
„Днес конкретно говорихме по два въпроса. Единият е свързан с таксите на студентите в платено обучение в държавните висши училища. Още преди месеци коментирахме, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в Закона за висше образование ще доведат до това, че ще поскъпне платеното обучение, защото ще се увеличат таксите. Това междувременно се случи, като говорихме с народните представители и те внесоха законопроект за отвързване на таксите от държавната субсидия. Този текст е от десетилетия и има за цел да не допусне преливане на средства от студенти държавна поръчка към студенти платено обучение.“ Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след срещата с ректори на висши училища.
По думите му ръстът в таксите за платено обучение е обратната страна на увеличението на субсидиите за държавните висши училища. Той припомни, че
през миналата година бяха увеличени субсидиите за висшите училища с по-голям процент.
Тази година също имаше добро увеличение, което доведе до увеличена средна стойност на финансирането на един учащ в държавните висши училища.
Както „Аз-буки“ съобщи внесеният и вече подкрепен на първо четене от ресорната парламентарна комисия законопроект, предвижда размерът на таксите за платено обучение да не може да бъде по-нисък от 75% от средствата за издръжка на обучението в даденото професионално направление и добавеният размер на таксата за съответното ПН или специалност от регулираните професии. По време на заседанието на Комисията председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова заяви, че неговото предложение е този праг да бъде 60 процента.
Към момента текстът в ЗВО предвижда размерът на таксите за платено обучение в държавните университети да се определя, като към средствата за издръжка на обучението се добавя размерът на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии.
„За съжаление имаме и някои по-крайни случаи, които са определени от това, че в редица професионални направления имаме и добавка за качество, която също участва в изчисленията“, каза министър Вълчев.
Той припомни, че от година финансирането се обвързва с комплексна оценка за качество и реализация, а през 2024 г. беше направена една по-голяма крачка в тази посока.
„И затова в Софийския университет например, в някои специалности, които са с най-високи показатели за наука, най-високи показатели за реализация, има и най-високо увеличение. Предвид именно през тези екстремни случаи, направихме изчисления и решихме да предложим на народните представители някои допълнителни корекции в Закона“, обясни просветният министър.
По думите му
увеличение на цената на висшето образование по принцип има в целия свят.
И трябва да има най-малкото, защото висшите училища плащат заплати. А те се увеличават във всички сектори и висшите училища също трябва да отговорят на тази тенденция. Затова е увеличено и държавното финансиране.
„Ако искаме да привлечем най-добрите студенти в академична професия, ако искаме да възпроизведем школите и катедрите, които са най-важни за качеството на висшето образование, българските държавни висши училища трябва да могат да плащат по-високи заплати“, заяви още министър Вълчев.
Той отбеляза още, че са водени разговори с лидерите на всички парламентарни групи, които подкрепят правителството, законопроектът да се разгледа приоритетно. И тази седмица най-вероятно той ще бъде приет в пленарна зала.
„Това, което със сигурност може да кажем, е, че той ще влезе в сила веднага и за идната учебна година. А таксите, които са обявили висшите училища, ще могат да бъдат коригирани, за да нямаме това скокообразно увеличение“, коментира министър Вълчев.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg