Институт за иновационни технологии за растително и почвено здраве да бъде открит като основно звено в структурата на Аграрния университет – Пловдив, предвижда проект на постановление на Министерския съвет.
Проектът се внася по искане на ректора на Аграрния университет след решение на Академичния съвет на висшето училище. Като водещи мотиви за създаването на новото звено са посочени
високите изисквания на обществото за безопасни и здравословни храни от растителен произход,
които поставят задача пред науката и индустрията за екологосъобразни решения за опазване на растителното и почвеното здраве. А към момента във висшето училище
липсва регламентирано научно звено,
което целево да осъществява дейност, свързана с провеждането на системни изследвания и внедряване на иновации в областта на почвеното и растителното здраве с цел предоставяне на технологични решения за производството и предлагането на безопасни и здравословни растениевъдни продукти и фуражи за страната и ЕС.
Институтът ще осъществява теоретични, експериментални и приложни изследвания в рамките на научноизследователска платформа за системни иновации и технологии в областта на растителното и почвеното здраве.
Ще развива и внедрява нови сортове,
индустриални продукти и иновативни технологии, както и развитие на насоки за обучението в Университета на бакалавърско, магистърско и докторско равнище. Ще извършва и научноизследователска, консултантска и популяризаторска дейност в съответствие с три подобласти на приоритетната тематична област „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“ от Научно-иновационната стратегия за интелигентна специализация (2021 – 2027) на България.
Институтът ще обединява работата на изследователски групи в четири направления: „Растително и почвено здраве и безопасност за земеделската продукция“, „Продоволствена сигурност и устойчиви агрохранителни системи“, „Иновации и дигитална трансформация на агро-хранителния сектор“ и „Агрохранителни системи и кръгова биоикономика“.
Дейността на Института ще се финансира изцяло от собствени приходи – от участие в национални и международни проекти и програми, от изпълнението на консултантски проекти и реализацията на създадени от него научни резултати, от дарения и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg