През последните десетина години 163. ОУ „Черноризец Храбър“ в столичния кв. „Дружба“ е неизменно в престижните класации на националните външни оценявания. То е едно от много добрите училища в район „Искър“. Резултатите на учениците му са стабилно над средните и за София-град, и за страната. Тук учат 638 деца, като през 2022 г. и 2023 г. броят им се увеличава с по 35 – 50 деца годишно. Какво стои зад това? С този въпрос се обръщаме към директорката на училището Катя Дойнова.
„Най-важното нещо в едно училище са учителите.
Колегите работят със сърце и това се вижда по делата им – казва Катя Дойнова. – Много се стараят, общуват добре с децата. Водещо е добронамереното им отношение. Това е проекция на мисията на 163. ОУ, която е: с педагогически такт, търпеливост и индивидуален подход изграждаме мотивирани, активни, знаещи и възпитани деца.“
В училището се работи по различни национални програми на Министерството на образованието и науката. Екипът е особено горд и с това, че тази година
163. ОУ получава акредитацията по „Еразъм“.
Това е резултат от труда и усилията на целия екип и по-специално на хората, които работят по международните проекти.
Акредитациите по „Еразъм“ са от две години и училищата имат период от 4 години, в който могат да реализират дейностите, за които са одобрени. 163. ОУ „Черноризец Храбър“ е акредитирано по дейност К1 – квалификация на училищния персонал в европейски страни по определени теми. Квалифицирани ще бъдат 24 души. „Приемаме акредитацията с радост и тя е чест за цялото училище“, подчертава директорката.
Акредитацията е до 2027 г. и е в определени рамки – STEM, гражданско образование, културно многообразие, физическо възпитание.
„По-конкретно първата година фокусът ще бъде върху дисциплината, методика на обучението, участие в демократичния живот. Втората година е за цифрова трансформация и езиково разнообразие. Третата – приобщаване и многообразие с център родителите като активна страна в процеса на възпитание на учениците и подпомагаща страна в тяхното обучение. Четвъртата е посветена на екология, околна среда, борба с промените в климата и международно измерение“, разказва Катя Дойнова.
Директорката отбелязва още, че за досегашните проекти по програма „Еразъм“ се кандидатства година за година. А хубавото сега е, че екипът на 163. ОУ има план какво ще прави за 4 години напред. „Училищният екип е сърцат и активен и тези квалификации са им изключително полезни. Имаме и вътреучилищна квалификация, в която се обменят добри практики, всеки споделя какво е прочел, видял. Включително и на какви концерти или постановки е ходил. Лично насърчавам всеки да посети концерт на Софийската филхармония, която от 5 години насам е на световно ниво. Имаме и добър диалог с Училищното настоятелство и Обществения съвет, които винаги оказват сериозна подкрепа“, продължава директорката.
Всяка година в училището се организират Отворени врати за децата, които ще бъдат в I клас. Те идват с родителите си. Миналата година са
формирани 5 паралелки в I клас за първи път от 12 години насам.
Това показва, че отзивите за училището от родителите на настоящите ученици са добри и това привлича и семействата на бъдещите първолаци.
Сред основните предизвикателства в работата си като директор Катя Дойнова посочва необходимостта от бързо оперативно вземане на решения с недостатъчно финанси. Другото е динамиката на взаимоотношенията в колектива на училището. Понякога се случват инциденти и трябва много бързо да се реагира.
„Много пъти ми се е налагало да успокоявам деца и учители, получили паник атаки – казва тя. – Имаме психолог от 5 години. Но преди него някой трябваше да изпълнява тази роля.
Човешките отношения са в основата на всяка работа
Това е най-важното. И съм 100% сигурна, че те зависят от подредеността на системата – когато нещо е подредено и е ясно, то работи добре и отношенията са нормални.
Ние сме холистични като хора, като общество, така че всичко ни влияе и има значение. Децата и учителите идват в училище с различно настроение. Не бива да се влиза в личните пространства на никого. Повече от езика, на който общуваме, поведението на човека, показва състоянието му. Невербалният език ми говори много и ми помага. Разбирам кой от какво има потребност. А всеки човек има потребност от топлота и сърдечност. Има потребност някой да му каже – важен си, успокой се, всичко ще мине.“
Много добър е и екипът за ресурсно подпомагане, който е изключително натоварен с работа – броят на деца със специални образователни потребности се увеличава всяка година. А педагозите се справят с цената на много усилия.
В училището са въведени униформи, но не всички деца ги носят. Директорката е убедена, че когато дадеш нещо наготово и изискваш, усещаш невероятна съпротива. Но ако учениците разберат защо трябва да идват на училище с униформи, момчетата подстригани, момичетата със сплетни коси, ще бъде различно. Според нея плитката е знак за подреденост. А когато си подреден отвън, това помага и за по-добра вътрешна организация. Но родителите и децата невинаги го разбират.
„Трагедията на XXI век са нечетящите човеци, които нямат думи и образци на мисли
– споделя Катя Дойнова. – И затова слушат тези, които умеят да говорят добре и ги заливат с реклами. Когато човек няма опора отвътре, става лесна мишена за всякакви въздействия. В училище се мъчим да научим децата да спазват правилата и да имат ясен критерий за истинност – кое е вярно и кое не е вярно, но е много трудно.
Въпреки това принципът на Парето е валиден. Това е италиански социолог и икономист, който открива, че 20% от земевладелците в Италия владеят 80% от земята. И решава да провери това съотношение в други системи. Оказва се, че във всяка система, във всеки колектив, клас и т.н. винаги се самоорганизират онези 20%, които теглят напред и останалите. Дори и в най-малкото училище, което е най-зле като резултати, има такива 20%.“
Всяка година училището участва в олимпиадите, организирани от МОН. Повечето училища се ограничават с олимпиадите по български език и математика. Но от 163. ОУ „Черноризец Храбър“ се включват и в останалите – по физика, химия, биология, география, история. Резултатите на учениците са добри, те се представят успешно и на втория кръг. А миналата година първо място в Националното състезание по английски за VII клас – за езикова и комуникативна компетентност, печели тяхна възпитаничка.
Отборът по тенис на маса участва в републиканското първенство
по тази дисциплина миналата година. Това се дължи на ентусиазма на един от учителите по физкултура, който е и треньор в тази дисциплина. В двора на училището има две маси за тенис, вътре – още 4. Друг от преподавателите по физическо е с профил борба, има и с профил ориентиране. А четвъртият е с гимнастика, като сега подготвя и мажоретен състав. „Миналата година за 24 май дефилирахме с глаголицата, сега пак ще бъде така“, казва директорката.
През първия срок на настоящата учебна година училищният звънец бил с мелодията на ръченица от Петко Стайнов. Вторият срок звучи увертюрата към операта „Момчил“ на Любомир Пипков. Директорката е категорична, че това е изключително важно, защото
във фолклора е скрита силата на народа ни
и трябва по някакъв начин народната музика да стига до ушите на младите българи. Освен това ритъмът на ръченицата зарежда с енергия.
В училището има и смесена подготвителна група 5- и 6-годишни, както и целодневно обучение. Училищният стол предлага топла храна, а питките на готвачката леля Стоилка, както я наричат всички, са едно от най-големите лакомства.
Сега предстои ремонт и саниране на внушителната сграда на училището. Тогава и отвън училището ще изглежда така добре, както и отвътре.
„Архитектурният план на сградата е интересен и много сполучлив, казва директорката – тя е обърната към Витоша, с широки пространства, които поемат много светлина, шум. Комфортна е, с хубав физкултурен салон и басейн. Чудесно би било басейнът да работи и да се използва в часовете по физическо, но засега този въпрос не е решен. Работата е там, че съоръжението не се стопанисва от училището, а от ученическата спортна школа към общината.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg