделя Албена Кръстева. – Искаме да развием у децата тези навици и опазването на природата да стане част от ценностна им система. Тази година кандидатствахме за удължаване срока на иновацията с още две години и за разширяването ѝ в целия начален етап. Вече всички ученици от I до IV клас ще изучават предмета екологично образование.
Учебният час е с продължителност 60 минути и се провежда в алтернативна класна стая
– в парк или на друго открито място, където в неформална обстановка децата ограждат мравуняци, поставят табели с апел за опазване на гората, запознават се отблизо с видовете животни и растителност, а учителят им обяснява.
„Но освен иновативния учебен час по екология – казва директорката, – училището предлага различни клубове по интереси. Децата се занимават с театър, танци, математика. Имаме клуб „Млад природолюбител“, „Приказен свят“, „Виртуално училище“ и Клуб по изобразително изкуство. Работихме и по проект „Учим заедно“ на програма „Заедно в час“, където децата от клуб „Моят модерен екологичен град“ изработваха модели на екологични сгради – училище, болница, мол, направиха влак и кран, който се задвижва със соларен панел.“
От тази година в обучението въвеждат бинарни и интердисциплинарни уроци.
За пример Кръстева посочва успешния урок по БЕЛ и математика с оригиналното наименование „Геометрия и морфема са нашата система“.
Креативността се проявява и в едно конкретно произведение, което заслужава специално място във витрината на Обединеното училище в Ръжена. Това е възрожденска къща, изработена от децата със специални образователни потребности. Те са 15 на брой, а за тях се грижат ресурсен учител, психолог и логопед.
По идея на ресурсния учител в ръководения от нея клуб за работа с деца със специални потребности и с помощта на учител по математика, децата създават красива възрожденска къща с двор от естествени материали. „Покривът е направен от почвената смес за орхидеи – обяснява директорката. – Отне им време, разбира се, но се получи наистина прекрасно произведение.“
Дълго може да се разказва за Обединеното училище в Ръжена. Екипът и неговата директорка усърдно работят и с родителите. Защото са разбрали, че
ключът към задържането на учениците от общността в образователната система е именно в комуникацията с техните родители.
„Трябва да ви кажа – обобщава Албена Кръстева, – че това училище е едно от най-тежките в община Казанлък. Наследих го с много проблеми и много задължителни предписания за изпълнение, а ни чакаше и проверка от Националния инспекторат. Ние сме единственото училище в общината, което е инспектирано два пъти. Първия път на институционална среда и на управление получихме оценка „Добър“, но на образователен процес ни поставиха „Задоволителен“.
При тазгодишната проверка и трите ни оценки са „Добър“, като за първите два показателя с малко не ни достигна да получим максималната оценка. Имаме още много да работим, но вървим напред, защото събрахме много добър екип. Непрекъснато си помагат един на друг и дори мисля, че това също е причина да се задържат в училище. Рядко се срещат толкова добри колективи.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg