Педагогиката е посочена от студенти, преподаватели и работодатели като най-престижна, ако се учи в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Това показва Рейтинговата система на висшите училища в България за 2023 г.
Рейтингът сравнява висшите училища у нас по най-различни показатели – не само облагаем доход, който биха получавали завършилите дадена специалност, очаквана безработица след завършване и приложение на придобитото висше образование, но и други любопитни показатели, като удовлетвореност на студентите от учебния процес, престиж сред работодателите, ексклузивност на преподавателския състав и т.н.
Показателят „престиж сред работодателите“ например показва процента от работодателите, наемащи кадри с висше образование от съответното професионално направление, които посочват, че предпочитат висшисти, които са завършили съответното висше училище. В направление „Педагогика“ близо 62% от работодателите са заявили, че биха наели педагози от Софийския университет. Следват посочилите, че предпочитат бъдещи учители от Великотърновския университет – 31%, както и от Пловдивския университет – 30%. На следващите места се нареждат Шуменският университет и Югозападният университет, избрани от 15% от бизнеса. Най-малко престижно според работодателите е да се учи педагогика в Бургаския свободен университет и в Техническия университет – София. По показателите „престиж сред студентите“ и „престиж сред преподавателите“ подредбата е почти същата.
По-малки са разликите между университетите, предлагащи педагогика, по отношение на показателя „облагаем доход на завършилите“. Получилите диплома за висше образование в това направление може да се надяват на доходи между 1496 лв. – например Русенския университет, и 1780 лв. – в Софийския университет. По показателя „безработица сред завършилите“ обаче има разлики: в Софийския университет безработицата е 1,43%, докато в Русенския и Югозападния университет – около 4%.
Дипломата в друго масово направление – икономиката, е посочена като най-престижна от работодателите, ако е от УНСС. 47% от тях казват, че биха наели икономисти, завършили УНСС. Следват посочилите Икономическия университет във Варна (30,79%), Стопанската академия в Свищов (30,7%) и Софийския университет (19%). Студентите обаче са на друго мнение. За тях това направление е най-престижно в Софийския университет (17,4%). На следващите места се нареждат Икономическият университет във Варна (16,9%), УНСС (14,8%) и Стопанската академия (9%).
Дипломата по икономика от Софийския университет носи на завършилите 3663 лв., от УНСС – 2330 лв., а от Шуменския или Русенския университет – около 1400 лв.
Работодателите смятат, че математиката е най-престижна в Софийския университет – 76% са казали, че биха наели математик оттам. Следват тези, посочили Пловдивския университет (32%), ТУ – София (12%), Шуменския университет (12%) и Русенския университет (3,7%). Студентите също нареждат Софийския университет на първо място, следван от Пловдивския университет. Математиката в Софийския „върви“ с 0,21% безработица, докато в Русенския университет – с 2,33%. Що се отнася до облагаемия доход, най-висок е той при завършилите математика в Софийския университет – 4510 лв., докато завършилите това направление в Русенския университет могат да очакват едва 1732 лв., а в Пловдивския университет – 1855 лв.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg