Местността Узана е високопланинска поляна в близост до Габрово, на територията на която се намира географският център на България и е предпочитан туристически маршрут.
От известно време обаче красивото място остава завинаги и в сърцата на габровските деца, чиято лятна ваканция Елиза Ковачева – Цокова превръща в незабравим спомен. Нейната школа за рисуване
„Елиза Арт“ провежда всекидневни и целодневни летни занимания за малки и големи, от 7- до 13-годишна възраст.
Пленерите, съчетани с поход и спорт, се осъществяват вече втора година, като дейностите са изнесени сред природата, а прохладната местност Узана се превръща в любима дестинация на децата.
Създателят и ръководител на школата със запомнящото се име – Елиза, разказва за „Аз-буки“ как заниманията с деца се превръщат в смисъл на живота ѝ.
„Рисуването е детската ми мечта – споделя Елиза. – Баща ми е художник и съм отраснала в ателието му. Първоначално завърших „Дърворезба“ в Трявна, после във Велико Търново „Живопис“ с педагогическа специалност. След това 15 години работих като главен уредник в Габровската художествена галерия. Паралелно обаче съм се занимавала винаги и с деца. Имах група, с която провеждах часове през уикенда. През 2016 г., когато се роди третото ми дете, окончателно реших да продължа само с децата и открих школата „Елиза Арт“.“
Вяра Пенчева, 14-годишната художничка от Габрово, която печели над 500 награди с рисунките си, всъщност започва точно в ателието на Елиза.
„Вяра е една от най-талантливите ми ученички – признава нейният учител в рисуването. – Тя започна при мен още когато беше на 5 годинки. Много скоро след това се класира на III място в престижен международен конкурс, в който участваха с творбите си деца от цял свят, и спечели като награда пътуване до Индия.“
Като художник Елиза Цокова знае колко важни са участията и изявите за всеки един творец и поради това нерядко именно нейна заслуга е изборът на подходящите за децата конкурси и изложби.
„Така е – признава художничката, – търся и изпращам децата на различни форуми, като при мен предимно заниманията са по изящно изкуство – живопис, но разнообразявам ателиетата и с дейности от приложното изкуство – рисуване върху стъкло, върху керамични панички, изработване на бижута“.
Подкрепа в ентусиазма и идеите си Елиза намира в треньора на габровския женски отбор по футбол, отдавна отдаден на спорта, Стоян Ацаров.
„Дълги години Ацаров работеше и живееше в Китай – разказва Елиза, – но сега се върна в Габрово и решихме да направим нещо съвместно за децата. Искахме да се занимават не само с изкуство по време на летните ни пленери, но и да им предоставим възможност за спорт. Преди всичко обаче идеята ни е заниманията да бъдат забавни за тях, да се откъснат от телефоните и стоенето у дома, да излезем заедно на чист въздух, да усетят свободата и да им бъде интересно.“
И когато усилията и желанието са взаимни, резултатът не закъснява. Летните ателиета са повече от успешни. Групите постепенно се превръщат в международни, защото през лятото се присъединяват и децата на българите, заминали да работят в чужбина. Миналата година в групата идва дете, което живее на Канарските острови, а през това лято българчетата от чужбина стават повече.
„Сега имаме две „американчета“, едно дете от Норвегия, както и „италианчета“ – разказва с удоволствие Елиза. – При нас е хубаво, защото децата усещат свободата. Правим походи и когато например се качваме на връх Корита, от който се откриват забележителни гледки, децата не само се наслаждават, но си берат боровинки, ягоди… Може би някои от тях не са имали такива разнообразни развлечения, защото онзи ден дете, явно очаровано от преживяването, което си създадохме, възкликна:
„Това е най-прекрасният ден в живота ми!“
Елиза Ковачева–Цокова разказва с въодушевление за ателиетата, които продължават цял ден. В местността Узана децата провеждат някои от заниманията си в хижа „Партизанска песен“. Имат на разположение материали, предоставени от Школата, както и гостоприемството на хижарите, които ги гощават с обяд и следобедна закуска. Цената е пакетна и съобразена с възможностите на родителите на децата.
„Ходихме и в местността Градище – изброява Цокова. – Водихме децата и до село Боженци, където правя ателиета и по приложно изкуство. Може да се включи всеки един от селото или неговите посетители. Наоколо има много хижи и местността е изключително красива. Не усещаме и горещините, когато сме извън града, в планината.“
Елиза Цокова вярва, че умението да се занимаваш с деца е вродено, но и се възпитава. Майка ѝ, която е лекар хирург, както и баща ѝ, от когото наследява любовта към изкуството, със сигурност са ѝ предали търпение и специално отношение, така нужни в общуването с децата. Неслучайно Елиза има и свои три деца. Докато синовете ѝ не проявяват интерес към изкуството, най-малката, дъщерята, засега върви по нейните следи. Занимава се с рисуване и пее.
Художничката, чиито картини са показвани в Художествената галерия на ул. „Шипка“ 6 в София, не се отказва и от собствената си творческа дейност. Елиза редовно организира пленери и за възрастни хора, които провежда съвместно с читалищата в съседните села, а през идващия октомври в Севлиево ѝ предстои съвместна изложба с германска художничка.
„Всяка година правя пленер в близкото до Габрово село Баевци – разказва Елиза. – Жителите там са много малко, повече се събират през лятото, но когато има пленер, се въодушевяват, обличат се в народни носии и ни посрещат с хляб и мед.
Старая се паралелно да удовлетворявам собствените си интереси в изкуството и да развивам заложбите на децата.
Наскоро участвахме с рисунки на деца от Школата в съвместна изложба в София, организирана от сп. „Щъркел“. Темата беше интересна, а рисунките може би още могат да се видят, изложени в градинката „Кристал“. Иска ми се също децата на българите, които живеят в чужбина, да запазят прекрасни спомени от своите лета в България и може би един ден да пожелаят и заради това да се завърнат у нас.“
Елиза Ковачева–Цокова и Стоян Ацаров обмислят летните ателиета да „пораснат“ още повече и да обхващат деца от цялата страна. Възнамеряват да предложат занимания, подобни на дейностите на скаутските лагери, с походи, преспиване на палатки и увлекателни занимания. Надяват се също, че ще успеят и с идеята си за зимни ателиета, в които ще бъде включено и каране на ски.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg