Сто и десет са назначените кариерни консултанти в системата на училищното образование към 18 януари 2024 г. Това става ясно от отговор на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков на парламентарен въпрос за съхранението и използването на създадената по европроекта за кариерно ориентиране материална база и заетостта на 122-те щатни бройки кариерни специалисти, регламентирани в годишна заповед на министъра.
Проф. Цоков припомня, че по проекта „Система за кариерно ориентиране в училищното образование“, изпълняван между 2012 и 2018 г., са създадени 28 центъра за кариерно ориентиране, назначени са 150 кариерни консултанти, създадена е програма за кариерно консултиране на ниво училище, както и национален портал за кариерно ориентиране.
След приключване на Проекта консултантите са преназначени в центровете за подкрепа за личностно развитие – към 20 центъра за личностно развитие за дейности за кариерно ориентиране и в 7 самостоятелни центъра за подкрепа за личностно развитие с конкретен предмет на дейност кариерно консултиране и ориентиране: във Варна, Видин, Габрово, Кърджали, Пазарджик, Сливен и в столицата (София-град и София-област са обединени в един център).
Кариерните консултанти тогава са намалени на 122 души, като за всеки областен град броят им е определен с решение на общинския съвет. В 16 града те са сменили мястото, което са посещавали по време на Проекта, а в 11 областни града са останали в същите помещения. Оборудването и обзавеждането, закупени от 2012 до 2018 г. по Проекта, е запазено и предадено на центровете и се ползва от кариерните консултанти, става ясно от отговора на министъра.
Проект „Подкрепа за успех“
Дейностите по Проекта са продължени през 2019 г. до 2023 г. по действащия тогава проект „Подкрепа за успех“. По една от дейностите по Проекта, чиято цел е да мотивира децата в риск от отпадане и да ги насочи към професионално образование, са създадени насоки за работа по кариерно консултиране на ученици от V, VI и VII клас, които са в риск от преждевременно отпадане, както и инструментариум, включващ 2 теста за кариерно консултиране на ученици от V – VII клас в риск от отпадане, които са интегрирани и в информационния портал.
През 2020 г. центровете за подкрепа за личностно развитие са включени като бенефициент в Националната програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в центровете за подкрепа за личностно развитие“, по която са получили 200 хил. лв. с цел предоставяне на кариерно консултиране на всички ученици. А през 2021 г. по същата програма са получили 250 хил. лв.
Национален портал за кариерно ориентиране
Понастоящем националният портал за кариерно ориентиране продължава да се администрира от МОН. Има и отделен експерт в Министерството, който отговаря за центровете за подкрепа за личностно развитие, включително и за тези, които извършват дейности по кариерно ориентиране, се посочва още в отговора.
От отговора на министър Цоков на друг парламентарен въпрос става ясно, че общо 468 хил. лв. са предоставени през 2023 г. за финансиране на ученици, участвали на международни олимпиади и състезания. То се осъществява през Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“, чийто бюджет е 4,418 млн. лв. Конкретно за участие на учениците в международни олимпиади и състезания са изразходени 392 397 лв., а за подготовката на националните ни отбори – още 76 360 лв.
Бюджетът за ученически международни олимпиади ще нарасне
Участниците в националните отбори са участвали и в осигурената по модул 2 „Осигуряване на обучение на талантливи ученици за участие в ученически олимпиади“ подготовка. През 2023 г. по този модул са изразходени 1,6 млн. лв., но не може да се определи каква част от тези средства са разходвани за учениците от националните отбори.
В момента по Националната програма „Ученически олимпиади и състезания“ се разработва нов модул – „Международни олимпиади и състезания“, пояснява министърът. По него ще се поемат нови разходи и съответно бюджетът за ученически международни олимпиади ще нарасне. И досега се е налагало допълнително финансиране на ученици, участници на международни олимпиади и състезания, които не са под егидата на МОН, уточнява проф. Цоков.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg