Национално издателство "Аз-буки"
Министерство на образованието и науката
Wikipedia
  • Вход
  • Регистрация
Аз-букиНационално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG
Няма резултати
Вижте всички резултати
Аз-буки Национално издателство за образование и наука
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Home
  • Издания
Начало Новини Новини 2024 Брой 42, 17 – 23.10.2024 г.

INSAIT с нов пробив

Българският институт участва в създаването на първия инструмент за проверка на съответствието на големите езикови модели със Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект

„Аз-буки“ от „Аз-буки“
16-10-2024
в Брой 42, 17 – 23.10.2024 г.
A A

Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Швейцарският федерален технологичен институт (ETH Zurich) и компанията LatticeFlow AI разработиха и пуснаха в употреба първата в света рамка за съответствие със Законодателния акт на ЕС за изкуствения интелект, съобщават на страницата си от българския научен център.

По този начин

Европейският съюз вече има инструмент за проверка на надеждността на големи генеративни езикови модели (LLM).

Той е разработен на база техническо тълкуване на шестте основни принципа на европейския закон. Достъпен е на адрес https://compl-ai.org, като включва първото техническо тълкуване на Акта за изкуствен интелект на ЕС, съпоставяне на регулаторните изисквания към техническите, заедно с безплатна рамка с отворен код за оценка на големите езикови модели (LLM). Включена е и първата оценка на съответствието на модели на организации като OpenAI, Meta, Google, Anthropic и Alibaba спрямо техническото тълкуване на Акта за изкуствен интелект на ЕС. Всяка компания би могла да измери в него доколко разработени от нея подобни модели покриват изискванията на европейското законодателство за изкуствения интелект.

Инструментът е официално припознат от Европейската комисия

като първа стъпка за създаване на по-добра връзка за практическото приложение на нормативната уредба в областта. Службата на ЕС за изкуствения интелект също приветства неговата реализация, като декларира, че това ще бъде отправна точка за изработването на подобни регулации с общо приложение за изкуствения интелект.

„Европейската комисия приветства това проучване и платформа за оценка на модела на изкуствен интелект като първа стъпка в превеждането на Акта за ИИ на ЕС в технически изисквания, което ще помогне на създателите на модели за изкуствения интелект да го приложат“, коментира Томас Рение, говорител на Европейската комисия за цифровата икономика, изследванията и иновациите.

Законодателният акт на ЕС за изкуствения интелект влезе в сила през август 2024 г., създавайки глобален прецедент за регулиране в тази област. Той обаче очертава регулаторни изисквания на експертно ниво, без да предоставя подробни технически насоки, които компаниите да следват. За да се преодолее тази празнина, българският INSAIT, ETH Zurich и LatticeFlow AI създават първото техническо тълкуване на шестте основни принципа на европейския закон. Тази рамка за съответствие превръща регулаторната рамка в конкретни технически изисквания, като предлага ясна методология за оценка на моделите на изкуствен интелект въз основа на стандартите, разписани в нормативната уредба.

Това на практика го превръща в първия инструмент на европейско и глобално ниво, който прави връзка между нормативните изисквания и реалното им приложение и е значима крачка в процеса на регулиране на изкуствения интелект на световно ниво.

Проф. Мартин Вечев, създател на Института INSAIT

„Приканваме изследователите на изкуствения интелект, разработчиците и регулаторните органи да се присъединят към нас в напредъка на този развиващ се проект“, коментира проф. Мартин Вечев, създател на Института INSAIT и професор в ETH Цюрих.

„Насърчаваме други изследователски групи и практици да усъвършенстват картографирането на Акта за изкуствен интелект на ЕС, да добавят нови критерии и да разширяват тази рамка с отворен код. Методологията може да бъде разширена и за оценка на моделите на ИИ спрямо бъдещи регулаторни актове извън Акта за ИИ на ЕС, което я прави ценен инструмент за организации, работещи в различни юрисдикции“, заяви още проф. Вечев.

Your Image Description

Свързани статии:

INSAIT с ново научно направление Българският INSAIT изпреварва „Kеймбридж“ и „Корнел“ на знаков форум за изкуствен интелект Топ учен от компанията зад ChatGPT с лекция в Софийския университет Софийският посреща 20 000 студенти и докторанти

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":

Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

Телефон: 0700 18466

Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg

Научните списания се продават и в книжарница „Сиела“ – подлез на Ректората на СУ „Св. Св. Климент Охридски“.

Адрес: София 1000, бул. „Цар Освободител“ №22

Етикети: ETH ZurichINSAITLatticeFlow AIЕСизкуствен интелектпроф. Мартин ВечевРепортерСофийски университет "Св. Климент Охридски"

Последвайте ни в социалните мрежи

СподелянеTweet
Предишна статия

Забраната за пушене на работното място – какво трябва да знаем

Следваща статия

28 октомври е обявен за неучебен ден в училищата с изборни секции

Следваща статия
Националното външно оценяване в X клас остава на 10 юни

28 октомври е обявен за неучебен ден в училищата с изборни секции

Търсят млади химици за среща с нобелисти в Линдау

Търсят млади химици за среща с нобелисти в Линдау

Преподаватели от Пловдивския университет ще обучават педагози на STEM технологии

Преподаватели от Пловдивския университет ще обучават педагози на STEM технологии

Последни публикации

  • Министър Георги Вълчев: Подготвяме предложения за промени в Просветния закон
  • Над 4000 безплатни летни занимания за деца и ученици в програма на МОН
  • Министерството на здравеопазването отпуска 240 нови стипендии за специализация в дефицитни медицински направления
  • 30 професии ще бъдат защитени през следващите две учебни години
  • 42 665 места за нови студенти по държавна поръчка за академичната 2026/2027 г.
  • Отличиха Цар и Царица на буквите
  • Близо 95% от учениците използват изкуствен интелект за учебни цели
  • Резултатите от НВО: Запазва се нивото по БЕЛ, задачите със свободен отговор в тестовете по математика затрудниха учениците
  • БАН удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ президента Илияна Йотова
  • Родни учени разработват нови методи за разпознаване и следене на емоциите чрез движенията в погледа
  • Дигитален инструмент помага на кандидат-гимназисти в София да изберат училище
  • Над 1100 български учени от цял свят се обединяват в подкрепа на родното висше образование
  • Училища представиха иновативни подходи за интегриране на социално-емоционалното учене в образованието
  • МОН публикува резултатите от националното външно оценяване в VII и X клас
  • Започват археологическите проучвания на римската крепост Кастра Мартис в Кула
  • Министър Георги Вълчев: Неделните училища свързват българските деца по света
  • Лятна лектория привлича гимназистите с интерес към науката
  • В крак с традициите, на крачка пред останалите
  • Лятна образователна програма за деца във Варна
  • Ученици проследиха пътя на българското розово масло до Париж през Възраждането
  • Немското училище в София влезе в топ 20 на най-добрите германски образователни институции
  • Ученици с модно ревю на облекла отпреди век

София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5

+0700 18466

izdatelstvo.mon@azbuki.bg
azbuki@mon.bg

Полезни линкове

  • Къде можете да намерите изданията?
  • Вход за абонати
  • Начало
  • Контакт
  • Абонамент
  • Проекти
  • Реклама

Вестник „Аз-буки”

  • Вестник “Аз-буки”
  • Абонамент
  • Архив

Научните списания

  • Стратегии на образователната и научната политика
  • Български език и литература
  • Педагогика
  • Математика и информатика
  • Обучение по природни науки и върхови технологии
  • Професионално образование
  • История
  • Чуждоезиково обучение
  • Философия

Бюлетин

  • Достъп до обществена информация
  • Условия за ползване
  • Профил на купувача

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password? Sign Up

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
bg_BG
en_US bg_BG
  • Вход
  • Sign Up
Няма резултати
Вижте всички резултати
  • Начало
  • За нас
    • За нас
    • Структура
    • Екип
    • Етика и правила
    • Документи
  • Вестник „Аз-буки“
  • Списания
  • Издания
  • Проекти
  • Реклама
  • Абонамент
  • Контакт
  • en_US
  • bg_BG

© 2012-2025 Национално издателство "Аз-буки"