Академичните ръководства на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), на Минно-геоложкия университет „Св. Иван Рилски“ и на Техническия университет във Варна ще изпълняват общ иновативен проект за докторанти в индустрия 5.0, предаде БТА.
Той носи името – „Смарт PHD Lab 5.0. Проектни докторантури за интелигентен растеж в областта на телекомуникациите, изкуствения интелект, автоматизацията и мехатрониката“.
Проектът ще се осъществява по процедурата „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ – част от програмата „Образование“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+).
Общата стойност на проекта е 1 189 006 лв. Той е разработен от академичните институции, в тясно сътрудничество с бизнеса.
Целта му е да създаде иновативна среда за обучение и научни изследвания в стратегически важни области – като телекомуникации, изкуствен интелект, автоматизация, мехатроника и устойчиво развитие.
Проектът е насочен към
развитието на висококвалифицирани специалисти и изследователи,
които ще бъдат подготвени да отговорят на предизвикателствата на съвременната индустрия и обществото, интегрирайки технологии и хора в една устойчива и социално отговорна рамка.
„Идеята на лабораторията за създаване на докторанти и за защита на докторски дисертации е свързана с конкретен научно-практически принос от работата им, а той може да дойде и с помощта на бизнеса“, каза проф. д-р Миглена Темелкова, която е ректор на ВУТП и е ръководител на проекта.
Тя отбеляза, че целта е докторантите да се докоснат до реалната практика и да направят нещо с добавена стойност за организациите на бизнеса, за секторите, в които работят и за икономиката.
„В рамките на този проект сме интегрирали усилията на три университета, които са изключително силни в практикоприложността“, обяснява още тя и допълва:
„Нашите университети правят практикоприложна наука и това го правим благодарение на бизнеса“.
По думите ѝ, в този смисъл и тези докторантури ще бъдат изключително полезни не само на нас, но и на самите докторанти, и на бизнеса.
„Индустрия 5.0, както е наречена лабораторията, има нужда точно от такива кадри, които интегрират в себе си не само научен потенциал, но и конкретна практическа приложност“, отбеляза проф. Темелкова.
Тя изрази увереност, „че в края на проекта ще може да бъде отчетено защитилите девет докторанти с девет практикоприложни дисертации, с конкретен принос не само за науката, но и за практиката“.
Ректорът на МГУ проф. д-р инженер Ивайло Копрев благодари, че университетът е поканен да се включи в този екип и проект.
„90% от нашите докторанти са проектни хора, които работят в бизнеса, идват с реален проблем и той се решава съвместно от университет, компания и докторант, и това триединство води до това, че няма губещи от тази работа“, добави той.
Заместник-ректорът на ТУ във Варна доц. д-р инженер Христо Ненов каза, че висшето училище в морския град има богата история и опит в обучението на докторанти.
„Имаме и много голям опит във взаимодействието с индустрията, и с бизнеса в област Варна. И мисля, че ще сме един добър и силен партньор по проекта“, отбеляза доц. Ненов.
Проектът ще бъде с продължителност от 64 месеца и е насочен към докторанти, към академичния състав и към бизнеса.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg