В много трудови колективи не са рядкост случаите, в които работниците и служителите се сблъскват с несправедливи действия от страна на своите работодатели, включително неправомерни удръжки от трудовото възнаграждение. Един от най-често срещаните примери за такива практики е удръжката от заплатата (глоба) за закъснение за работа или други нарушения на трудовата дисциплина.
Работодателят категорично няма право и не следва да прави удръжки от трудовото възнаграждение при закъснение за работа
или друго нарушаване на трудовата дисциплина. Всякакви опити на работодателя да наложи финансови санкции под формата на удръжки от заплатата заради нарушения на трудовата дисциплина са в разрез с установените правни норми и се считат за грубо нарушение на трудовото законодателство. Тези действия
нарушават правата на работниците и са в противоречие с принципите на законовата защита
на трудовите отношения.
Съгласно Кодекса на труда без съгласието на работника или служителя не може да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за: получени аванси; надвзети суми вследствие на технически грешки; данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение; осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи; запори, наложени по съответния ред; удръжки.
В закона е предвидено, че нарушения на трудовата дисциплина са:
1. закъснение, преждевременно напускане на работа, неявяване на работа или неуплътняване на работното време;
2. явяване на работника или служителя на работа в състояние, което не му позволява да изпълнява възложените му задачи;
3. неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила;
4. произвеждане на некачествена продукция;
5. неспазване на правилата за здравословни и безопасни условия на труда;
6. неизпълнение на законните нареждания на работодателя;
7. злоупотреба с доверието и уронване на доброто име на предприятието, както и разпространяване на поверителни за него сведения;
8. увреждане на имуществото на работодателя и разпиляване на материали, суровини, енергия и други средства;
9. неизпълнение на други трудови задължения, предвидени в закони и други нормативни актове, в правилника за вътрешния трудов ред, в колективния трудов договор или определени при възникването на трудовото правоотношение.
Наказанията, които работодателят може да налага при нарушаване на трудовата дисциплина, са забележка, предупреждение за уволнение и уволнение.
В закона не съществува дисциплинарно наказание „удръжка от заплатата при закъснение за работа“.
Налагането на удръжки от трудовото възнаграждение за закъснение или други нарушения на трудовата дисциплина е грубо нарушение на трудовото законодателство. Работниците имат право да получават своето възнаграждение в пълен размер и да не бъдат санкционирани финансово по начин, който законът не предвижда. За да се защитят от подобни своеволия, служителите трябва да познават своите права и да търсят защита при нарушение на тези права.
Справка:
чл. 187, чл. 210, ал. 4, чл. 272, ал. 1 от Кодекса на труда
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg