Средната заплата на преподавателите в държавните висши училища трябва да е не по-ниска от 170% от средната заплата за страната. Минималната заплата за най-ниската академична длъжност „асистент“ следва да е не по-ниска от 125% от средната брутна заплата за страната за последните 12 месеца. А стипендиите на докторантите трябва да са не по-ниски от 125% от минималната заплата за страната.
Това решиха народните представители, приемайки на първо четене промени в Закона за висше образование.
Пълна подкрепа за промените
Промените по предложение на група народни представители, начело с Медиха Мехмед-Хамза и Красимир Вълчев, бяха подкрепени от 115 народни представители, без нито един против или въздържал се.
В новите текстове изрично се посочва, че средствата от държавния бюджет за висше образование трябва да се планират всяка година в размер „не по-нисък като сума и размер от БВП спрямо заложеното в бюджета за предходната година“ и да следват целите, заложени в Стратегията за развитие на висшето образование.
„Важно е минималната заплата за асистентите да се увеличава, защото тя има сигнално значение за системата. Ако искаме да имаме добри преподаватели, които са в основата на качественото висше образование, трябва и за тях да има минимални стойности на заплащането“, коментира председателят на Просветната комисия Красимир Вълчев. Според него, за да не се премахне моделът на финансиране според качеството, са нужни промени в закона между първо и второ четене. По негово предложение бе прието удължаване на срока за предложения между двете четения, който ще е 3 седмици.
Закон за предучилищното и училищното образование
Народните представители гласуваха на първо четене и промени в Закона за предучилищното и училищното образование, които предвиждат зрелостниците, които не харесват оценката си от задължителната матурата, да имат право еднократно, до края на календарната година, следваща първото полагане на държавен зрелостен изпит, да се явят на следващ насрочен ДЗИ в същото училище. За новата им оценка, ако тя е по-благоприятна, ще се издава удостоверение, без да се налага повторно издаване на диплома за завършен XII клас. Целта е да се увеличат шансовете им за прием в желана специалност във висше училище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg