
Системата от санкции в училище трябва да се подобри и ще предложим изменения в Закона за предучилищното и училищното образование, които надявам се да бъдат одобрени. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на изслушване пред народните представители от ресорната парламентарната комисия. Той допълни, че Министерството е готово с проекта за изменение и допълнение на Закона и до дни той ще бъде публикуван за обществено обсъждане.
По думите му има три проблема със системата от санкции.
Единият е, че липсват достатъчно на брой леки санкции. Вторият е, че те се налагат по реда на Административнопроцесуалния кодекс, което ги прави тромави. „Повечето санкции се налагат от педагогическия съвет и са свързани с писане и административна тежест. Затова има и въздържане от страна на учителите да налагат санкции“, обясни министър Вълчев. Третият проблем за него е, че санкциите могат да бъдат обжалвани поради това, че са по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
„Предлагаме да има повече на брой по-леки санкции. Те да се поставят от учителя и от класния ръководител. Натрупването на повече забележки да води до санкции, до ограничаване на права. Санкциите да се поставят в дневника, както се поставя всяка оценка. И само тези, които са свързани с ограничаване на правото детето да учи в определена паралелка, в определена форма на обучение или в дадено училище, да бъдат със заповед и по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Това няма да бъдат санкции, а предупредителни мерки. Това да предупредиш ученик със забележка няма санкциониращ характер само по себе си“, заяви министърът.
Друга от промените, които ще бъдат предложени в Закона за предучилищното и училищното образование, засяга
процедурата за оценяване на учебниците и т.нар. втори етап,
при който учителите оценяват одобрените на първия по съответен предмет.
„През изминалите девет години от приемането на Закона за предучилищното и училищното образование са оценени множество проекти на учебници и всички са получили положителни оценки с над 90% одобрение, или този етап не е довел до отхвърлянето на нито един одобрен учебник. Затова ще предложим отпадане на този етап“, каза пред Комисията просветният министър.
От друга страна, по думите му обществото очаква министърът да е отговорен, но той няма достатъчно правомощия. Затова ще бъде предложено и служители на Министерството да участват в оценяването на учебниците, за да може да ги връщат за поправки и за допълнение. „Ако това се случи, министърът ще бъде длъжен да обяснява защо го е направил“, уточни Красимир Вълчев.
По време на блиц контрола стана ясно още, че
около 70 000 деца са включени допълнително в образователната система за осем години
благодарение на дейностите по Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане, включване и по предотвратяване на отпадането от образователната система на деца и ученици в задължителна предучилищна и училищна възраст, който бе създаден през 2017 г.
Министърът посочи, че всички училища и детски градини имат райони на обхват, като в момента териториалната отговорност е на общините. „Със Закона за предучилищно и училищно образование ще предложим да се регламентира териториална отговорност на директорите и възможността да издават наказателни постановления. Това правят кметовете в момента“, обясни министърът.
По думите му Механизмът не функционира добре в предучилищна възраст.
Само 78% от 4-годишните са обхванати от задължителна предучилищна подготовка. „Следващата година фокусът ни ще бъде върху предучилищна възраст. Трябва да активираме Механизма и при тях“, заяви Вълчев. Той посочи, че най-нисък е процентът на обхванатите деца в областите София и Сливен и като цяло в области с концентрация на ромски групи.
Друга засегната тема бе провеждането на конкурси за директори на държавни и общински училища.
Просветният министър съобщи, че около 10 юни ще бъдат обявени над 500 конкурса, за да могат те да приключат до края на юли. Те ще бъдат за школа, ръководени от директори, навършили пенсионна възраст, или от временно изпълняващи длъжността.
Междувременно в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ Красимир Вълчев засегна и идеята за въвеждане на мандатност на директорите. По думите му провеждането на конкурси на всеки четири години би довело до това системата да изпадне в управленски вакуум. Причината е и това, че за някои училища и детски градини няма да могат да бъдат избрани директори. Затова ще бъде предложено алтернативно решение.
„Предлагаме да има годишна оценка. Ако бъде поставена най-слабата, тя ще бъде основание за прекратяване на правоотношението. Не искаме да сменяме всички директори на определен брой години, а за бъде заменен онзи, който не си върши работата, или сме сбъркали с избора му“, обясни министърът.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg