В Кодекса на труда няма предвидени ограничения за работници или служители, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, да продължат да работят по трудовото си правоотношение.
Работодателят обаче има право да прекрати трудовия договор на работника или служителя при придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.
Важно е да се подчертае, че това е
право, а не задължение на работодателя.
Той може да реши дали да продължи трудовото правоотношение с придобилия право на пенсия работник или служител, или да го прекрати, в зависимост от потребностите на фирмата/учреждението и качествата на служителя.
Депозирането на заявление за работа в дадена структура не представлява основание за прекратяване на трудовото правоотношение с лицето, което заема съответната длъжност и е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Това означава, че
наличието на нови кандидати за дадена позиция не може да бъде използвано като причина за освобождаване
на текущия работник или служител, който вече е придобил право на пенсия.
Работодателят има право да прекратява с предизвестие трудовия договор на работника или служителя при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Но не е длъжен.
В тези случаи има две отделни основания за прекратяване на трудовия договор с предизвестие:
– при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
– при навършване на 65-годишна възраст от професори, доценти и доктори на науките.
При първото основание работодателят има право по своя преценка да прекрати трудовия договор при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Работодателят има право да връчи писменото предизвестие за прекратяване на трудовия договор на работник или служител, който към момента на връчването му е придобил правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Работодателят има право да прекрати трудовия договор и когато работникът или служителят отговаря на условията за придобиване право на „ранна пенсия“.
При условията на т.нар. ранно пенсиониране
могат да се пенсионират работещите при условията на първа и втора категория труд и учителите,
както и при други специфични случаи, регламентирани в Кодекса за социално осигуряване.
Работодателят няма право да прекратява трудовия договор, когато работникът или служителят е придобил право на друг вид пенсия, напр. наследствена пенсия, пенсия за инвалидност и др.
В законът е предвидено, че при осъществяване на трудовите права и задължения не се допуска пряка или непряка дискриминация, основана на народност, произход, пол, сексуална ориентация, раса, цвят на кожата, възраст, политически и религиозни убеждения, членуване в синдикални и други обществени организации и движения, семейно и материално положение, наличие на психически или физически увреждания, както и различия в срока на договора и продължителността на работното време.
Трудов договор се прекратява само въз основа на предвидените в Кодекса на труда основания.
В заключение, работниците и служителите имат право да продължат трудовата си дейност без ограничения, докато работодателите разполагат с правото, но не и задължението, да прекратят техните трудови договори при пенсиониране. Това създава възможности за продължаване на професионалната активност и след достигане на пенсионна възраст, като същевременно позволява на работодателите гъвкавост в управлението на персонала.
Справка: чл. 328, ал. 1, т. 10 КТ , чл.8, ал.3 от КТ
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg