Нова възможност за подкрепа с финансиране от Швейцария имат млади учени от България. От 21 август бе открито подаването на проектни предложения за швейцарската подкрепа за насърчаване на млади учени (PROMYS). Тя е част от трите компонента в тематична област „Научни изследвания и иновации“ от Рамковото споразумение между правителството на Република България и Федералния съвет на Конфедерация Швейцария относно изпълнението на Втория швейцарски принос към избрани държави членки на Европейския съюз.
Безвъзмездните средства ще подпомогнат млади независими изследователи на високо ниво, които да създадат свой научноизследователски екип в България. Очаква се представянето на университетите и научните организации да бъде подобрено, тъй като младите изследователи ще имат възможност да се установят в българските изследователски институции благодарение на подкрепата от инициативата PROMYS. Това ще спомогне за привличането и насърчаването на ново и по-младо поколение, което да се занимава с научни изследвания.
Компонентът PROMYS е насочен към млади изследователи, които са учили или работили в Швейцария в продължение на поне една година като докторанти или постдокторанти и биха искали да продължат научната си кариера в България. Заявленията за безвъзмездни средства трябва да бъдат подадени от един кандидат и трябва да бъдат подкрепени от приемащата институция в България. Приемащи институции могат да бъдат всяко висше училище или научна организация, които юридически и географски се намират в България и имат акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация за обучение на докторанти, както и доказан опит в международни изследвания на високо ниво. Приемащата институция трябва да осигури писмо за подкрепа на кандидатстващия, както и подходящи условия младият учен самостоятелно да ръководи изследванията си и да управлява финансирането им до края на проекта.
Три ще бъдат максималният брой проекти, които ще бъдат финансирани през настоящата конкурсна сесия. Всеки проект трябва да е с продължителност от 60 месеца, като трябва да започне в периода 1 юни – 1 октомври 2024 г. Максималната сума за всеки от проектите е 625 000 швейцарски франка.
Крайният срок за подаване на проектни предложения е 30 ноември 2023 г. Всички детайли за конкурса са достъпни ТУК. Възникнали въпроси могат да се поставят на следните имейли – k.nikolova@mon.bg и e.foteva@mon.bg.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg